Soma Karaelmas Gazetesi

Soma’da okullar çocuk sesleri ile doldu

Soma’da okullar çocuk sesleri ile doldu
32 views
16 Eylül 2021 - 6:01

İlköğretim Haftası kutlamaları Cengiz Topel Meydanında başlayarak Soma Nakliyeciler Kooperatifi İlkokulu’nda devam etti.

Soma’da İlköğretim Haftası kutlamaları Cengiz Topel Meydanında başladı. Soma İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Atatürk Anıtına çelenk sunumu ile başlayan program Soma Nakliyeciler Kooperatifi İlkokulu’nda devam etti.
Ellerinde Türk Bayrakları ile protokolü karşılayan öğrencilerin sevinçleri gözlerinden okunuyordu.
‘Okullarımızı özledik’
Kürsüye çıkan Kaymakam Fatih Akkaya, Çocuklara okullarını özleyip özlemediklerini sordu.
Hep bir ağızdan ‘Özledik’ diyen öğrencilere tavsiyelerde bulunan Akkaya, “Allah bu heyecanınızı, azminizi, mutluluğunuzu sizlerden eksik etmesin. Hayırlı olsun Somalılar, 1,5 yıl çok uzun bir süre, Kıyısından köşesinden bu camianın içinde olarak hakikaten çok özledik. Çocuklarımızı, öğretmenlerimizi, velilerimizi çok özledik. Ara verdiğimiz memleketimizin eğitim faaliyetlerini çok özledik. Tüm Türkiye olarak hep beraber başardık. Bütün Dünyanın mücadele ettiği salgınla ilgili mücadelemizi bir nebze de olsun kazandık ve bu hafta okullarımızla buluştuk. Allah ayağınıza taş değdirmesin. Hiçbirinizin sağlığı ile alakalı sorun yaşamamasını temenni ediyorum. Bunun için Milli Eğitim Müdürlüğümüz, Öğretmenlerimiz ve okul idarecilerimiz velilerimiz ve yine ailenin bir parçası olan servis çalışanlarımızın gerekli azami çabayı ve gayreti göstereceğinden hiç şüphem yok. Çocuklar, Okulda çok iyi eğlenin, Öğretmenlerinizi çok iyi dinleyin, eve döndüğünüzde ailelerinizi hiç üzmeyin, okumayı öğrenenler bol bol kitap okuyun, aileleriniz kızsa da merak etmeyi hiçbir zaman bırakmayın olur mu? “diyerek sözleri çocuklara bıraktı.
“74 okulda, 21633 öğrenci ile
2021-2022 eğitim yılı başladı”
Günün anlamına ilişkin konuşma İlçe Milli Eğitim Müdürü Bekir Çakmak tarafından yapıldı.
Çakmak konuşmasında “2006 yılından bu yana 15 yıldır Türk Milli Eğitiminin hizmetinde olan Nakliyeciler İlkokulu’muzda düzenlemiş olduğumuz 2021-2022 Eğitim Öğretim yılının açılış törenine hoş geldiniz diyor, sizleri saygı, sevgi ve hürmetle selamlıyorum.
Bugün yeni bir eğitim-öğretim yılına başlamanın heyecanı ve mutluluğu içerisindeyiz.
2021-2022 Eğitim Öğretim yılının tüm Somamıza ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.
Eğitim, bir toplumun geleceğini belirleyen bir süreç, bir memleket meselesidir.
Türk Eğitim sistemimiz; tüm vatandaşlarımızı; Türk Milli Eğitiminin temel amaçlarından biri olan “Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesillerin, dengeli ve düzgün bir karaktere sahip olmasını, aynı zamanda iyi insan ve iyi bir vatandaş olarak yetiştirilmesi” görevini üstlenmiştir.
Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün ifade ettiği gibi “Eğitimdir ki bir milleti ya özgür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır ya da esaret ve sefalete terk eder.” Bu düşünceden yola çıkarak, Ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne taşıyacak olan Bakanlığımızın ortaya koyduğu 2023 hedefleri ve 2053, 2071 vizyonuyla buluşturacak olan temel unsur da yine eğitimdir. Bu bağlamda eğitim ve öğretimdeki en önemli hedefimiz; çocuklarımızın yetenek ve ilgilerinin dâhilinde zihinsel, ruhsal, sosyal gelişimlerine öncülük edip millî, manevi, ahlaki ve evrensel değerlere bağlı bireyler olarak yetiştirmektir.
Heykeltıraş mermere ne ise öğretmen de çocuğa odur. Bu sözden hareketle ben de diyorum ki;sizler, öğrencilerimizin önce yüreğine, sonra aklına dokunan, okulu ve okumayı sevdiren bir rehbersiniz. Özverili çalışmalarınızla onları bilgi, beceri, tutum ve değerlerle donatacağınıza inancım tamdır. Bu zor fakat kutsal görevinizde hepinize başarılar diliyorum. Sağlıklı, huzurlu ve mutlu bir öğretim yılı geçirmenizi temenni ediyorum.
Halk ozanımız Aşık Veysel bir şiirinde okulun önemini dile getirirken şöyle diyor:
Dünyanın en zengin aklını gördüm.
Sermayesini sordum,
Dedi ki: Oku!
Sizlerin de gözlerinde, okula başlamanın heyecanını, sevincini, ışıltısını görüyor, bu ışıltıyı hiç kaybetmemenizi diliyorum. Okul, sizin ikinci eviniz;öğretmen ve arkadaşlarınız ise ikinci ailenizdir. Bu yeni eğitim ve öğretim yılında da arkadaşlarınızla ve öğretmenlerinizle hep birlikte çok güzel bir yıl geçirmenizi ve derslerinizde başarılı olmanızı diliyorum.
Bugün, çocuklarınızı okulla buluşturmanın heyecanını hep birlikte yaşıyoruz. Sizin çocuklarınız, bizim çocuklarımızdır. Mevlana’nın dediği gibi:”Aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguyu paylaşanlar anlaşabilir.” sizlerle bizlerin paylaştığı aynı duygu çocuklarımızı güzel bir geleceğe hazırlamaktır. Bizlere emanet ettiğiniz yavrularınızı hayata beraberce hazırlayacağız. Eğitim öğretim sürecinde sizlerin de desteklerinizi yanımızda görmekten mutluluk duyarız.
Okullarımızla ilgili sayısal verileri burada kısaca arz etmek istiyorum.
Bugün, Soma İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak 74 okulumuzda, 1464 öğretmenimiz ve 21633 öğrencimiz ile ders başı yapmış bulunmaktayız. Kaymakamlık himayelerinde, tüm okullarımızda gerekli güvenlik önlemleri alınmış, yaz dönemi boyunca okullarımızın tadilat ve onarımı yapılmış, taşımalı eğitimin bütün iş ve işlemleri tamamlanmıştır. Toplam 6 taşıma merkezi okullarımızda, 311 öğrencimizin eğitime erişimi sağlanacaktır. İlçemizde, öğrencilerimizin ders kitapları, devletimizin imkânları sayesinde eksiksiz bir şekilde masalarının üzerine konulmuştur. 2021/2022 Eğitim-öğretim yılının öğrencilerimize, öğretmenlerimize, velilerimize, ilçemize ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum.
Nakliyeciler İlkokulunun 2006 yılında yapılmasına katkı sağlayan Soma Nakliyeciler Kooperatifimize, Okullarımızın gerek boya gerekse bahçe düzenlemelerinde her zaman destek sağlayan Belediye Başkanımıza ve desteklerini esirgemeyen tüm kurum ve kuruluşlara, mesai mefhumu gözetmeden çalışan arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.
Soma Basınımıza ve değerli temsilcilerine, Soma’nın eğitim kalitesinin yükselmesinde sunmuş oldukları katkılar için şükranlarımı arz ediyorum.
Bu duygu ve düşüncelerimle konuşmama son verirken 2021-2022 eğitim öğretim yılının Somamıza ve ülkemiz için hayırlı olmasını diliyor saygılarımı sunuyorum.”diyerek sözlerini tamamladı.
Günün anlamına ilişkin şiirler, halk oyunları gösterileri, Anasınıfı gösterileri ile devam eden program 4. sınıf öğrencilerinin 1. sınıf öğrencilerine ‘Okulumuza hoşgeldiniz’ diyerek çiçek takdim etmesi ile sona erdi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!