Soma Karaelmas Gazetesi

Soma’da organ bağışı 2 kişiye umut oldu

Soma’da organ bağışı 2 kişiye umut oldu
698 views
27 Şubat 2018 - 6:35

Soma’da beyin ölümü gerçekleşen 61 yaşındaki kadının karaciğer ve böbreği, diğer hastalara umut oldu.

Soma Devlet Hastanesi’nden yapılan açıklamaya göre, kalp ve solunum yetmezliği nedeniyle Soma Devlet Hastanesi’ne kaldırılan 61 yaşındaki kadın, yoğun bakım ünitesinde solunum cihazına bağlı olarak verdiği yaşam mücadelesini kaybetti.

Yakınlarının kabul etmesi sonrası hastanın karaciğer ve bir böbreği, İzmir Organ Bağışı Bölge Koordinasyon Merkezi ve hastane ekiplerinin operasyonuyla alınarak, İzmir’deki iki hastaya nakledildi.

Hastane Baştabibi Uzm Dr Ali Osman ÇAĞLAYAN ise konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada ” Beyin ölümü gerçekleşen vatandaşımıza Allahtan rahmet diliyorum.Kendi acıları ile baş etmeye çalışırken zor ve ulvi bir karar veren hasta yakınlarına ise Allahtan sabır diliyorum.Verdikleri kararla 2 hastaya hayat verdikleri için her türlü takdiri hak ediyorlar. Kendileri ile hastanede kısa süreli bir görüşmem oldu,ancak şartlar uygun olursa en kısa sürede evlerinde ziyaret etmek istiyorum.

Bu bağışın Soma için ayrı bir önemi daha var, o da Soma için bir ilk olmasıdır. Bugün ülkemizde organ nakli bekleyen yaklaşık 35 bin hasta bulunmaktadır. Bu hastaların bir kısmı kendilerine uygun organ bulunamadan hayata veda etmek zorunda kalıyor. Ancak ölen hastaların yerine organ nakli bekleyen yenileri eklenmeye devam ediyor. Nakil bekleyenler listesinden Soma’dan sağlanan bağış sayesinde 2 kişinin eksildiğini bilmek geleceğe daha umutlu bakmamızı sağlıyor. Bu umudu yaşatmamıza vesile olan hasta yakınlarımız başta olmak üzere,Uzm Dr Müge Demiröz,Uzm Dr Feray Baş,Uzm Dr Sevgin Gündoğan,acil servis,yoğun bakım ve ameliyathane çalışanlarımıza ve yönetim ekibime gönülden teşekkür ediyorum.” dedi.

GÜNLÜK HABER AKIŞI
Soma’da kenevir yakalandı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Eğitimler yapıldı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Gençlik, Kampta buluştu
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Canlar’da Bayrak töreni
GÜNLÜK HABER AKIŞI
BİR DAKİKA
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Yusuf’un mutlu günü

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!