Soma Karaelmas Gazetesi

resim yükle

Soma’daki Bölge Isıtma Sistemi Ekim’de Devam Edecek

Soma’daki Bölge Isıtma Sistemi Ekim’de Devam Edecek
2.241 views
18 Eylül 2014 - 23:09

Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Halil Memiş Bölge Isıtma Sisteminin devam edeceği müjdesini verdi.

Soma halkının merakla beklediği Bölge Isıtma Sistemi projesini incelediklerini ve şuana kadar hiçbir sorun ile karşılaşmadıklarını belirten Memiş ’31 Eylül itibari ile proje Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından devam ettirilecek’dedi.

Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Halil Memiş, Başkan Danışmanı Azmi Açıkgil, Etüt Proje Daire Başkanı Müge Kuğu, Sosyal İşler Müdürü Nuray Çevirmeci, Manisa Büyükşehir Belediyesi Soma Koordinatörü Oğuz Belgül Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene’yi makamında ziyaret ettiler.

Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene’ye Soma Belediye Mezarlığında yapılacak olan Madenci anıtı hakkında bilgiler veren Manisa Büyükşehir Belediyesi genel Sekreteri Halil Memiş ‘Bugün ziyaretlerimizin temel amaçlarından bir tanesi Maden faciasında hayatını kaybeden  şehitlerimiz ile ilgili. Programımızın ilk bölümünde İnşaat Mühendisleri Odası Trabzon şubesinin Soma’da şehit olan madenci ailelerine toplamış olduğu yardımı ulaştırmak için bizi vekil kıldılar. Şube Başkanı Mustafa Yaylalı Bey’e de buradaki aileler adına teşekkür ediyorum. Aileleri ziyaret ettik. Elim üzücü bir olay. Allah bir daha kimseye bu tür acıları yaşatmasın. Tedbir inşallah alınır. 2. olarak burada Koordinasyon merkezinin sorunlarını dinledik. Gün geçtikçe Soma’ya büyükşehirin hizmetlerinin tamamını iletmek için el birliği ile görev ve yetkileri ayrı olmasına rağmen Soma Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi aynı alanda yaşayan halka hizmet ediyor. İşbirliğine devam ettireceğimizi düşünüyorum. Asıl gelme nedenimiz ise Maden şehitlerimizin bulunduğu alanda anıt proje gerçekleştirmek için teknik heyetimiz çalışmalar yaptı. Çalışmayı sizlerle paylaşmak istedik. Sizlerin görüşlerinizi almak için istiyoruz ki bir an önce projeyi hayata geçirelim. Tüm şehitlerimiz burada yok. Kendi memleketlerinde defnedilenler de var. Onların isimlerini yaşatmak için projeyi düzenledik.’dedi.

Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene ‘Sizlerin de belirttiği gibi İlçe ve Büyükşehir Belediyeleri hizmetleri birbirini tamamlar niteliğinde. Koordinasyon içinde de yürütülmesi lazım. Halkımız bundan en yüksek manada  faydalanabilsin. Bizlerin düşüncesi kesinlikle büyükşehir belediyesinin işlerini kolaylaştırmak yönündedir. Zorluk çıkarmak gibi bir niyetimiz yok. İşbirliği içinde halkımıza en iyi hizmeti götürme gayreti içinde olacağız önümüzdeki dönemde. Maden şehitliğimiz ile ilgili Büyükşehir Belediyemize teşekkür ediyoruz. Hem aileler, hem Somalılar hem de mezarlığı ziyaret edenler açısından sık sık dile getirilen bir husustu. Hayırlı olur inşallah kısa zamanda başlanırsa tamamlanır’dedi.

Projeyi anlatan Etüt Proje Daire Başkanı Müge Kuğu ‘Yılbaşına tamamlanmasını ümit ediyorum. Önceden bir protokol de imzalandı diye biliyorum. Elbirliği ile olacağı için çabuk biter. Projede 7000 metrekarelik bir alan değerlendirilecek. 301 maden şehidinin adlarının yazılı olduğu fenerler bulunacak. Ayrıca 301 Maden şehidinin yanı sıra daha önce vefat eden yaşamını maden kazasında hayatını kaybedenlerin isimleri de burada yaşatılacak.’dedi.

Bölge Isıtma Sistemi hakkında bilgi veren Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Halil Memiş ‘İşin başından anlatmak gerekirse Özellikle Büyükşehir yapılanmasına ilişkin 6360 sayılı kanunla birlikte Valilikler bünyesinde kurulan devir tasfiye ve paylaştırma komisyonu mal varlıklarını, bu tür işletmelerin görev alanına göre bir dağıtıma tabi tuttu. SEAŞ ile ilgili bu ısıtma projesi  devir tasfiye komisyonunun gündeminde yer almadı. Gecikmeden bahsediliyorsa bundan kaynaklanıyor. Belli bir süre sonra durumdan vazife çıkararak Soma Belediyemizin böyle bir işletmesi var bunun durumu ne olacak diye bildirmesinin ardından çalışmaları başlattık. Soma Belediyemiz ile yazışmalar da yaptık. Geçtiğimiz hafta da müşretek toplantılar yaptık. SEAŞ özelleştirme kapsamında olan bir yer. SEAŞ ile birlikte Soma Belediyemizin yapmış olduğu protokoller var. O protokollerden sonra ortaya koyulan protokoller de var. Bunların hepsini elden geçirdik. Özelleştirme kapsamında olan SEAŞ’ın Özelleştirme gerçekleştiği takdirde bu projenin devamı noktasında bizi nasıl etkileyeceğini araştırmak durumundayız. Özelleştirme İdaresi ile bizzat görüştüm. Her hangi, bir sorun yok. Valiliğin mevcut hizmetlerin seçimden itibaren 6 ay süresince mevcut belediyelerce yürütülmesi konusunda bir genelgesi var. Bu ay sonu itibari ile sona eriyor. Projenin büyükşehir tarafından benimsenmesinde her hangi bir sorun yok. Şuan itibari ile yürütücüsü Eylül sonuna kadar Soma Belediyesidir. Bizde tesis işletmesi devralındığında gelişecek yeni mevzuat değişikliğinde veya Özelleştirme kapsamında oluşacak  durumlar çerçevesinde buradan hizmet görecek olan vatandaşlarımızın ve belediye olarak o hizmeti, sunmakta görevli olan bizim zafiyete uğramamamız için en titiz çalışmayı gerçekleştiriyoruz. Hepsinde sona gelindi. Her hangi bir problem yok. Soma Belediyesinin yapmış olduğu abonelikler var. Yatırım projesi devralındığı tarihten itibaren bizim tarafımızdan aynı şekilde revize edilmesi gereken bir şey varsa Soma Belediyesinin tecrübesinden yararlanabiliriz. Soma Belediyesinin başlattığı bu projeyi daha ilerilere götüreceğiz. Projede bahsedilenin cüzi bir kısmı  aktif. Bir çok bölgenin daire kısmına kadar getirilip bırakılmış bunları kaldığı yerden devam ettireceğiz’dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!