Soma Karaelmas Gazetesi

ResimLink - Resim Yükle

Soma MYO’da Belgeli Kaynak Eğitim Semineri

Soma MYO’da Belgeli Kaynak Eğitim Semineri
997 views
14 Aralık 2016 - 8:39

Soma Meslek Yüksekokulu Konferans Salonu’nda ve atölyelerinde iki gün boyunca 10.00-16.00 saatleri arasında yapılan eğitim, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Soma Meslek Yüksekokulu Makine Teknolojisi Programı, Sondaj Teknolojisi Programı, Mekatronik Programı, İş Sağlığı ve Güvenliği Programı Öğrencileri ile öğretim elemanları katılımlarıyla gerçekleştirildi. İki gün süren ve teorik ve pratik olarak yapılan eğitim öncesi katılımcılara kaynakçılık ile ilgili dokümanlar verildi.

 

Eğitim hakkında bilgi veren Manisa Celal Bayar Üniversitesi Soma Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ayla TEKİN, ” Kaynak, dünyada üretilen tüm mamullerin % 50′ sinden fazlasının oluşturulmasında kullanılan kritik bir imalat yöntemidir. Ekonomimizin hemen tüm sektörleri, bir dereceye kadar kaynağa ve birleştirme teknolojisine bağımlıdır. Özellikle otomotiv, gemi, inşaat, konstrüksiyon gibi imalatlı sektörlerin hızla gelişmesi kaynak teknolojisinin önemini gün geçtikçe arttırmaktadır. Çoğu insan kaynağı sadece bir proses olarak bilmesine rağmen, kaynak teknolojisi gerçekte malzeme bilimini, tasarımı, muayeneyi, mekanik ve elektronik sistemleri, lazerleri ve robotları içeren karmaşık bir mühendislik disiplinidir. Gelişmiş ülkelerde kaynakcılık konusunda yalnızca donanım olarak değil, eğitilmiş teknik personel konusunda da önemli çalışmalar yapılmaktadır.

Bizler de bu yıl Üniversitemizde intörn uygulamaya geçerek bu konuda önemli bir atılım yaptık. Yetiştireceğimiz teknikerler, eğitimlerini tamamladıklarında hem teorik hem de sahada pratik eğitimlerini tamamlayarak sektörün ihtiyacına cevap verecek aşamaya geleceklerdir. Ayrıca öğrencilerimiz için ders, teknik gezi ve intörn uygulamalarımızın yanı sıra firmaların ve kuruluşların destekleri ile bu tür eğitimleri düzenlemeye çalışıyoruz. Yüksekokulumuzda da her yıl geleneksel hale gelen bu iki günlük eğitim imkânını sağlayan Eczacıbaşı Lincoln Elektrik Askaynak yetkililerine çok teşekkür ederiz.” Dedi. Ayrıca İki günlük eğitime katılan kişilere katılım belgesi düzenleneceğini belirtti.

Eğitimin ilk gününde, Eczacıbaşı Lincoln Elektrik Askaynak Teknik Eğitim Yöneticisi Erkan KOMAÇ, metal elektrik ark kaynakçılığı, elle ark kaynağı, TIG kaynağı, MIG/MAG kaynağı, Plazma kaynağı, Tozaltı kaynağı, Elektrik direnç kaynağı, Termik kesme, Malzemeler ve kaynak esnasındaki davranışları, kaynak birleştirmenin kalitesi ve verimliliği, kaynak tasarımı, kaynak öncesi kullanılan makine ve aparatlar, kaynak esnasında malzemeye verilen ısının dağılımı, soğuma hızı hakkında eğitim verdi.

Eğitimin ikinci gününde Kaynak Mühendisi Nurettin BORAN oksi gaz kaynağı, Sert ve yumuşak lehimleme, Metal püskürtme, Plastikler için birleştirme yöntemleri, Özel kaynak yöntemleri ve uyulması gereken iş güvenliği kuralları ile ilgili eğitim verdi.

Daha sonra eğitime katılanlara Kaynak Mühendisi Nurettin BORAN eşliğinde kaynak uygulamaları yaptırıldı.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!