Soma Karaelmas Gazetesi

resim yükle

Soma’da OSB İçin Gözler Belediyede

Soma’da OSB İçin Gözler Belediyede
1.430 views
29 Ağustos 2014 - 7:26

Kamu yararı çıkan OSB için Soma Ticaret ve Sanayi Odası üzerine düşen görevi tamamladı. Şimdi sıra Soma Belediyesinin mülkiyet sahipleri ile görüşüp uygun bir fiyat üzerinden tapuyu alması bekleniyor.
Soma Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hakan Işık basın açıklaması yaparak Organize Sanayi Bölgesi için kamu yararının çıktığını açıkladı.
Başkan Hakan Işık yaptığı açıklamasında ‘Bu hafta başında kamu yararı çıktı haberi geldi. O gün akşam OSB Yönetim Kurulu Başkanımız Mehmet Yeşil ile Ankara’ya hareket ettik. Salı günü akşamı evrakları alarak Çarşamba sabahı evrakları Tapu’ya getirerek şerhlerini koydurduk. Evraklar tamam vaziyette. Bu arsalar artık başka bir şahsa satılamaz. Sadece OSB tüzel kişiliğine verilebilir. Bizim gönderdiğimiz tapudakilerin bir kısmı Tedaş’a ait,  bir tanesi zeytinlik gözüküyor. Bunun için Tarım bakanlığından izin almak gerekiyor. 910 bin 186 metrekarelik alan OSB alanımız var. 3 kez görüştüğümüz Cumhurbaşkanımıza Bakanımız Fikri Işık’ta bize destek vererek bakanlığı harekete geçirdi. Bu kamu yararı beklediğimizden uzun sürdü sebebi ise Bandırma- İzmir hızlı tren hattının OSB Alanı içinden geçmesiydi. Şubat ayından beri Ulaştırma Altyapı Genel Müdürlüğünden onay bekleniyordu. Maden Faciasının ardından Soma’ya karşı duyarlılık oluşturdu. Facia sonrası Genel Müdürlükten onay çıktı. Soma’dan 13 resmi başvurumuz var. İzmir-İstanbul otoyolu Çandarlı kavşağı  OSB’nin 500 metre yakınında olacak. Bursa ve İstanbul’dan son dönemde sürekli talepler geliyor. Yerler satışa çıkmadan ne rakam veririz ne de talep alırız diyoruz. Bu yol çok değerli hale getirdi. Bundan sonra ise müteşebbis heyetimiz toplantı yaparak Soma Belediyesini yetkilendirecek. Belediyeye görev verilecek. Belediye başkanı kurullar oluşturacak. Fiyat tespiti yapılacak. Kamulaştırma kurulu oluşturulacak. Mülk sahipleri ile görüşülerek fiyat belirtilecek. Satanlar ile protokol imzalanacak. 45gün içinde bedelleri ödenecek. Eğer anlaşma sağlanamazsa mahkeme davetiye çıkartacak. Bilirkişi tayin edilecek. 30 gün içinde bu bilirkişinin takdir ettiği bedel üzerinden alım-satım yapılıyor. Satılık arsaların ilanları kayıt altında bulunuyor. Tapuda bedeli kayıtlı. Bunlar mahkemece kayıt altına sunulacak delillerdir. Mahkeme süreci uzarsa 2 ayda bitmesi planlanıyor. OSB tüzel kişiliği kamu olmadığı için kamu yararını bizler alamıyoruz. Bu nedenle bu işi Soma Belediyesi yapacak. Bütün bu işlemler tamamlandığında parselasyona geçilecek. Yol, yeşil alan, idari bina arıtma tesisinin yeri belli olacak. Proje onayından sonra altyapı çalışmaları başlayacak. Bunun için kredimiz hazır bekliyor. Bunun için Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanımız Recai Berber Nisan ayında bunu hazırladı. 3 yıl ödemesiz 13 yıl ödemeli kredimiz komisyondan geçti. Bir çok OSB bunun çıkması için sırada. Önümüzdeki tek engel Belediyenin alımda yaşayacağı sıkıntılar ne kadar büyük ve az olacağıdır. Alternatiflerimiz var. Bütün araziyi bir anda almadan parçalı plana da geçebiliriz. Sorun çıkmayacağına inanıyoruz.’dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
     “KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!