Soma Karaelmas Gazetesi

Soma Uyar Madenciliğin Hakediş Durduruldu

Soma Uyar Madenciliğin Hakediş Durduruldu
3.470 views
11 Aralık 2013 - 7:59

Maden İş Sendikası Ege Bölgesi Soma Şube Başkanı Tamer Küçükgençay ve Türkiye Maden İşçileri Sendikası Genel Sekreteri Vedat Ünal Uyar Madencilik işçilerinin sorunlarının çözümünde destek olan ELİ Müessese Müdürü Hakkı Duran’a teşekkür ettiler.
Uyar Madencilik’in kapanması ile birlikte 2 aylık maaşlarını alamayan işçilerin maaşları ödendi. Maaşlarını alan işçilere ise 6 ay içinde kıdem tazminatlarının ödeneceği müjdesi Maden İş Sendikası Ege Bölgesi Şubesi Başkanı Tamer Küçükgençay tarafından verildi.
Uyar Madencilik’in TKİ’den alacağı 4 trilyon hakediş bedelin durdurulduğu müjdesi verildi. Maden İş Konferans salonunda işçilerle bir araya gelen Genel Merkez Genel Sekreteri Vedat Ünal yaptığı konuşmasında ‘Sizlerden temsilen Ankara’ya gönderilen arkadaşlarımıza biz emanet olarak sahip çıktık. Ankara’da arabadan inişinden itibaren ne yapılması gerekiyorsa yapıldı. TKİ Genel Müdürü ve Hukukçularımız ile görüştürüldü. 2 saat içinde maaşlarınız hesaplarınıza yattı. Şimdi Tazminat için Firmanın hakedişine el koyuldu. Yargının vereceği karar ile onu da alacaksınız. Ancak sendikaya üye olmak durumundasınız. Sizler varsanız bizlerde varız. Mutlu sonuca hep beraber ulaşırız’dedi.
Maden İş Sendikası Ege Bölgesi Şubesi Başkanı Tamer Küçükgençay ‘ Biz Darkale ile sağlıklı bir çalışma yapamadık. Darkale ile yönetime geldikten sonra sizin her türlü işinize koşuyorduk. Sizlerin maaşlarınız yatmadığı zamanlarda ise yaklaşık 10 maaşınızı Şubemizin Genel Merkez ile yaptığı görüşmelerden sonra TKİ tarafından ödettiren bizleriz. Sizlerin bu durumlardan haberi dahi yok. TKİ’nin rödevans sisteminin iyi bir sistem olduğu burada aklımıza geliyor. ELİ Müessese Müdürümüzün büyük çaba ve gayretleri ile maaşlarınız ödendi. Ben kendisine çok teşekkür ediyorum. Sizler çok bölündünüz. Farklı partilere dağıldınız. Bu sıkıntı yarattı. Örgütlü toplumda birlikte hareket etmek çok önemlidir. Bunu sağlamak zorundayız. Sendikalı olmanın en büyük avantajını mahkemeye verirken bile görüyorsunuz. Bu sendika sizin buranın bütün imkanları da sizlerindir. TKİ’de bu firmanın alacağı hakediş varsa tazminatlarınızı sonuna kadar ödemek zorunda. Alacakları durduruldu. Firma aklanmak istiyor ise 6 ay içinde sizlerin kıdem tazminatlarını ödemek zorunda. 2015’ten bahsediliyor bu doğru bir şey değildir. Birlikte hareket edeceğiz. Hukuk anlamında birlikte mücadele verilecek’dedi.
CHP Manisa İl Sekreteri Avukat Sevgi Başak Yeşil ise ‘Sürecin başından beri konunun hakimiyim. CHP Soma İlçe Yönetimi konuyu bizlere iletti. Hukuki olarak her türlü çalışmayı sonuna kadar yapacağız’diyerek işçileri bilgilendirdi.

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
  “KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

GÜNLÜK HABER AKIŞI
Cemil Meriç’ten 2 ayrı gezi
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Fatma Aliye İstanbul’da
GÜNLÜK HABER AKIŞI
CHP’den Tes-İş ziyareti
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Soma’da kenevir yakalandı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Eğitimler yapıldı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Gençlik, Kampta buluştu
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Canlar’da Bayrak töreni

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!