https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

Soma Şubesi destek turunda

Soma Şubesi destek turunda
970 views
25 Ekim 2016 - 8:42

Türkiye Maden İşçileri Sendikası Soma Şubesi yönetimi sabah saatlerinde Ak Parti, MHP ve CHP ilçe yönetimini ziyaret ederek destek istedi.

 

Soma Şubesi yönetimi Ak Parti İlçe Başkanı Şeref Kavruk ve Yönetim Kurulu, MHP İlçe Başkanı Vedat Erdem ve yönetim kurulu, CHP İlçe Başkanı Levent Elbinsoy ve Yönetim Kurulu ile bir araya gelerek destek istedi.

Soma’da bulunan siyasi parti temsilcileriyle bir araya gelen Soma Şubesi Yönetim Kurulu Soma’da yaşanan sıkıntıları dile getirerek destek istedi.

Sendika olarak en büyük sıkıntılarının başında gelen Taşeron işçi Yasası, ELİ’ye işçi alımları ve ELİ’nin araç parkının güçlendirilmesi gerektiği ve bu konularla ilgili destek istediklerini belirten Soma Şubesi Başkanı Şevket Şahin ‘ 31 Aralık’ta işçi alımının süresi doluyor. Eğer Soma için mücadele edecek isek hep birlikte mücadele etmemiz gerekiyor. ELi var ise Özel sektör var, ELİ yoksa kimse kusura bakmasın özel sektörde olmaz. Bizim bu mücadelemizi Ankara’da milletvekilleri ile görüştük. Ancak partiler olarak sizlerde milletvekillerinize iletirseniz bu konuda aşama kaydetmiş oluruz. Destek istiyoruz’dedi.

‘Neden biz yokuz’

Soma Ticaret ve Sanayi Odasında geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Soma’ya gelişinde aktarılmak üzere Soma’nın sıkıntılarının görüşüldüğü toplantı ile ilgili de açıklamalarda bulunan Şevket Şahin ‘Soma’nın 50 binini oluşturan Madenci kesimi neden sivil toplum örgütlerinin içinde yer almıyor diyerek tepkisini dile getirdi. Şahin’ 4 Sendika bulunuyoruz. 15 bin işçiyi temsil ediyoruz. Ancak sivil toplum örgütleri ile yapılan toplantılarda biz söz sahibi olamıyoruz. Bizler davet edilmiyoruz. 107 bin nüfuslu bir Soma’dan bahsediyorsunuz, Belediye Başkanı, Ticaret Odası, Esnafı, Partileri, Kamyoncular Kooperatifi ve sivil toplum örgütü diyorsanız bizde bu birleşimde yer almak istiyoruz. Ancak bizleri davet eden yok. Bizimde iletmek istediğimiz sıkıntılarımız ve isteklerimiz var. Ancak kimse bu birleşimde bizler neden yokuz. Soma’nın yaklaşık 50 bini bu toplantılara katılmıyor’diyerek tepkisini dile getirdi.

‘Erdem’den zehir zemberek sözler’

MHP İlçe Başkanı Vedat Erdem Soma’da bulunan firmaların Soma’ya destek vermediğini dile getirerek zehir zemberek sözler söyledi.

Erdem ‘ Soma için birlikte hareket etmemiz gerekiyor, eğer etmezsek Soma’ya santrali yapılan Kolin’in okulu Kırkağaç’a yapılır. Neden çünkü Recai Berber var. 25 ilden fazla geliri olan Soma yok sayılmış durumda. Türkiye’nin %25 kömür ihtiyacını, Elektriğin %7’sini karşılamamıza rağmen ne alıyoruz, hiçbir şey. Kaymakam, Belediye Başkanı ve Parti temsilcilerimiz ile Firmaları ziyaret ettik. Ne istedik, Fakülte için destek, Takımlar için destek. Herkesi gezmemize rağmen İmbat, Mayda Madencilik ve Kamyoncular Kooperatifi haricinde kimseden birşey çıkmadı. En Fazla ise Tekerleği inik, jantı kırık Kamyoncular Kooperatifi destek verdi. Ticaret Odası Başkanımızın bir sözü var. Kim bu memlekette ekmek yiyorsa fayda sağlamak zorunda. Somaspor, Sotesspor zor durumda. Somaspor futbolcuları paralarını alamadıkları için zorla maça çıtılar. Ancak Ne kadar büyük firma varsa hepsinin merkezleri neredeyse Vergi Daireleri de oralarda, bize birşey çıkmıyor. Soma’nın sorunları çok. Kolin Soma dışından gelen ile Somalıya aynı maaşı vermiyor. Maaşlarda adaletsizlik yapıyor. Biz pis havayı soluyalım. %78’imiz kanser oluyorsak hakkımızı savunmak zorundayız. Hepimize iş düşüyor. Ak Parti bugüne kadar 5-6 milletvekili çıkarmış ama Soma’ya ne veriyor, hiçbirşey. Artık masaya yumruğumuzu vurmamız gerekiyor. Hep birlikte hareket etmezsek Soma’nın sesini kimse duymaz ‘dedi.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!