https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

Soma ZAM’dan kurtuldu

Soma ZAM’dan kurtuldu
1.251 views
29 Kasım 2017 - 15:20

Ak Partili belediyeleri yatırım yapmamakla tehdit eden Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’e cevap veren Belediye Başkanı Hasan Ergene ‘Bütün yatırımları durduruyorsanız zaten hizmet etmeye niyetiniz yok demektir’dedi.

‘Kartlı sayaçta indirim %20’ye düştü’

Belediye Başkanı Hasan Ergene ‘Önceki gün akşam Meclis toplantısını gerçekleştirdik. Ardından MASKİ genel kurulunu yaptık. Büyükşehir Belediye Meclisinde Ak Partili ve CHP’li üyelerin oyları ile Manisa Büyükşehir Belediyesi gelirlerinde 2018 yılı için herhangi bir artış yapılmaması kararları çıktı. İçme suyu fiyatları ile ilgili de Maski Genel Kurulunda da aynı şekilde artış yapılmaması ve kartlı sayaçlar ile ilgili Manisa gündeminde abonelere sorulmadan değiştirilen kartlı sayaçlar daha sonra aboneye fatura edilerek bedeli ödettiriliyor, bununla ilgili de onlara caziplik olsun diye %10 mevcut indirimin %20’ye düşürülmesi yönünde bir karar alındı. Bu da Belediye Meclisinden geçti.’dedi.

‘MHP grubu zam istiyordu’

MHP Grubunun zam’a karşı çıkmadığını dile getiren Ergene ‘Sayın Belediye Başkanımız Cengiz Ergün bu konudan rahatsız oldu. MHP grubu zamdan yana oy kullandı. Bizler basında da çok yer aldı. Son dönemlerde Büyükşehir Belediyelerinden içme suyundan indirimler yapıldı. Gaziantep, Ankara, İstanbul ve bize yakın olan Balıkesir’den de indirim yaptı. %25’lik bir indirim yaparak en büyük indirim kararını aldı. Bize de sınırı olan bir il. Manisa ile Balıkesir Büyükşehir ölçü olarak alınabilir. Manisa halkında da böyle bir beklenti oluştu. Manisa Büyükşehir Belediyesi nasıl bir anlayış içinde olacak diye bekledik. Önerge hazırlayarak Ak Parti grubunun önerilerini sunduk. Büyükşehir Belediyesi zam yapmayı düşünüyordu.’dedi.

‘Ergün, Yatırım yapmamakla tehdit etti’

Ergene ‘Meclis toplantısı öncesinde Somalıları yakından ilgilendiren Soma’daki hava kirliliğinin çaresi olduğunu bildiğimiz Bölge Isıtma Sistemi ile ilgili nasıl bir tavır izleyeceklerini araştırıp öğrendim. Geçtiğimiz yıllarda %80 artış yapılan Bölge Isıtma Sistemi’nde 2018 yılı için %10 ile %14 arasında vatandaşı doğrudan ilgilendiren artışlar yapılmak isteniyor. Soma’da BİS fiyatlarının ve abonelik ücretlerinin çok yüksek olması büyük mağduriyetlere neden oluyor. Hava kirliliğini bir türlü bitiremiyoruz. Şebeke yatırımlarını yapıyoruz. Trilyonları toprağın altına gömüyoruz. Bu yaptığımız yatırımların kullanım ömrü var. Boru toprağın altında çürüyor, hava kirliliğinden kırılıyoruz, türlü ve çeşitli hastalık problemleri ile boğuşuyoruz. Ama kapımızın önündeki sıcak suya abone parası bulamadığımız için abone olamıyoruz. Bu imkandan istifade edemiyoruz. Somamızın havasını temizleyemiyoruz. Ak Parti grubunun sayısı yetmediği için Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanımızı aradım. Elbinsoy ile durumu paylaştım. Elimdeki bilgileri paylaştım. CHP grubu bize destek verirse çoğunluğu elde eder ve bu zammı engelleyebiliriz dedim. Kendisi bu düşünceme sıcak baktı. Manisa İl teşkilatı ile görüşmüş. Birlikte hareket ettik. Manisa Büyükşehir Belediyesi Gelir tarifesi oylanırken söz aldım. ‘Bizim gelir tarifesi ile ilgili itirazımız yok ama özellikle Soma Bölge Isıtma Sistemi’nin ayrı oylanmasını talep ediyoruz’dedim. Büyükşehir Belediye Başkanımızda ‘Hayır efendim. Ayrı oylanmayacak. Komisyon raporunu oylayacağız’dedi.

‘O zaman biz AK Parti grubu olarak Komisyon raporunun aleyhine yani reddine yönünde oy kullanacağız’ diye bildirdim. Cumhuriyet Halk Partisi’de söz alarak onlarda aleyhte oy kullanacağız’ dedi. Oylandı ve bizim sayısal üstünlüğümüz olduğu için zam yapmaya muvaffak olamadılar. O andan itibaren Büyükşehir Belediye Başkanımızın sinirleri bozuldu. Siz yatırımları durdurma kararı aldınız. Bundan sonra yatırım beklemeyin. Soma’ya bundan sonra yatırım yapmam. Bölge Isıtma Sistemine bundan sonra yatırım yapmam, Alaşehir’e yatırım yapmam, Ahmetli’ye, Gölmarmaya’ya, Akhisar’a yapmam, Prestij caddelerini, kanalizasyon işlerini, Arıtma Tesislerini durdururum, Siz böyle karar aldınız, siyaset yapıyorsunuz, şov yapıyorsunuz gibi bize türlü çeşit ithamlar ile tacizlerde bulundu.’dedi.

‘Bütçesi sıkıntılı olsa, Fantazi proje yapmaz’

Ergene ‘Bir takım fantezi projelere yönelmeye başlayacağına gelir getiren projeler üretilsin’dedi.

Ergene açıklamasında ‘Biz halkın iradesini mecliste temsil ediyoruz. Halkımızın beklentisi buydu. Bizde bu beklentiyi dile getirerek eyleme dönüştürdük. Büyükşehir Belediyesi olduğumuz 2014 yılından itibaren yapılan bütün bütçelerde çeşitli gerekçelerle bütün belediye hizmetlerine ve gelirlerine özellikle de içme suyu fiyatlarına her yıl yüksek oranlarda zam yapılıyordu. %20’lere varan oranlarda zamlar yapıldı. Kademeleri fiyatlandırma tarifeleri getirildi. Atık su ücretleri getirildi, Atık su ücretlerine artışlar yapıldı. Türlü gerekçeler öne sürüldü. Kapatılan beldelerden gelen elektrik borçları, su kuyularından gelen borçlar, yatırımlardan kaynaklanan İller Bankasına yapılan ödemeler öne sürülüyordu. Bu zamlar yapılamazsa bu sistem yürümez, bu çark dönmez vatandaş mağdur olur şeklinde büyükşehir yetkilileri tarafından izahatlarda bulunuluyordu. Bizde makul gördüğümüz için o dönemlerde zamlara tamam dedik. Ancak 3 yıldır üst üste her yıl yapılan bu zamlar gerçekten vatandaşımızı yordu. Su temel ihtiyacımız, su kullanımından ne kadar tasarruf ederseniz edin, su kullanımınızı kısamazsınız. 4. yılın bütçesini yaparken oluşan bu beklentiyi biz siyasiler olarak karşılamak durumundayız. Böyle bir sorumluluğumuz var. Manisa Büyükşehir Belediye Bütçesinde de zaten bir sıkıntı olduğunu düşünmüyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanımız günlük harcamaların dışında bir takım fantezi projelere yönelmeye başladı. Manisa Prime diye bir proje var. Manisa merkeze 5 yıldızlı bir otel yanına AVM, iş merkezi rezidans, 500 trilyona Büyükşehir Belediye Hizmet Binası gibi bunlar artık ihtiyacın ötesinde işler. Bütçesi sıkıntılı olan sistemini çeviremeyecek durumda olan bir Büyükşehir Belediyesi böylesi fantezi işlerle uğraşmaz. Büyükşehir Belediyemiz sadece içme suyu gelirleri ve belediye gelirleri ile bu yatırımları yapmıyor, Büyükşehir Belediyesi ve Maski Genel Kurulundan yüzlerce trilyonluk borçlanma yetkisi alıyor. Bahsettiği Arıtma Tesisleri, Kanalizasyon şebekesi, içme suyu tesisleri, altyapı ve üst yapı için Ak Parti Hükümetinin hazırladığı imkanlar ile iller bankası kaynaklarından ve ilgili bakanlıkların hibe programlarından karşılıyor’dedi.

‘Seçmenine karşı sorumluluklarını yerine getirsin’

‘Ak Partili belediyeleri cezalandırma anlayışı varsa bundan vazgeçmesini tavsiye ederiz’diyerek sözlerine devam eden Ergene ‘Su’da %10 artış yapılmamak sureti ile Büyükşehir Belediyesinin kaybı 50 trilyon, 1,5 katrilyona yakın bütçe var. Bunun içinde 50 trilyonluk bir kayıp ile bu kadar yatırımın durdurulması mantıklı değil. Buna seçmeni de inandıramazsınız. Ak Parti ve CHP’li Belediye Meclis Üyeleri oy vermediği için su fiyatlarına artış yapamadım, onun için belediyenin bütün yatırımlarını durduruyorum, herşeyi bekletmeye alıyorum dediğiniz zaman seçmeni buna inandıramazsın. Düzenli olarak her ay İller Bankasından Büyükşehir sınırları içinde yaşayan nüfus başına gönderilen para var. Bu para her yıl artıyor. Hükümetimiz bu yıl gönderdiğinden daha fazlasını Büyükşehir Belediyesine gönderecek. Büyükşehir Belediye yönetimi Başta Başkanımız olarak bir takım tedbirler almak sureti ile bunun önüne geçebilirler. Bir miktar tasarruf yapacaklar. Belediyenin gelirlerini daha akılcı projelere yönlendirecekler. Hatta gelir getiren projeler üretecekler. Belediye bütçesini destekleyici gelir getiren projeler üretmeleri gerekir. Halkımızın beklentisi bu doğrultuda. Sadece 50 trilyonluk bir kesinti ile Manisa’daki bütün yatırımları durduruyorsanız zaten hizmet etmeye niyetiniz yok demektir. Bununda karşılığını ilk seçimde görürsünüz. Yaptığımız işin doğru olduğunu halkımızın iradesini yansıttığımızı, halkımızın taleplerini Maski Genel Kurulunda ve Büyükşehir Belediye Meclisine taşıdığımıza inanıyorum. Büyükşehir Belediye Başkanı dün akşamki öfkesi yatıştıktan sonra Meclis Üyelerine karşı ve şahsıma hedef alan açıklamalarına makul bir düşünce tarzı ile karar verecektir. Sırf bu karar yüzünden Ak Partili belediyeleri cezalandırma anlayışı varsa bundan vazgeçmesini tavsiye ederiz. Alaşehir, Salihli, Kula’dan oy aldığı gibi Soma’dan da oy aldı. Kendi seçmenine karşı ve Soma halkına karşı da sorumlulukları var. Bu sorumluluklarının gereğini yerine getirmeye kendisini davet ediyoruz’dedi.

 

GÜNLÜK HABER AKIŞI
Somalılara aşure ikramı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Haydi bahçeye
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Başkanlar buluştu
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Yaz kursu sona eriyor
GÜNLÜK HABER AKIŞI
2. akülü araç teslim edildi
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Oruçlar açıldı

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!