https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

“Soma’da Adaletin Çöküşü: Tek Hakime 1522 Dava”

“Soma’da Adaletin Çöküşü: Tek Hakime 1522 Dava”
1.267 views
02 Şubat 2015 - 10:52

Soma’da adalet de sınıfta kalmak üzere… Soma’daki facia sonrası İş Mahkemesinde artan dosyaların sayısı 1522’ye vardı. 2 hakimle görülen davalarda bir iş hukuku uzmanı hakimin tayini çıktı, yerine ise mesleğe yeni atanmış ve iş hukukunda uzman olmayan bir genç hakim geldi. Genç hakimin böylesine önemli iş davalarını diğer kıdemli hakimin yardımıyla görmeye çalıştığı, duruşmada nasıl karar vermesi gerektiği konusunda diğer hakimin ona fısıldadığı ve davaların geç saatlere kaldığı iddialarını değerlendiren CHP Manisa Milletvekili Sakine Öz, Soma’dan Ankara’ya uzanan adil yargılama talebini, fiilen tek hakimle ilerlemeye zorlanan iş davalarının durumunu Adalet Bakanı ve HSYK Başkanı Bekir Bozdağ’a ulaştırdı.

Sakine Öz, Bekir Bozdağ’a “Geciken adalet, adalet değildir. Soma’daki facia sonrası artan iş davalarında uzman hakim olmadıkça, henüz iş davalarında tecrübesi olmayan genç hakimler de zor duruma düşer. Soma’da adil yargılama için iş hukukunda uzman bir hakim atanmayacak mıdır?” sorusunu yöneltti.

CHP Manisa Milletvekili Sakine Öz’ün, Manisa Barosu’nun, Soma’da bulunan avukatların iddia ve taleplerini de içeren açıklamaları Meclis gündemine taşıdığı soru önergesi şöyle:

 “Dava sayısı 1522, Hakim Sayısı 1”

“Adil yargılamanın asıl unsurlarından birisi de adaletin zamanında ve nitelikli biçimde tesis etmesidir. Soma İş Mahkemelerindeki derdest dava dosya sayısı 1522’ye ulaşmış, Soma maden faciası sonrası şehit madenci ailelerinin haklarını sağlamak adına ücretsiz yürütülen savunma faaliyeti sırasında avukatların hakim atamalarına ilişkin dikkat çektiği yargılama aksaklıkları gündeme gelmiştir.

Davalara bakmakta olan iş hukukunda uzman  iki yargıçtan biri olan Yargıtay 7. H.D. Tetkik Hakimi Sayın Hamit ÇAKMAK’ın HSYK Ocak ayı kararnamesiyle görevinden alınarak yerine kura usulüyle, iş hukukunda deneyimi olmadığı iddia edilen Hakim Sayın Ziya ARSLAN’ın atanması sonucunda davaların aksadığı, hatta bahse konu hakimin diğer Hakim Sayın Battal ŞENER’den yardım alarak duruşmalara birlikte çıktıkları ve duruşma zaptının Sayın ÇAKMAK tarafından yazdırıldığı, duruşmaların uzadığı Soma Barosu’nun açıklaması ve avukat tanıklıkları ile belirtilmiştir.”

“Soma’da Adalet Gecikiyor”

“Soma’da adil yargılama ilkesinin tesis etmesi adına, iş hukuku uzmanlığı sayesinde Soma Adliyesi İş Mahkemesinde görülen davalarda, maden faciasının ağırlığını kaldırabilecek, yargılamayı geciktirmeyecek, Soma’da ücretsiz yürüyen adalet hizmeti projesinin sürekliliği ve güvenilirliğini gölgelemeyecek bir hakim ataması için çalışma yapılacak mıdır?”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır. 
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

    error: Content is protected !!