Soma Karaelmas Gazetesi

“Soma’da Ege Linyit’in Arazileri 1 Lira’ya Belediyeye Devredildi”

“Soma’da Ege Linyit’in Arazileri 1 Lira’ya Belediyeye Devredildi”
1.197 views
07 Ocak 2015 - 7:58

 

CHP Manisa Milletvekili Sakine Öz, Sayıştay’ın Soma’daki Ege Linyitleri İşletmesi Müessesesi (ELİ) denetim hesaplarında tespit ettiği usulsüzlükleri açıkladı. Milletvekili Öz, “TKİ’nin sınırlı sorumlu kuruluşu Ege Linyitleri İşletmesi Müessesesi kayıtlarında, müesseseye ait 8 arazinin sadece 1’er TL bedelle 8 Liraya, bir binanın ise sadece 43 bin liraya Soma Belediyesi’ne usulsüzce devredildiği tespit edildi.” ifadesini kullandı. Toplamda 55 bin metrekare alanın belediyeye devredildiğini açıklayan Öz, Sayıştay’ın müessese hesaplarında bu kayıtların kanuna ve mevzuata uygun biçimde açıklanamadığını belgeledi.” ifadesini kullandı.

Konuyu Meclis gündemine taşıyan Milletvekili Öz, Soma’da Sayıştay’ın TKİ, TTK, ELİ ve Soma Kömürleri AŞ için birçok usulsüzlüğü daha tespit ettiğini vurgulayarak, Soma Komisyonu’na yazdıkları muhalefet şerhindeki tüm siyasi, ekonomik ilişkiler ağının Sayıştay bünyesinde de tek tek açığa çıkarıldığını belirtti.

​Sakine Öz, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner YILDIZ’a şu soru önergesini yöneltti:

“Soma Maden Faciası’nın ardından yetki ve sorumlulukları, hesapları ve kayıtları daha fazla gündemde olan Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu Sınırlı Sorumlu Ege Linyitleri İşletmesi Müessesesi (ELİ)’nin Sayıştay tarafından yapılan 2013 yılı Denetim Raporu kapsamındaki tespitleri, müessese hesapları üzerindeki tartışmayı derinleştirmiştir. Müesseseye ait gözüken 8 parselin 1’er TL’lik iz bedel üzerinden toplamda sadece 8 TL, ayrıca üstünde bina bulunan bir parselin ise sadece 43.050 TL bedelle kayıtlardan çıkarıldığı görülmüştür.

Kayıtlardan çıkarılan bahse konu 9 arazinin, toplamda 54.586 metrekare arsanın kayıtları incelendiğinde, devredilen arsa ve binanın Vergi Usul Kanunu, Kurumlar Vergisi Kanunu hükümlerine uygun kayıt tutulmadığı tespit edilmiştir.

ELİ Müessesesi, Vergi Usul Kanununun Mükerrer 298inci maddesi uyarınca 31.12.2003 tarihi itibarıyla parasal olmayan kıymetlerini (gayrimenkulleri dahil) enflasyon düzeltmesine tabi tutmasına karşın, 8 TL’ye devredilen bu arsaların enflasyon düzeltmesi yapılmadan, gerçek değerleri hesaplanmadan ve kanunlara aykırı biçimde kayıtlardan çıkarılması manidardır.

Buna göre;

ELİ’ye kayıtlı ve yasalara, muhasebe ilkelerine, gerçek değerlere aykırı biçimde devredildiği tespit edilen 9 taşınmazın listesi, ELİ kayıtlarına giriş tarihi nedir?

ELİ’ye ait bir bina, hangi hesaplamalara göre 43.050 TL değerde tespit edilmiştir; değerleme tespitlerinde hangi yol ve usuller izlenmiştir; bahse konu bina hangi amaç kapsamında Soma Belediyesi’ne devredilmiştir?

Soma Belediyesi’ne 8 TL’ye devredilen bu arazilerin devir kapsam ve amacı nedir?

Sayıştay raporunda yasal mevzuata uygunluğu bulunmadığı saptanan 1 TL lik arsa bedelini nasıl açıklıyorsunuz?

Müessesenin Kurumlar Vergisi Kanunu kapsamında, bağış ve yardımlarının toplamının, o yıla ait kurum kazancının %5‟ine kadar olan kısmının, kurum kazancının tespitinde indirilmesi mümkünken, bu tür giderlerin indirim konusu yapılmamasının nedeni nedir?”

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır. 
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

    error: Content is protected !!