Soma Karaelmas Gazetesi

Soma Myo’da “İstiklal Marşı’nın Anlamı Ve Mehmet Akif” Konulu Konferans

Soma Myo’da “İstiklal Marşı’nın Anlamı Ve Mehmet Akif” Konulu Konferans
1.069 views
17 Mart 2017 - 7:47

İstiklal Marşımızın TBMM Tarafından kabul edilişinin 96. Yıldönümü nedeniyle Soma MYO’da “İstiklal Marşı’nın Anlamı ve Mehmet Akif” konulu konferans düzenlendi. Yüksekokul konferans salonunda gerçekleşen ve üniversitemiz Türk Dili Bölümünden okutman Ayşe KİK’in konuşmacı olarak katıldığı konferansa öğretim elemanları, idari personel ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından konferans Milli Şair Mehmet Akif ERSOY’UN hayatının anlatıldığı video sunumu ve Ayşe KİK’in İstiklal Marşı metninin derin manaları üzerine yapmış olduğu heyecan dolu konuşması ile devam etti.

Kik’in konuşmasının ardından sahne alan öğrenciler yan flüt eşliğinde seslendirdikleri Mehmet Akif ERSOY şiirleri ile katılımcılara duygu dolu anlar yaşattılar.

Konferansın sonunda Soma Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç.Dr. Ayla TEKİN tarafından Okutman Ayşe KİK’e teşekkür belgesi takdim edildi.

İstiklal Marşı’nın Yazılması

Yeni kurulan devlet için bir “Milli Marş” yazılması hususunda Büyük Millet Meclisi’nin altı ay müddet vererek açtığı “İstiklal Marşı Müsabakası”na muhtelif şairlerin gönderdiği tam 724 şiir gelmişti. Bunlar Maarif Vekaletinde teşkil edilen bir komisyonda incelenmiş ve içlerinden altı tanesi seçilerek Meclis Matbaasında bastırılıp mebuslara dağıtılmıştı.

Maarif Vekili bulunan Hamdullah Subhi Bey, müsabakaya “nakdi mükafat vaat edilmiş olması yüzünden” iştirak etmemiş olan şair Mehmet Akif Bey’e müracaat ederek, yazmasını istemişti. Bunun üzerine Mehmet Akif Bey “Ben mebusum, müsabakaya iştirak etmem, ayrıca yazarım” diyerek teklifi kabul edip, ikamet etmekte olduğu TaceddinDergahı’nda, “Kahraman Ordumuza” ithaf ettiği İstiklal Marşı şiirini yazdı.

İstiklal Marşı’nın Meclis’te Okunması

İstiklal Marşı sadece bir şiir değil, ruhları coşturan bir hamaset ve belagat abidesi idi. Meclis’te Maarif Vekili Hamdullah Suphi Bey tarafından okunduğu zaman heyecan ve tezahürat son haddini bulmuştu; her mısrası, her kıtası sürekli alkışlarla karşılandı. Maarif Vekili kürsüye çıkarak büyük bir heyecanla İstiklal Marşı’nı okuyor. Marş’ın her mısraı, her kıtası sürekli alkışlarla karşılanıyor. Meclis’i büyük bir heyecan kaplıyor. Abdülgafur Efendi dua ediyor, bütün meclis amin-han oluyor. O gün Üstat için en muazzam bir gündü. Hayatında bu kadar heyecanlı bir gün geçirmediğini söylüyordu.

Nihayet 12 Mart 1337 (1921) günü mecliste verilen takrirler reye konup “İstiklal Marşı” olarak kabul edildi ve müteakiben bütün mebuslar ayağa kalkarak Maarif  Vekilinin tekrar okuduğu İstiklal Marşı’nı, ayakta dinlediler. Bu ayakta dinleyiş aynı zamanda makus talihini de yenen bir yüce milletin ayağa kalkışıydı.

 

 

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!