Soma Karaelmas Gazetesi

resim yükle

Soma Kömürleri AŞ’nin Devletten Bir De Alacağı Mı Var?

Soma Kömürleri AŞ’nin Devletten Bir De Alacağı Mı Var?
1.848 views
27 Kasım 2014 - 8:24

Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.’nin​ TKİ’den hakedişinin 10 milyon Lira olduğuna dair iddiası yeni bir tartışmayı başlattı. CHP Manisa Milletvekili Sakine Öz, şirketin TKİ’den alacaklarını Bakan Taner Yıldız’a sordu ve üzerindeki tedbir kararlarının ayrıntılarını talep etti.

Soma İş Mahkemesinde devam eden davada, Soma AŞ 10 Milyon Lira hakedişi olduğunu beyan ederken, mahkemeye 2 ay önce yazılı yanıt veren TKİ “Şirketin bizden hakedişi yoktur” cevabını vermişti. Dün, 25 Kasımda Soma İş Mahkemesinin evraklarına ise, firmanın 61 bin Lira hakedişi olduğu bilgisi girdi. Aradaki tutar karmaşasının çözülmesi ve Soma AŞ’nin alacağının olup olmadığına dair TKİ ve ELİ’den bilgi alınmasına karar verildi.

CHP Manisa Milletvekili Sakine Öz’ün gündeme taşıdığı soru önergesi şöyle:

“Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) Genel Müdürlüğü tarafından T.C. Soma İş Mahkemesine sunulan Eylül 2014 tarihli yazılarda, Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.’nin, TKİ’den herhangi bir alacağı bulunmadığı, daha önce intikal etmiş kurum borçları, temlik ve haciz borçları bulunduğu ifade edilmiştir.

TKİ’nin bu bildirimine karşın, Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.’nin, T.C. Soma İş Mahkemesinin 25/11/2014 tarihli ve 2014/811 Esas No’lu dosyasında yer alan, kamudan yaklaşık 10.000.000 TL hakedişi bulunduğuna dair iddiası göze çarpmaktadır. Mahkeme ise, elindeki verilerle bu hakedişi 61.000 TL olarak belirtmiş ve şirketin kamudan daha yüksek miktarda bir hakedişi olup olmadığının TKİ Genel Müdürlüğü ve ELİ Müessese Müdürlüğüne sorulmasına karar vermiş, tedbir kararının yerine getirilmemesi nedeniyle doğacak zarar için ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunulacağını belirtmiştir.

Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.’nin TKİ Genel Müdürlüğü ve ELİ Müessese Müdürlüğü kayıtlarında gözüken hakedişi var mıdır; varsa tutarı 10.000.000 TL mi, yoksa 61.000 TL midir?

Eylül 2014-Kasım 2014 tarihleri arasında, Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. 10.000.000 TL hakediş tutarında hangi iş/hizmeti üretmiştir?

Hakediş tutarlarındaki bu çelişkiyi nasıl açıklayacaksınız?”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır. 
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

    error: Content is protected !!