Soma Karaelmas Gazetesi

Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.’den Açıklama

Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.’den Açıklama
4.476 views
02 Aralık 2014 - 8:51

Soma’da 301 işçinin hayatını kaybettiği maden faciasının yaşandığı Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. şirket yetkilileri tarafından işçilerin işten çıkarılmasıyla ilgili basın açıklaması yapıldı.

Şirket yetkilileri tarafından yapılan açıklama şöyle; “ Şirketimizce işletilen Soma Eynez Kömür Madeni’nde 13 Mayıs’ta meydana gelen ve 301 işçimizin ölümüyle sonuçlanan elim kazadan sonra Eynez’le birlikte diğer iki madenimizin de kapatıldığı kamuoyunca bilinmektedir. Kazadan sonra Soma Madencilik A.Ş. ile birlikte bağlı bulunduğu Soma Holding’in de mal varlıklarına tedbir konulduğu da yetkili makamlarca açıklanmıştır.

Eynez kömür madeniyle ilgili olarak TKİ ile şirketimiz arasında 5 yıl önce imzalanmış olan sözleşme zaten 2014/Mayıs ayında sona ermiştir. Bu sözleşme uyarınca Mayıs ayı sonunda iş akitlerinin sonlanması gereken Eynez madeni işçilerine, üretim durduğu ve madenlerden gelir elde edilemediği için kazadan bu yana geçen 6 ay  için Türkiye İş Kurumu İşsizlik Fonundan ve  şirketimiz adına – TKİ kurumdan hak edişlerimizden mahsup edilmek üzere yine işsizlik fonundan  her ay iki maaş ödenmiştir.

Ancak Soma Kömür İşletmeleri A.S çalıştırmadığı işçilerin bedelini 6 Ay ödemesine rağmen artık ödeyecek gücü kalmamıstır. Calışma imkanı bulunmayan  bu madenin işçilerinin sözleşmelerinin yasal olarak da devam ettirilme imkanı bulunmamaktadır. Dolayısıyla çalışmayan işçilerin is akitlerini feshetmek zaruriyeti çıkmıştır. Bu nedenle Eynez madeninde çalışmış olan  işçilerden 2181 personelin iş  akitleri 30 Kasım 2014  tarihi itibariyle feshedilmiş sayılacaktır. Bu madende kalan malzemenin tahliye edilmesi için 400 işçi bir süre daha çalışmaya devam edecektir.

Şirketimize bağlı diğer ocaklarda da işçi sayısında aynı nedenle kısmi bir azaltmaya gidilecek ve toplam işçi sayısı 2182’ye indirilecektir. İş akdi feshedilecek işçilerden  637’si Merkez Ocak tan, 13’ü Soma Kömür İşletmeleri A.Ş den  olacaktır.. Eynez madeninden ayrılan işçilerle birlikte iş akdi feshedilen işçi sayısı 2831’dir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır. 
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!