https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

Soma’da Ahilik Haftası Kutlandı

Soma’da Ahilik Haftası Kutlandı
1.231 views
20 Mayıs 2016 - 8:06

29’uncusu düzenlenen Ahilik Haftası kutlamaları Soma’da Mesleki Eğitim Merkezi (Çıraklık Eğitim)’de düzenlenen programla kutlandı.

 

Soma Mesleki Eğitim Merkezi, Ticaret ve Sanayi Odası ile Esnaf ve Sanatkârlar Odası’nın işbirliği ile Mesleki Eğitim Merkezi’nde düzenlenen programa Soma Kaymakamı Ahmet Altıntaş, Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Dikici, Ak Parti Soma İlçe Başkanı Şeref Kavruk, Soma Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Ali Ayan, Soma Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Haluk Yılmaz, Sanayi Esnafı ve çok sayıda ilçe merkezi esnafı katıldı.

Açılış konuşması yapan Soma Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Haluk Yılmaz, “ daima iyiyi,doğruyu, hakkı ve adaleti benimsemiş olan, kardeşlik, birlik ve beraberlik gibi değerleri özünde toplayan Ahilik, özet olarak, Ticaret ile Ahlakı buluşturan bir hayat modelidir. Ortaya koyduğu temel ilkeleriyle, toplumun tüm kesimlerini kaynaştıran, bütünleştiren ve millet olma bilincini Anadolu topraklarına yayan güçlü bir düşünce sistemidir. Bu sorumluluk ile bugün, tüm esnaf ve sanatkârlar, Ticaret ve Sanayi Odalarımız, Mesleki Eğitim veren okul ve kurumlarımız, sivil toplum örgütlerimiz ve yerel yönetimlerimizle birlikte, Ahilik Kültürü ve Mesleki Eğitim haftasını kutlamaktayız.

Soma Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü olarak, kurum kültürünü benimsemiş öğretmen ve personelimizle, Merkezimizde Mesleki Eğitimi düzenleyen 3308 sayılı kanun çerçevesinde 152 meslek dalında Çıraklık ve Mesleki Eğitimin Temel Amaçlarını gerçekleştirmenin gayreti içindeyiz” dedi.

Soma Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ali Ayan ise “Ahilik, insanı merkeze alan ahlaklı, faziletli, dürüst, yardımsever ve buna benzer birçok güzellikleri bünyesinde barındıran ve bu özellikleri benliğinde toplayan esnaf, sanatkar ve ticaret erbabı yetiştiren anlamlı bilim ve kültür kurumudur. Bu mirasın varisleri olmaktan bugün o teşkilatların devamı olan meslek odalarının mensupları olmaktan son derece mutlu ve gururlu ama bu kadar önemli ve anlamlı bir kültürü tarım yaşamından hızlı sanayi devrimine geçişe ilerleyen teknolojilerden ve gelişen iletişim şartlarından ve buna benzer birçok etkenlerden dolayı o mirası yaşayamıyor olmaktan sadece böyle folklorik törenlerle kutluyor olmaktan dolayı da hüzünlü olduğumuzu söylemek istiyorum. İnşallah değişecek yasalarda daha anlamlı kutlamalara kavuşacağımız günleri görmek ümidimizi söylemek istiyoruz.” dedi.

Program sonunda pilav ayran ikramı yapıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!