Soma Karaelmas Gazetesi

resim yükle

‘Soma’da Bozulan Huzur Ortamı Sosyal Faciaya Dönüşecek’

‘Soma’da Bozulan Huzur Ortamı Sosyal Faciaya Dönüşecek’
1.232 views
14 Ocak 2015 - 8:51

Türkiye Maden İşçileri Sendikası Ege Bölgesi Şubesi yönetim kurulu tarafından bir açıklama yapıldı. Açıklamada  “ Soma’da ,  301 maden emekçisinin şehit olduğu Soma Kömürleri A.Ş ocaklarında çalışan ve  işten çıkartılan 2831 işçinin   kıdem tazminatları en kısa sürede ödenmez, Ermenek’te olduğu gibi,  yeniden istihdamları sağlanmazsa, bölgede ekonomik ve sosyal bir facia yaşanması, huzur ve barışın yeniden tesis edilemez biçimde bozulması riski kapıdadır” denilerek, yetkililere ivedilikle sorunu çözmeleri için çağrıda bulunuldu.
Yönetim Kurulu açıklamasında şöyle denildi:
“ Soma’da 301 maden işçisinin şehit olduğu facianın ardından, işçiler ve Soma bölgesi, ekonomik sosyal ve psikolojik  facia yaşamaya başladı. Bilindiği gibi, Soma Kömürleri A.Ş, facianın meydana geldiği Eynez ile Atabacası  ocaklarına üretim izni verilmemesini gerekçe göstererek 2831 işçiyi işten çıkardı. Şirket, bütün varlıkları üzerindeki mahkemenin tedbir kararı ve yine üretime açılan Işıklar Ocağı’nda yapılan üretimden elde edilen hak edişleri üzerindeki yüzde 60 oranındaki kesinti yüzünden kıdem tazminatlarını hemen ve nakit olarak ödemeyeceğini, ancak 20  ay içinde taksitler halinde ödeyebileceğini açıkladı.
Biz sendika olarak hem kıdem tazminatı sorununa çözüm bulmak , hem de işsiz olan 2831 civarındaki işçiye istihdam yaratılmasını sağlamak için Ankara’da yetkililer düzeyinde girişimlerde bulunduk. Ayrıca, konuyu bölgemiz milletvekillerine de taşıyarak, hükümet düzeyinde bu sorunun çözümü konusunda girişimlerde bulunmalarını talep ettik. Biz sendika olarak işten çıkartılan işçilerin kıdem tazminatı ve işsizlik sorunun çözümüne hükümetimizin mutlaka çözüm üretmesi gerektiğini söyledik. Kıdem tazminatları için, tıpkı geçmişte bu ocaklarda iş güvenliği nedeniyle üretime kapalı oldukları zamanda işçilerin ücretleri işverenden ileride tahsil edilmek üzere nasıl işsizlik sigortası fonundan ödendiyse kıdem tazminatları da aynı yöntemle bu fondan ödenebilir ve ileride işverenden tahsil edilebilir dedik.
Ayrıca, hükümet nasıl Ermenek’te hemen işsiz kalanlar için girişimlere başladıysa, çok daha büyük bir facia yaşayan ve sonuçta kamunun ( TKİ’nin) uhdesindeki bu ocaklarda facia nedeniyle işsiz kalan işçilere TKİ işletmeleri başta olmak üzere istihdam yaratabilir dedik.  Bu taleplerimizi ilettik. Çözüm için yetkililerin harekete geçmesini, bölge milletvekillerinin elini taşın altına koymasını bekliyoruz. Faciada şehit olan işçilerin önemli bir bölümünün bile kıdem tazminatları ödenemedi.
Soma’da kıdem tazminatlarının ödenmemesi ve  işsizlik  nedeniyle, 2831 işçi ve ailesi mağdurdur. Bu işçilere bağımlı olan esnaf, tüccar zor durumdadır. Eğer Soma’da işten çıkartılan ve şehit olan işçilerin kıdem tazminatlarının ödenmesi ve istihdamları konusunda ay sonuna kadar somut bir çözüm ortaya konulmazsa,  Soma’da her geçen gün bozulan huzur ortamı tam bir sosyal faciaya dönüşecek ve telafisi mümkün olmayan sonuçlara yol açabilecektir. Yetkilileri bu soruna  el atmaya, bu facianın daha fazla büyümeden önüne geçmeye çağırıyoruz.
Çözüm en kısa sürede ortaya konulmazsa, sendika olarak mağdur işçiler, aileleri ve bölge insanıyla birlikte demokratik tepkimizi ortaya koyacağız.

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır. 
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!