Soma Karaelmas Gazetesi

Soma’da Gaziler Günü
249 views
19 Eylül 2020 - 11:49

Soma’da Gaziler Günü düzenlenen törenle kutlandı.

19 Eylül Gaziler Günü’nün 99. yıldönümü Cengiz Topel Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başladı. Saygı duruşu ve İstiklal MArşı’nın okunduğu törene Soma Kaymakamı Fatih Akkaya, Soma Belediye Başkanı Ali Tulup, Garnizon Komutanı Jandarma Üstteğmen Özgür Yılmaz, Soma İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı Umut Er, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Başkanı Tuncay Afacan, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütleri, çok sayıda gazi ve şehit akını katıldı.
Korona virüs tedbirleri kapsamında gerçekleştirilen törende konuşma yapan Türkiye Muharip Gaziler Derneği Başkanı Tuncay Afacan, “Bugün Megali İdea’nın halkalarından birini daha gerçekleştirerek Anadolu’muzu işgale yönelen ve bu maksatla Ankara kapılarına kadar dayanan amansız düşmanlara son darebenin vurulması için görevlendirilen Ulu Önder Büyük Atatürk’e TBMM tarafından Gazilik Ünvanının verilişinin 89’uncu yıldönümünü kutlamak ve bu uğurda canlarını feda eden kahraman şehitlerimizi bir kez daha anmak üzere birlikteyiz.
Bugün tarihimizin özellikle Milli Mücadele döneminin insalığın yaşamında çok az görülen mucizelerden biri Sakarya Meydan Muharebesinin zaferle kazanılmasını müteakip başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’e TBMM’nin 19 Eylül 1921 günü çıkardığı 153 sayılı kanunla Mareşallik rutbesi ve Gazilik ünvanının tevcih edildiği müstesna bir gündür. Çünkü tarihte, milli irade dayalı ve kanunla Gazi ünvanını ilk defa alan asker Başkomutan Atatürk olmuştur.
İşte 1984 yılından itibaren Gaziler Günü olarak kutlanan bugün TBMM tarafından 27 Haziran 2002 tarihinde çıkarılan 4768 sayılı yönetmelikle 18 Mart günü Şehitler Günü ve 19 Eylül günü de Gaziler Günü olarak kabul edilmiş ve kanun türürlüğe girerek, Devlet Törenleri olarak yurdun her köşesinde kullanmaktadır. 19 Eylül aynı zamanda Türkiye Muharip Gaziler Derneği’nin de kuruluş günüdür.
Bu mutluluğumuzu bizlerle paylaştığınız ve bizi onurlandırdığınız için Gaziler adına teşekkür ederim. Gaziler Günü canlarını bu aziz ulusa adayan tüm Gazilere ve hepinize kutlu olsun” dedi.
Buradaki programın ardından protokol mensupları Belediye Mezarlığı’ndaki şehit ve Gazi mezarlarını ziyaret ederek, dua etti.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!