Soma Karaelmas Gazetesi

Soma’da ‘Bir Faciadan Dönüldü

Soma’da ‘Bir Faciadan Dönüldü
2.158 views
23 Ekim 2013 - 6:53

Türkiye Maden İşçileri Sendikası Ege Bölgesi Soma Şube Başkanı Tamer Küçükgencay, maden ocağında yaşanan kaza sonrasında açıklama da bulundu.
Türkiye Maden İşçileri Sendikası Ege Bölgesi Soma Şube Başkanı Tamer Küçükgencay, “Uyar madenin işletmiş olduğu Darkale ocağımız, 1970’li yıllardan bu yana TKİ tarafından işletiliyordu. Uzun yıllar kamu eliyle yer altı işletmeciliği yaptı. 2004’den itibaren de rödevans şekliyle burası uyar grubuna devroldu. Rödevans şeklinde çalışmaya başlamıştı. Soma’mızda 12 bin 500’e yakın yer arlında görev yapan özel sektör çalışan arkadaşlarımız var. Yıllık 15 milyon ton kömür üretimi gerçekleşmekte.
Darkale tarihi ile geçmişiyle farklı bir ocaktı. 4 Eylül 2012’den itibaren yangınla ilgili kazalar başladı. Sendika örgütlülüğümüzde bizim yaklaşık kazanın gerçekleştiği ocakta 650 arkadaş çalışıyor 250’si ile biz örgütlüyüz. 80-100 tanesinde farklı bir sendika var. Diğerleri de sendikada örgütlü değil.
Kaldı ki biz sendika politikası olaraktan burada örgütlü örgütsüz herkesin her türlü sorununa koşmak durumundayız. Biz bunu da vazife biliyoruz. Bu 4 Eylül’den sonra başlayan olaylardan sonra biz gerekli çalışmaları her zaman yaptık. Kazalar olduğunda işçi arkadaşlarla hemen buluşup gerekli açıklamaları yapıp İzmir Bölge Müfettişlerini göreve çağırmak ve Çalışma Bakanlığını göreve çağıraraktan işlerimizi yürütmeye çalıştık.
Bundan bir sene önce de iki arkadaşımızı kaybettiğimiz kazada da aynı şekilde Çalışma Bakanlığından 6 müfettiş getirttik. Onlar yaklaşık 4 gün ocağı kapattılar, raporlarını tuttular çalışılacak ve çalışılmayacak panoları belirlediler. Ondan sonrada işçi sağlığı ve iş sağlığı uygun haline geldikten sonrada çalışabilir denilmesi doğrultusunda işler başladı.
Tabii biz sendika olarak çalışanlara şunu soruyoruz, kaza madencilikte kesin vardır. Zonguldak çok büyük kazalar atlattı. Soma’da da bu aynı ocağımızda yanmalar doğrultusunda devamlı kazalar olmaya başladı bizde düşünmeye başladık. Bu konuda da bir kardeşimizi kaybettik ve çok üzgünüz. Bir faciadan döndü. 7-8 arkadaş vardı bunlar 3-4 saat yaşam savaşı verdiler. Başka özel sektörden arkadaşlar kurtarma ekibi olarak gelerekten de arkadaşların kendi işçilikleriyle çıkarıldı. Bir arkadaşımızı kaybettik üzüntülüyüz. Önümüzdeki süreçte tekrardan ocakta şuanda çalışma yok. Tutuklamalar oldu. Tekrardan müfettişler gelecek çalışmalar yapacak. Bir sürü dedikodular da çok, “müfettişlerin kapattığı ocakta mı çalışılıyor. Yoksa başka galeride mi çalışıyor” gibi buna benzer soru işaretleri var.
Biz sendika olarak “kapansın, kapanmasın” yolunda görüşü bildirmek zorunda değiliz. Burada sağlıksız ortamdan bahsediyoruz ve görevlileri çağırıyoruz. Onlarda tespitlerini yapıyor o doğruda açılıyor veya açılmıyor sonucunu göreceğiz. Ocak şuanda çalışmıyor arkadaşlar ve biz aşırı üzgünüz. Bu tip olayların havzamızda yaşanmasını istemiyoruz” dedi.
Küçükgencay, “13 Kasım 2012’de çıkan yangın sonucunda, 9 arkadaşımız yaralanmıştı. Ak Parti Milletvekilimiz Sayın Hüseyin Tanrıverdi ile birlikte İzmir’de yaralı arkadaşları ziyaret etmiştik. Bu arkadaşlardan Hasan Gököz 30 yaşlarında ve Murat Yılmaz 31 yaşlarındaki kardeşlerimizi kaybettik. Diğer arkadaşlarda sonra sağlıklarına kavuştular. Bu yangınlar bu şekilde bu havzada devam etmekte. Biz bunlara çözüm üretilmesini istiyoruz” şeklinde konuştu.

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

GÜNLÜK HABER AKIŞI
Hava sıcaklığına dikkat!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Dereceler Soma’nın
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Kopya düzeneği ile yakalandı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Protokolden tam not
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Kültür Evi Ödül alacak
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Çocuklar Doğada

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!