https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

Soma Kaosa Sürükleniyor

Soma Kaosa Sürükleniyor
1.971 views
25 Şubat 2015 - 8:41

Soma’da ekonominin günden güne çöktüğünü dile getiren Soma Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hakan Işık ‘Maden Faciasının ardından Soma esnafı, kömürcü darbeyi yedi. Esnaf kara kara düşünürken Rutin Denetimlerde Soma rahat bırakılsın’dedi.

  Soma Vergi Dairesi’nden Ticaret Odası’na ziyaret

Soma Vergi Dairesi, 26. Vergi Haftası etkinlikleri çerçevesinde Soma Ticaret ve Sanayi Odasını ziyaret etti. Oda yöneticileri ile bir araya gelen Soma Vergi Dairesi Müdürü Süleyman Atmaca ve çalışanları Soma’nın sorunları ve sıkıntıları üzerine görüş alışverişinde bulundu.

   ‘Soma’da ciddi kayıplar yaşayabiliriz’

Soma’nın gidişatının hiç iç açıcı olmadığını vurgulayan Soma TSO Başkanı Hakan Işık ‘Ekonomi günden güne kötüye gidiyor. Geçtiğimiz yıla oranla bu sene kömür üretiminde 6 milyon ton eksik olduğunu öğrendim. Bu da kömürcü esnafına darbenin vurulduğunu gösteriyor. İşçiler zaten açıkta. Maaş alamıyorlar oradan gelen döngü kırıldı ve Esnafı etkilemeye devam ediyor. İşten çıkarılan işçiler yıpranmasını alamadı. Soma Kömürlerinin 1 seneden beri çözülemeyen esnafa borçları var. Esnaf faturasını kesti, KDV’sini ödedi. Ciddi bir para girişi eksikliği var. Belli bir zincir kırılmaya başladı, Eğer bu konu çözülmezse kırılma git gide artarak devam ediyor. Soma kömürleri önceki borçlarını ödeyemiyor. Tedbir konuldu, acil alımlarını nakit olarak yapıyor diye biliyorum. Eski borçlar 9 aydır duruyor. İnsanlar bekliyor. 25-30 trilyon Soma için ciddi rakamlar. Esnafın başka esnafa vereceği var. Bu katlanarak gidiyor. Esnaf tedirgindi zaten rutin denetimler var. Denetimlerde bunların üzerine gelince esnaf daha da huzursuz oluyor. Soma’nın genel gidişatı kötü. Bu şekilde giderse Soma’da çok ciddi kapanan dükkanlar göreceğiz. Çok büyük kayıplar yaşayacağız. Madenci gidecek, esnaf gidecek, gidişat çok iyi değil. Karamsar bir tablo. Temmuz Ağustos ayında KOSGEB geri ödemeleri başlayacak. KOSGEB bir şekilde küçük esnafı idare ediyordu. Çektiği krediyi bir şekilde değerlendirdi. Ancak geri ödemelerde sıkıntılar yaşanacak.’dedi.

‘Maliye Bakanlığı Soma’ya destek vermedi’

Kazanın ardından Soma’ya destek geldiğini belirten Işık Maliye Bakanlığından gerekli bir çalışma yapılmadığını sözlerine ekledi. Işık ‘Hükümetin burada çok ciddi bir vergi çalışması yapması gerekiyordu. Verileri alarak Soma ekonomisinin kömür üretimindeki düşmelerden sonra ne hale geleceği biliniyordu. Soma’da kömür yoksa bütün hayat duracak. Ne yapılması gerekiyorsa hızlı bir şekilde yapılması gerekiyordu. KOSGEB ve Bilim Sanayi Bakanımız destek sağladı. Esnafların borçları ertelendi fakat Maliye Bakanlığı destekli bir şey gelmedi. Vergiler ertelenebilirdi ötelenebilirdi başka bir sistem getirilebilirdi. Bugün 100 esnaf kepenk kapatırsa artık faydası yok. Bir an önce Soma Kömür  İşletmelerinin ödemesi ne ise bunun yapılması lazım’dedi.

‘Soma’yı kilitleyecek noktaya gidiyoruz’

Firma’nın bocalamasının Soma’yı büyük ölçüde etkileyeceğinin Kaza’nın hemen ardından belli olmaya başladığını belirten Işık ‘Soma Kömür İşletmelerinin bu duruma düşeceği belliydi. Eğer kaza olduktan sonra bu işletme Kayyum’a devredilmiş olsaydı şimdi işçi haklarını ve esnafın halini konuşuyor olmazdık. Bu firmanın çok büyük bir sarsıntı yaşadığı ve bunun Soma’yı etkileyeceği belliydi. Firma önünü göremediği için 2831 işçiyi işten çıkarıyor, ödemelerini yapamıyor, üretimini yapamıyor. 2 büyük ocağını kaybetmiş bir firmanın bu duruma düşeceği belliydi. Bu sistem bütün Soma’yı kilitleyecek duruma doğru gidiyor. Yarın Işıklar’da kapanırsa 2.500 işçi daha işsiz kalacak. Kömür olmayacak ve biz daha kötü durumda olacağız. Bunun olay günü yapılması gerekiyordu.’dedi.

‘Geçici vergi 1 ay ertelenmedi’

Acı içinde beyanname vermeye zorlandık diyerek sözlerine devam eden Işık ‘ Tüketici vergi dönemi idi ve Geçici vergiler bir kaç gün ötelendi. O kadar büyük acının içinde insanlar beyanname vermeye zorlandı. 1 ay ertelenebilirdi. Soma bir ay Geçici vergi ödemeseydi ne olurdu’dedi.

‘Rutin Denetimler Soma için 1 yıl ertelensin’

Soma’nın zor günler yaşadığını sözlerine ekleyen Işık ‘Bugün en önemli konumuz işçilerin işe başlayabilmesi. Tazminatlarını alabilmesi ve Soma Kömür İşletmelerinin esnafa ödemesini yapabilmesidir. Bunun önünün bir an önce açılması gerekiyor. Sıkışan ekonomide o para Soma’ya girerse rahatlama olacak. Esnafların yüzü gülmüyor. Esnaflar ne yapacağını bilemez bir durumda. Geleceğimiz ile ilgili ciddi bir sıkıntı var. Yatırım yapılacak duruyoruz. Acaba sorusu var. İnsanlar buradan gitmeye başarsa önünü alamayız. Bir anda Soma köy olur. Ciddi projeler var. Organize Sanayi, Kolin Termik Santrali gibi büyük projeler var ancak  onlar belirli vadede gelişecek. Soma Kömürleri ile ilgili gerekli girişimler yapılır da bu paralarını bekleyen esnafın paraları ödenirse Soma Yaz’a daha rahat girer.

Rutin denetimlerde Maliye Bakanımız inşallah Soma’yı bırakır. 1 sene esnafımız rahat bırakılır. İnsanların durumu belli. Zaten Soma esnafı zor durumda, bir de denetimler daha da huzursuz ediyor.’dedi.

Soma Vergi Dairesi Başkanlığı Müdürü Süleyman Atmaca ‘Soma Kömür kenti bir ilçe. Herşey kömüre dayalı olarak devam ediyor. Soma’da çark kömür üzerine dönüyor. Geçen yıl bütün kurumlar Soma A.Ş.’den kaynaklanan sıkıntıyı yaşadı. Toplumun her kesimi yaşadı. Ancak 2014 vergileri 2015’te taahhuk edecek. Esnaflar geri dönüşleri bu sene hissedilecek. Soma A.Ş. ile bağlantılı iş yapan ve taşıma işi yapanlar kredi ile araç alıyorlar. Ancak bir kısmı borcunu ödeyemez durumda. Bu durumda olan esnaflarımız var. Vergi Dairesi olarak  bu olayla bağlantılı olan kişilerin tecil ise tecilini taksit ise taksitlerini ertelemeye çalıştık. Araç bağlama konusu bizlere ters düşüyor. Vatandaş çalışarak borcunu ödeyecek. Bunu alışkanlık haline getirenler hariç. Bu gibi konularda gerekli desteği sağladık. Soma Vergi Dairesi olarak esnaflarımıza yardımcı olduğumuza inanıyoruz.’dedi

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır. 
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

 

 

 

 

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!