Soma Karaelmas Gazetesi

Soma’da Seçimin Değerdirilmesi 2

Soma’da Seçimin Değerdirilmesi 2
855 views
14 Nisan 2014 - 6:55

Soma’da Mhp’nin Yükselişi.
Geçen hafta yazımda AKP’yi irdelemiştim. Bu hafta ise MHP, CHP ve SP’nin aldığı seçim sonuçlarını irdelemeye çalışacağım.
Önce MHP’den başlayalım.
MHP bir önce ki seçime göre oyunu (8500 idi) %130 oranında arttırmıştır. MHP’nin oylarını bu denli artırmasının birçok nedenleri vardır. Bu faktörleri önemine göre sıralarsak;
1.CENGİZ ERGÜN FAKTÖRÜ: 5 sene Manisa’da başkanlık görevini başarıyla bitiren ve MHP’den tekrar Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olan Cengiz Ergün tabiri caizse MHP’nin oylarını patlatmıştır. Manisa’da MHP’nin birçok ilçede başkanlığı kazanmasında ki payı çok büyüktür. Birçok ilçede de MHP belediye başkanlığını kazanamasa bile hep ikinci parti konumundadır. Bilhassa Kırkağaç’ta yapılan her seçimde başarılı bir grafik çizememesine karşın bu seçimde ilk defa ikinci parti olmuştur. Cengiz Ergün faktörü, MHP’nin başta Manisa bazında olmak üzere Soma’da da oylarının artmasının en büyük faktörüdür.
2.MERKEZ SAĞ OYLAR: 2009 yerel seçimlerinde %13 oy (5500 oy) alan DP’nin oylarının en az %80’i MHP’ye kaymıştır.
3.CEMAATLERİN OYLARI: Bir önce ki seçimlerde oyları devamlı AKP’ye giden cemaatin bu yerel seçimde MHP’ye gittiği gözlemlenmektedir. Cemaatin oylarının bu yöne kayması, Başbakan R.Tayyip Erdoğan’ın cemaate karşı aldığı olumsuz tavrından kaynaklandığı herkesçe bilinmektedir. Diğer cemaat ise geçen yerel seçimlerde MHP’ye verdikleri oylarını yine MHP’ye yönlendirdiklerini izlemekteyiz.
4.CHP’den MHP’ye OY KAYMASI: Bu yerel seçimlerde CHP oylarının geçen seçimlere göre yaklaşık %6 lık bir kayba uğradığını görmekteyiz. CHP seçmeninin kendi aralarında ki anlaşmazlıklardan kaynaklanan durumunu MHP’den yana kullanarak yaptıkları kanaatindeyim.
5.AKP ve HASAN ERGENE’DEN MEMNUNİYETSİZLİK: 17.Aralık yolsuzluk olayından sonra oluşan ortam AKP’ye oy veren seçmenin tercihini MHP’den yana kullandığı tahmin etmekteyim. Ayrıca iki dönemdir belediye başkanlık görevinde bulunan Hasan Ergene’nin hizmetlerinden memnun olmayanlarda oy tercihini MHP’den yana kullanmışlardır. 30.Mart yerel seçimlerinde AKP’nin oylarına bakacak olursak, bir önce ki seçimlere göre yaklaşık %7 lik bir oy kaybının olduğunu görürüz.
6.SEÇMENİN TEK YERE EVET VURMASI: Kafasında MHP Büyükşehir Adayı Cengiz Ergün’e oy vermek için odaklanan muhtelif partilere mensup yaşlı seçmenler, oyların geçersiz sayılmaması ve hata yapmamalarını göz önünde bulundurarak evet mührünü üç ayrı seçmen pusulasına da aynı yere yani MHP isminin altında bulunduğu yuvarlağın içine basmışlardır.
7.S.OĞUZ BELGÜL FAKTÖRÜ: MHP Soma İlçe Teşkilatı bu yerel seçimde S.Oğuz Belgül’ü aday göstermekle en isabetli kararı vermişlerdir. Oğuz Belgül Soma’da mütevazi kişiliği ve muhafazakar aile yapısıyla herkesin takdirini kazanan kişidir. Yıllarca Soma’da dürüst ve çalışkan kişiliğiyle PTT Müdürlüğü yapan Belgül’ün adaylığı MHP’nin bu seçimde artısı çok olmuştur.
8.KÜSKÜN MHP’LİLERİN GERİ DÖNMESİ: Öyle veya böyle bir şekilde MHP’ye geçmiş seçimlerde küsen ve oy vermeyen seçmenin bu seçimde tekrar yuvalarına döndükleri görülmektedir.
9.MHP İLÇE YÖNETİMİNİN ÇALIŞMASI: Yaklaşık 4 ay önce göreve gelen Vedat Erdem Başkanlığında ki yönetin kurulu yukarıda bahsettiğim maddeleri yerinde ve pozitif yönde kullanarak ve koordineli çalışarak başarılı olmuşlardır. Ancak eski bir siyasetçi olarak başkan Vedat Erdem’e bir nasihatim olacaktır. Bu başarıyı dört ay gibi kısa sürede göreve geldik ve başardık gibi sözlerle böbürlenmesi kanaatimce erkendir. 1,5 sene sonra genel seçimler yapılacaktır. Bu yapılacak seçimlerde de aynı başarıyı gösterirseniz, o zaman sen ve yönetim kurulun alnı öpülesi insanlar durumuna gelirsiniz. Yok eğer bunu başaramazsanız, elde ettiğiniz başarının suni ve geçici olduğu anlaşılır. Benden söylemesi!
Gelelim CHP kanadına. CHP Soma’da yerel seçimlerde hezimete uğramıştır. Ben CHP’nin niye bu durumlara düştüğünden bahsetmeyeceğim. CHP’liler bu seçimde umduklarını bulamadıklarının nedenlerini gayet iyi bilmektedirler. Şimdi başlarını iki ellerinin arasına alıp bir sonra ki seçimde oyları nasıl toparlarız ve artırırız hesabını yapmaları gerekmektedir. Ancak bir iki konuyu vurgulamadan geçemeyeceğim. CHP önce kendi içinde ki Brütüs’leri mutlaka temizlemesi lazımdır. Bu Brütüs’lere hesap sorulmadığı sürece diğer bir kısım Brütüs’lerde ortaya çıkabilir. Diğeri ise her partinin içinde tabiri caizse hamallar vardır. Bu hamallara değer vermezseniz, mihenk taşlarını yerinden oynatırsınız.
Saadet Partisi’ne gelince; Egemen Bülent Türkmen gibi bulabilecekleri en iyi adayı aday gösterdiler. Şahsım olarak ben, SP oylarının 5 bini geçeceğini düşünüyordum. Ancak bu ortama göre yine de iyi oy aldılar diyorum.
Bir daha ki haftada bir başka konuda aynı köşede buluşmak üzere saygı ve sevgilerimi sunuyor. Sağlıcakla kalın diyorum.

GÜNLÜK HABER AKIŞI
Hava sıcaklığına dikkat!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Dereceler Soma’nın
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Kopya düzeneği ile yakalandı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Protokolden tam not
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Kültür Evi Ödül alacak
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Çocuklar Doğada

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!