Soma Karaelmas Gazetesi

resim yükle

Soma’da Trafik Rahatlıyor

Soma’da Trafik Rahatlıyor
3.158 views
25 Kasım 2014 - 8:33

Selam ve sevgilerin siz değerli dostlarımın olması dileği ile hepinize güzel bir hafta geçirmeniz dileklerimle Merhabalar diyorum.

Sevgili dostlar, hepimizin malumları olduğu üzere Soma araç ve vasıta sayısı olarak  Türkiye’de bir çok il ve ilçeyi geride bırakacak şekilde sıralamaya girebilecek ilçelerimizden birisidir.( Kasım ayı itibarı ile Kamyon sayısı 1208 , Taksi sayısı  16329, Motor sayısı 12521, Kamyonet sayısı 4211, ve traktör sayısı 3871 olmak üzere  toplam  iş makineleri ile beraber  39.000 civarındadır) Soma gerek ticari ve endüstri anlamında gerekse sanayi ve tarım yönünden   ülke ekonomisine girdi sağlayan bir çok il ve ilçeden daha ön sıradadır. Enerji ve kömür rezervleri nedeni ile çok zengin olan ilçemizde bugün nüfusumuz yüz bin civarını aşmıştır. Dışarıdan hızla göç olan ve kozmopolit bir yapıya sahip olan ilçemizde bu nüfus ve göç sayısı her geçen günde hızla artmaktadır. Tabii ki bu nüfus arştı ile beraber çarşı Pazar hareketlendiği gibi, okullar, emlak piyasası, araç sayısında da hızla artışlar görülmektedir.

İlçemizde meydana gelen hareketlilik  alt yapı, su işleri , fen işleri, sağlık ocağı , emniyet hizmetleri, çevre düzenlemesi gibi mahalli yönetimlere de  iş akışı sağlamaktadır.  Artan nüfus sayısı nedeni ile okullar ve hastanelerde bu göçe yetişmekte zorlanmaktadırlar. Bugün İlçemizin hızla göç alan  beldelerinden birisi olan Turgutalp mahallesinde  ilköğretim okulu olarak  bir tane ELİ Sosyal tesisleri içerisinde, bir tanede Turgutalp merkezde olmak üzere  yıllardan beri öğretimini sürdüren iki okul bulunmaktadır. Oysa Hızlı yapılanmanın görüldüğü bu yerleşim yerinde iki okul arası mesafe yaklaşık dört km olup, insanlar bu iki okuldan birisini tercih etmek zorundadırlar. Girişte ve çıkışta olmak üzere Turgutalp mahallesinde bir okul daha yapılması acilen gereklidir.

Şimdi  gelelim diğer bu sorunlar ile beraber yıllardan beri çekilen trafik sorununa , Soma’nın en işlek ve en büyük caddesi Atatürk caddesi olmakla beraber Gazi Osman paşa bulvarı, Fatih caddesi, Tahsin Baykal sokak,Nazım Usuloğlu caddesi,Adalet caddesi, Cengiz  Topel meydanı olmak üzere ticaret erbabının bulunduğu yerlerdir. BU caddeler yıllardan beri tek gidiş oldu, gidiş geliş oldu, yönler değişti ama bir türlü trafikte rahatlama sağlanmamıştı, ancak son günlerde  şehir içlerinde bulunan kargo şirketlerinin dışarıya çıkarılmaları nedeni ile  hayli rahatlamış durumda olsa da kalabalık araç yoğunluğu nedeni ile özellikle Çarşamba pazarı olduğu günlerinde ufak tefek aksamalara yol açmakta ancak bunlara da gerekli müdahaleler zamanında yapılmaktadır. Özellikle Atatürk caddesindeki hatalı parklarda çok büyük azalmalar olmuştur.

Trafik de diğer bir en önemli bir sevindirici haber özellikle elektrikli motorlar ve motor bisikletler ile araçlar üzerindeki denetimlerin sıklaştırılarak herhangi bir olumsuzluğa meydan vermemek üzere gerekli kontrollerin zamanında ekipler tarafından yapılması ve en azından  caydırıcılık adına vatandaşlarımız tarafından memnuniyetle karşılanmaktadır. Bu kontroller hepimizin can ve mal güvenliği için son derece önemlidir. Eğer her gelip geçen aracını gelişi güzel park etse, trafik kurallarına uymadan trafiğe çıksa , trafik lamba ve işaretlerini aldırmadan hareket etse eminin o ilçede yaşanacak hal kalmaz. Belki bir kısım arkadaşlar bu denetimlerden rahatsız olabilirler, ancak burada önemli olan diğer vatandaşların bulunduğu yaşam alanlarında güvenli bir şekilde birbirlerine karşı saygı, sevgi çerçevesinde hareket etmeleri cidden önemlidir. Soma İlçe Emniyet Müdürlüğü çalışanlarımız kısıtlı kadrolarına rağmen gerek trafik, gerekse ilçemizin asayiş yönünden her türlü sorununa en kısa sürede ulaşmakta , halkımızı her türlü dolandırıcılığa ve üç kağıtçılığa karşı gerek  yazılı basın yolu ile gerekse radyolar yolu ile uyarmakta, mahalleler arası toplantılar yaparak halkımızı aydınlatmaktadırlar. Özellikle son zamanlarda kanka polis amca uygulaması da  öğrencilerin polislik mesleğini sevmesi , ve halka bütünleşiyoruz imajı yaratarak, aradaki köprülerin kaldırılması adına   bunun en güzel örneklerinden birisidir. Emniyet tedbirleri ne kadar iyi alınırsa vatandaşların rahat yaşam alanları o derece güzelleşir ve yaşanabilir bir hal alır.Bizlerde vatandaşlar olarak üzerimize düşen görevleri yeterince yaparsa emniyetin görevi de bir o kadar rahatlar. Polislik mesleğini icra eden arkadaşlarımızda bizler gibi sıradan bir vatandaş tek farkı üstlerinden aldıkları emir ve talimatları gereğince yerine getirmeleridir.Her türlü zorluğa ve aşırı iş yoğunluğuna rağmen  görevlerini en iyi şekilde yapmaya çalışan  arkadaşlarımıza bizler hoş görü ile bakıyor, kendilerine sevgi duyuyoruz.

Gelecek hafta görüşünceye dek şen ve esen kalın, sevgi ile kalın, sağlıkla kalın.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!