Soma Karaelmas Gazetesi

Soma’da ‘Kamulaştırma Mitingi’

Soma’da ‘Kamulaştırma Mitingi’
2.112 views
23 Haziran 2014 - 7:04

Maden faciasında 301 kişinin yaşamını yitirdiği Soma’da dün ‘İşçi cinayetlerine, özelleştirmeye, talana ve soyguna karşı kamulaştırma’ adıyla düzenlenen yürüyüş ve mitinge yaklaşık 7 bin kişi katıldı. Yürüyüşe katılan maden işçileri, faciada hayatını kaybeden 301 maden işçisinin üzerinde isimlerinin yazılı baretleri giyerek önde yürüdü.
Türk- İş ve Türkiye Maden İşçileri Sendikası Ege Bölgesi Soma Şubesi tarafından düzenlenen mitinge Türkiye’nin dört bir tarafından gelen vatandaşlar destek verdi.
216 Evler Sitesi önünde toplanan kalabalık, Cengiz Topel Meydanı’na gitmek üzere yürüyüşe geçti. Ellerinde ay-yıldızlı bayraklarla yürüyenler, Soma’daki maden ocaklarının tamamının kamu eliyle çalıştırılmasını isteyip, özeleştirilmelerine karşı çıktı. Yol boşunca ‘Madencinin ateşi AKP’yi yakacak’, ‘AKP istifa’, ‘Her yer Soma her yer direniş’, ‘Taşerona hayır’, ‘Birleşe birleşe kazanacağız’, ‘Soma uyuma madencine sahip çık’ sloganları atıldı.
Yürüyüş Cengiz Topel Meydanı’nda son bulurken, siyah baret takan madencilerin de aralarında bulunduğu grup, kömür ocağı faciasında yaşamını yitirenler için saygı duruşunda bulunup, İstiklal Marşı’nı okudu.
Miting de konuşan Türkiye Maden İşçileri Sendikası Ege Bölgesi 1 Nolu Şube Müteşebbis Heyet Başkanı Ali Gökmen, ölüm ocakları istemediklerini söyledi. Gökmen,“301 emekçi kardeşini şehit vermiş;acılı ama bir o kadar da öfkeli Soma Kömürlerinde, İMBAT’ta, ELİ’de çalışan, canım kardeşlerim, sınıf kardeşlerim,
Özelleştirmeye karşı, aylardır iki cephede direnen, işçi sınıfının onuru,gururu yatağan maden ve enerjileri kardeşlerim,
Türkiye’nin dört bir yanından, iş cinayetlerine,özelleştirmeye, talana, yolsuzluğa, taşerona bizimle birlikte hayır demek için bu alana gelmiş sendikamız üyesi, kardeş sendikalarımızın üyesi, emekçi kardeşlerim,
Alanımızı doldurarak, bize destek veren bütün emekçi kardeşlerim,
Emek dostları, kadınlar, gençler, öğrenciler, çocuklar
Türkiye Maden İş Sendikası Ege Bölgesi Şubeleri adına hepinizi sevgiyle, saygıyla selamlıyor, mitingimize hoş geldiniz diyorum.Hoş geldiniz, iyi ki geldiniz, bize destek verdiniz. Sesimiz birlikte çok daha yüksek ve gür çıkacak. Sesimizi hükümet duyacak. Gözünü kar hırsı bürümüş işverenler duyacak, dünya alem duyacak.
Emekçi kardeşlerim, canlarım, dostlarım.
Kömür ocakları Soma’da hayatın kaynağı. İş veriyor, ekmek veriyor.Soma ekonomisine can veriyor. Hükümetin özelleştirme uygulamaları işverenlerin gözü dönmüş kar hırsı, Soma’ya hayat veren bu ocakları 301 canımızı bizden alan ölüm ocaklarına dönüştürdü.
Hükümetin özelleştirme uygulamalarına işverenin gözü dönmüş kar hırsına,kurban verdiğimiz 301 canımızı veren bu ocakları 301 canımızı, şehitlerimizi rahmetle anıyorum.
Ruhları Şad Olsun!
Bu son olsun diyoruz, ölüm ocakları istemiyoruz. Biz bu ocaklar iş, ekmek, hayat üretsin istiyoruz. İstemekle kalmıyoruz, bir daha asla bu cinayetlere izin vermeyeceğimizi haykırıyoruz. Bunun için bugün binlerce emekçi, emek dostu bu alana toplandık. Katliamın baş sorumlularının tehditlerine rağmen toplandık. Baskılara rağmen toplandık. Hiçbir baskıya boyun eğmedik, asla da eğmeyeceğiz. Biz diyoruz ki, hükümetin özelleştirme uygulamalarının, işverenlerin azgın kar hırsının kurbanı 0olmak istemiyoruz.
Özelleştirme, rödevans, taşeron ölümdür. Özelleştirme istemiyoruz. Özelleştirme değil, kamulaştırma istiyoruz. Arkadaşlarımızın kamuda istihdamını istiyoruz. Sağlıklı, güvenli çalışma ortamları, insanca ücret istiyoruz.
Biz bu taleplerimiz yerine gelinceye kadar, mücadele edeceğiz, haykıracağız, gerekirse yürüyeceğiz. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.
Ey hükümet, ey iş verenler. Bizim haklı ve güçlü sesimize kulak verin. Yaşasın haklı ve onurlu mücadelemiz” dedi.
Miting, Gökmen’in konuşmasının ardından Türkiye Maden-İş Sendikası Genel Başkanı Nurettin Akçul, Türkiye Maden-İş Sendikası Genel Sekreteri Vedat Ünal, Türkiye Maden-İş Sendikası Teşkilatlandırma Sekreteri Hasan Hüseyin Yıldız ve diğer sendikacıların, birlikte kalabalığa karanfil atmasıyla sona erdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
     “KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

GÜNLÜK HABER AKIŞI
Soma’da kenevir yakalandı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Eğitimler yapıldı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Gençlik, Kampta buluştu
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Canlar’da Bayrak töreni
GÜNLÜK HABER AKIŞI
BİR DAKİKA
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Yusuf’un mutlu günü

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!