Soma Karaelmas Gazetesi

Soma Maden Kazaları Bilgilendirme Toplantısı yapıldı

Soma Maden Kazaları Bilgilendirme Toplantısı yapıldı
1.052 views
22 Aralık 2014 - 8:52

Türkiye Barolar Birliği  Yasa İzleme Merkezi tarafından “Soma Maden Kazaları Bilgilendirme Toplantısı” Soma’da gerçekleştirildi.

Soma belediye Toplantı Salonu’nda yapılan toplantıya Manisa Barosu Başkanı Av. Zeynel Balkız’ın yanı sıra Kocaeli üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Müslüm Akıncı, Çankaya Üniversitesi Hukuk fakültesi Öğretim üyesi Yaard. Doç. Dr. Emel Badur, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim üyesi Yard. Doç. Dr. Mehmet Ali Şuğle, ODTÜ Maden Mühendisliğinden Prof. Dr. Şebnem Düzgün, Ankara Barosu’ndan Av. Tülay Bekar ve Av. Şafak Güleç, Manisa Barosu ve Soma çok sayıda avukat ve madenci aileleri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan toplantıda konuşma yapan Manisa Barosu Başkanı Av. Zeynel Balkız, “Türkiye Barolar Birliği ve Manisa Barosu ülkemizin en büyük Sosyal Yardım projesini uyguluyor. Kayıplarımız çok büyük. Ve arkasında bıraktığı hasar çok büyük, çok önemli. Onun için hata yapmamak ve hukukun üstünlüğünün bize verdiği bütün hakları sonuna kadar kullanmak için kılı kırk yararak uzman ekiplerimizle birlikte çalışıyoruz” dedi.

Baro Başkanı Zeynel Balkız, “Yargı ve adalet mekanizması üzerinde ne kadar oynanırsa, oynansın yine yargıdan başka güveneceğimiz bir yer yok. Çünkü biz hukukçuyuz. Dolayısıyla bütün eksikleriyle beraber bu sistem içerisinde haklarımızı almaya çalışacağız. 301 şehidimizin vefatından sonra bir çağrımız oldu. Bu çağrılarımız bütün şehit ailelerine ulaştı. Ve Barolar Birliği’nin Manisa Barosu’na güvenen ailelerimizi hukuki korumalarını  ve davalarını bizler üstlendik. O günden bu güne davalar açıldı. Şuanda 290 kusur dava açılmış gözüküyor. Şehitlerimizin destekten yoksun kalma, maddi ve manevi tazminat davalarını yine baromuz üstlenmeye devam edecek. Davamız ne oldu acaba? Diyenler için ; Davalar açıldı, buradaki iş mahkemesi bu davaları görüyor. Davalı olarak gösterdiğimiz, işleteni ve devleti temsil eden Türkiye Kömür İşletmeleri’nin ve Manisa’daki, Soma’daki temsilcisi ELİ’nin hasım gösterilerek, açmış olduğumuz davalarda cevap dilekçeleri alındı. Şuanda dosyalar bir takım idari yazışmaları toplayarak, dosyayı tazminat hesaplarının yaptırılması için bilir kişi incelemesine sevk etme aşamasına geldi. Bunlarında Ocak ayı sonuna kadar tamamlanacağını, ondan sonra da bilir kişilere hesap ve kusur incelemesi bakımından verileceğine inanıyoruz” dedi.

Zeynel Balkız, İzmir Barosu ve Manisa Barosu Hukukçusu avukatları ile beraber bu davaları yürütüyoruz. Sonuna kadar devam edeceğiz. Ve şehit ailelerimizin bizlere güvenmesini gönülden arzu ediyoruz. Biz bu meseleyi Türkiye çapında, böyle facialar olmasın, ihmaller olmasın, bundan sonra maden ölümleri olmasın, düşüncesiyle başka bir çalışmanın da içerisindeyiz. İnşallah bu maden mevzuatı tamamen değişir, gelirin yanında-üretimin  yanında sağlık meselelerinin iş güvenliğinin ön planda tutulduğu bir maden rejimini hep beraber görürüz. Bugün kayıplarımız olsa da ülke hepimizin, millet hepimizin. Bu milletin bütünlüğünü savunuyoruz. Bundan sonra ki kayıplarımız olmasın. Bu da bizim milletimiz için kazançtır. Demek ki bizim bu davalarla ilgili ifade etmemiz gereken şey; tazminat davalarımız bilir kişi incelemesi safhasına gelmiş durumdadır. Dilekçeler karşılıklı olarak verildi. Aynı zamanda çoğu arkadaşımızın da tanıkları dosyalarında dinlenmiş oldu.Bir de bunun cezai boyutu var. Ceza davaları da Akhisar Ağır Ceza Mahkemesinde açılacak. Ceza davasının açılması için Soma Başsavcılığının düzenlemiş olduğu fezleke Akhisar Cumhuriyet Başsavcılığında iddianame haline dönüştürülüyor.Dolayısıyla oradaki ağır ceza mahkemesi de burada bazı eksiklikler bulunca bu iade edildi. Netice itibariyle şuan da Akhisar Cumhuriyet Başsavcılığı buradaki eksiklikleri yeniden gidererek, bu iddianameyi düzenleyecek” dedi.

Balkız, “Eşi veya yakını şehit olup da kendisini Cumhuriyet Başsavcılığına gidip, şikayette bulunmamış bir ailemiz varsa, onlar hemen şikayette bulunsunlar ki, bu eksiklik tamamlansın. Şuanda mahkemenin bulduğu en büyük eksiklik şehit ailelerimizin tamamlanması. Yakınlarını veya hak sahiplerinin şikayetçi olarak ifadelerinin alınmamış , dosyaya girmemiş olması en büyük eksiklik görülüyor. Bunların tamamlanması gerekiyor. Bunlar tamamlanınca ağır ceza da dava hemen görülmeye başlanacak. Ağır cezadaki açılacak olan davayı yürütmek için yine Manisa Barosu avukatları olarak elimizden gelen tüm çabayı ve gayreti göstereceğiz. Ancak bu davanın açılması her halde Şubat ayını falan bulacak” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır. 
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!