Soma Karaelmas Gazetesi

Soma’da İmam Hatip Öğrencileri Şehitliğe yürüdü

Soma’da İmam Hatip Öğrencileri Şehitliğe yürüdü
1.121 views
15 Mayıs 2017 - 10:15

13 Mayıs 2014 yılının Mayıs ayında 301 maden işçisinin hayatını kaybettiği Soma Faciasının 3. yılında İmam Hatip Anadolu Lisesi öğrencileri şehitliğe yürüdü.

 

Soma İmam Hatip  Anadolu Lisesi’nin yaklaşık 500 öğrencisi 1 kilometre uzaklıktaki okullarından Soma Maden Şehitliği’ne yürüyerek bir avuç kömür için şehit olan 301 madencimizi mezarları başında ziyaret edip Kur’an-ı Kerim okuyarak dualar etti. Bazı öğrenciler akrabalarının can verdiği faciada yakınlarının kabirlerine giderek gözyaşı döktü.

Faciada kurtarma ekibinden olan madenci ve aynı zamanda Soma İmam Hatipliler Derneği yöneticisi Celal Topel ‘Maden faciasında yer altında çıkardığımız 301 çalışanımızın kurtarma ekibinde görev aldım. Kardeşlerimizin tek bir gayesi vardı. Evlatlarına bir lokma ekmek götürmek. Onları yer altından çıkarırken hepsinin son nefeslerini verirken ellerini semaya açmış dua etmeye çalışıyorlardı. Hatta  Soma maden Şehitliği’nde baba oğlu Hüseyin-Ferhat Avkaş var. Faciada babası yer altından çıkıyor. Daha sonra oğlunun çıkmadığını görünce tekrar ocağa iniyor ve oğlu ile beraber ikisini kucak kucağa bulduk. Burada şunu iyi idrak etmeliyiz. Bu maden faciasının ehemmiyetini anlayabiliyorsak bugün burada sadece bu şehitlerimizin anısına o duyguyu yaşamaya çalışırız’ dedi.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!