Soma Karaelmas Gazetesi

resim yükle

Soma’da Gaziler Bir Kez Daha Anıldı

Soma’da Gaziler Bir Kez Daha Anıldı
1.124 views
20 Eylül 2014 - 7:12

19 Eylül Gaziler Günü anma töreni yapıldı. Cengiz Topel Meydanında Gaziler Günü anma programı çerçevesinde Atatürk Anıtına çelenk sunuldu.

Cengiz Topel Meydanında Gaziler Günü anma programı çerçevesinde Atatürk Anıtına çelenk sunuldu. Protokol mensuplarının tamamının katıldığı programda Kaymakamlık, Garnizon Komutanlığı, Belediye ve Muharip Gaziler Derneği tarafından çelenk sunulması ile başlayan programda Soma Muharip Gaziler Derneği Başkanı Nazım Öz tarafından günün anlam ve önemine ilişkin konuşma yaptı.

Öz konuşmasında ‘1921 yılından bu yana her yıl 19 Eylül tarihi Gaziler günü olarak anılmaktadır. 13 Eylül 1921′ de  kazanılan Sakarya Zaferi’nin hemen ardından, 14/15 Eylül gecesi, Batı Cephesi Kumandanı İsmet Paşa ile  Genelkurmay Başkanı Fevzi Paşa, Edirne ve Kozan Milletvekilleri sıfatıyla  Büyük Millet Meclisi Reisliği’ne cepheden telgrafla şu önergeyi gönderdi: “Bizzat muharebe meydanındaki tedbiriyle  muzafferiyetin amil ve müessiri olmuş Başkumandan Mustafa Kemal Paşa Hazretlerine  müşirlik rütbesi ile gazilik ünvanı tevcihini teklif ve istirham ederiz. Büyük Millet Meclisi’nin bu teveccühünün milletimiz tarafından doğrudan doğruya  bütün orduya müteveccih bir eser-i takdir ve taltif olacağı kanaatinde bulunduğumuzu arz eyleriz.”

Sakarya Meydan Muhaberesi’nin kazanılmasından sonra, 19 Eylül 1921 tarihinde, TBMM’since Başkomutan Mustafa Kemal ATATÜRK’e, “MAREŞAL” rütbesi ile “GAZİ” ünvanı verilmiştir.19 Eylül, “GAZİLER GÜNÜ” olarak kutlanmaktadır.’dedi.

Program Terörle Mücadele Gazisi Mehmet Çeliker’in ‘Gazilik’ adlı şiirini okumasının ardından sona erdi.

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır. 
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!