https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

Soma’da Engelliler İçin Büyük Proje

Soma’da Engelliler İçin Büyük Proje
2.760 views
29 Ocak 2014 - 8:28

Bakırçay Engel Tanımaz projesi hayata geçiriliyor. Proje kapsamında Akhisar, Kırkağaç, Savaştepe, Kınık ve Bergama’da bulunan yaklaşık 10 bin engelliye ulaşılması hedefleniyor. Engelli bireylerin bedensel ve ruhsal gelişimine katkı sağlamak ve spor dallarına göre onların hayattan kopmamasını sağlamak amacı ile üretilen projenin çalışmaları devam ediyor.
“BAKIRÇAY ENGEL TANIMAZ” projesi koordinatörü Hakan ARSLANCAN, büyük proje hakkında bilgiler verdi.
Ankara’da birincisi yapılan projenin, ülke genelinde ikincisini Soma Engelsiz Yaşam Derneği ve Soma Spastik Çocuklar Derneği olarak birlikte yürütmekteyiz. Öncelikle bu projenin yapılması konusunda büyük özveri ile gayret gösteren iki derneğin başkanları Murat Gökmentekin’e ve Cihan Yavuz’a engelliler adına proje koordinatörü olarak teşekkür ederim.
Bakırçay Engel Tanımaz Projesi Nedir?
   Ülkemizde sağlam bireylerin spor eğitimi için üniversiteler ve spor federasyonları tarafından antrenör eğitimi yapılmaktadır. Engelli bireyler için ise, onların özel durumlarını dikkate alarak engelli bireye spor branşının nasıl öğretilmesi gerektiğini kapsayan, akademik çalışmaya dayanan bir antrenör eğitimi yoktur.
Bu kapsamda Ankara’da Gazi Üniversitesi, Ankara Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlüğü ve Ankara Kalkınma Ajansı işbirliği ile bir çalışma yapılmış ve ilk antrenörler Ankara’da yetiştirilerek çalışmalara başlanmıştır.
Biz bu projeyi iki defa Ankara’ya giderek çok yakından takip ettik. Projenin engelli bireyler için son derece faydalı olduğunu yerinde gördük. Ankara’daki projenin nasıl yapıldığı konusunda proje koordinatörü ve Gazi Üniveritesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölüm Başkanı Prof.Dr. H.Güçlü Yavuzcan ile görüşmeler yaptık.
İlçemize döndükten sonra bu projeyi ilçemizde nasıl yapabiliriz diye  tartıştık. Sonuç olarak yapabileceğimiz inandık ve bir “Proje Organizasyon Komitesi” kurduk.
Proje Organizasyon Komitesinde Kimler Vardır?
Proje Koordinatörü : Hakan Arslancan
Proje Koordinatör Yardımcıları : Derya Polat/Özcan Önder
Web Ve Facebook Sayfa Sorumluları: Cansu Çelikkaya/Rahşan Köken
Mali İşler Sorumluları:  Murat Gökmentekin,  Derya Polat,   Rahşan Köken
Bakırçay Engel Tanımaz İsmi Nerden Geldi?
Böyle bir projenin bölgemizde Soma ile sınırlı kalmasının, hem bu gün için, hem de gelecekte ki hedeflerimize ulaşmak için yeterli olmayacağını değerlendirdik.
Bu projenin bir bölge projesi olmasının daha faydalı olacağına karar verdik. Bölgemizdeki 5 ilçeyi daha proje kapsamı içerisine almaya karar verdik. Akhisar, Kırkağaç, Savaştepe, Kınık ve Bergama’yı da proje kapsamına dahil ederek projemizin adına “BAKIRÇAY ENGEL TANIMAZ” dedik.
Bu Proje İle Kaç Engelliye Ulaşmayı Hedefliyorsunuz?
   Ülkemizde engelli bireylerin nüfusa oranı % 12’dir. Proje kapsamındaki ilçelerin toplam nüfusu 400.000’i bulmaktadır. Bu oranla bölgemizdeki tahmini engelli sayısı 42.000 civarındadır. Bu engelli bireylerin bir kısmı yaşlılık engeli kapsamında olduğu için proje kapsamı dışında kalacaktır. Bu projeyi bölge projesi yapmayla en az 10.000 engelliye ulaşmayı hedefledik.
Projenize Destek Buluyormusunuz?
    İlçemizde ziyaret ettiğimiz ve projemizi anlattığımız Sayın Kaymakamımız Mehmet Bahattin ATÇI ve Belediye Başkanımız Sayın Hasan ERGENE’nin, her faaliyetimizde olduğu gibi bu faaliyetimizde de bize ellerinden gelen desteği vereceklerini söylemeleri, bizi son derece mutlu etti ve cesaretlendirdi.
Diğer ilçelerden bazılarının mülkî amirleri ve paydaşlarımız ile görüştük. Bazıları ile bir plan dahilin de görüşeceğiz. Bu kapsamda valimizden randevu talep ettik.
Bu gün geldiğimiz nokta da, bu projenin Gazi Üniversitesinin öğretim görevlileri ve aynı zaman da Ankara’da ki uygulayıcılarının ilçemize gelerek, projeyi bir sempozyum ile paydaşlarımıza ve halkımıza anlatmalarını talep ettik. Onlarda bizi kırmadılar, 15 Şubat 2014 Cumartesi günü bütün ilçelerden ilgililerin katılımı ile bir sempozyum planladık.
Sempozyum Katılımcıları Ve Sunum Konuları Nelerdir?
Prof. Dr. H. Güçlü YAVUZCAN – Ankara Engel Tanımaz Projesinin kapsamı ve yürütülen faaliyetler.
Yrd. Doç. Dr. Banu ALTUNAY  ARSLANTEKİN – Engelli genç ve çocukların sportif eğitiminde özel eğitimin etkisi.
Öğr. Gör. Arzu DOĞANAY BİLGİ – Ankara Engel Tanımaz Projesi kapsamında yapılan özel eğitim faaliyetleri ve elde edilen sonuçlar.
Cansu ODABAŞ – Antrenörlerin özel eğitim alanına yönelik hizmet içi eğitimi sonrası beceri gelişimleri.
Şimdi bütün gayretimiz ile bu sempozyuma ve paydaşlarımızın bilgilendirilmesine çalışıyoruz. Bu amaçla bilgilendirme konusunda gazetenizin de desteğine ihtiyacımız var.
Halkımızdan ve özellikle halen görev yapan veya atanamamış beden eğitimi öğretmenlerimiz ile her herhangi bir spor branşında antrenörlük belgesine sahip olanlardan talebimiz, sempozyuma katılarak birinci ağızdan bilgi sahibi olmalarıdır.
Bu Projeden Hedeflediğiniz Sonuçlar Nelerdir?
   Sempozyumun ardından her ilçeden 10’ar antrenör adayının seçilerek, toplam 60 antrenörün Nisan-Mayıs aylarında yapacağımız eğitimlere ücretsiz olarak katılarak, sertifikalarını almalarını sağlamak.
Eğitimlerini tamamlayan antrenörlere uygun çalışma ortamları sağlayarak, sporcu eğitimlerine başlamak. (Bu konu da yerel yöneticilerin ve mülkî amirlerin spor tesislerinin kullanımı konusunda desteklerine ihtiyaç duyacağız.)
Olabilecek azami sayıda engelli bireye ulaşarak, engelli bireylerin bedensel ve ruhsal gelişimlerine katkı sağlamak.
İlçeler arası engelliler için spor etkinlikleri düzenleyerek, bu etkinliklerin geleneksel hale gelmesini sağlamak.
Bütün ilçelerdeki branşlarında en yetenekli engelli sporcuları bir kulüp çatısı altında toplamak.
Yetenekli engelli sporcularımızın, ulusal ve uluslar arası müsabakalara katılarak, bölgemizi temsil etmelerini sağlamak.
Proje Koordinatörü Hakan Arslancan Kimdir?
    1970 Yılında Savaştepe’de doğdum. İlk Okulu Soma’da Namık Kemal İlk Okulun da, ortaokulu da 100’ncü Yıl Temel Eğitim Okulunda tamamladıktan sonra, 1984 yılında askeri liseye gittim. Askeri lise yıllarımda, Ordu Genç Milli Takım Voleybolcusu olarak ülkemi temsil ettim. Türkiye’nin değişik il ve ilçelerinde görev yaparken Karagücü takımlarında voleybol ve futbol oynadım. 2000’li yılların başlarında aktif sporculuk hayatını bırakarak, antrenörlük ve spor yöneticiliği yaptım. Emekli olduktan sonra 2013 yılı eylül ayında ilçemde ki çocuk, genç ve engellilere sportif projeler üretmek üzere memleketime döndüm.
İşletme ve Spor Yönetimi bölümü okudum. TFF C futbol antrenörlüğü belgesi sahibi ve Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği  İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Üyesiyim. Soma Engelsiz Yaşam Derneğinin Başkan Yardımcısıyım.
Evli ve iki çocuk babasıyım.
Son Söz Olarak  Ne Söylemek İstersiniz?
   Doğada hiçbir şeyin boş kalmayacağına inanıyorum, buna zaman da dahil, biz çocuklarımızın ve gençlerimizin sağlam olanlarda engelli olanlarda dahil,  zamanlarını doğru faaliyetler ile doldurmazsak bu boş zamana mutlaka kötü faaliyetler gelip yerleşecektir. Sporun da bu zamanların doldurulabileceği en olumlu faaliyetlerden biri olduğu inancına sahibim ve bu konudaki çalışmalarımı sürdüreceğim.

Hakan_Arslancan.jpg

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
  “KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!