Soma Karaelmas Gazetesi

“Soma Kan Kaybediyor”

“Soma Kan Kaybediyor”
1.456 views
01 Ekim 2014 - 7:01

Cumhuriyet Halk Partisi Soma İlçe Başkanı Murat Bayramoğlu, 13 Mayıs’ta yaşanan maden faciası sonrasında Meclis Araştırma komisyonunun incelemeleri, Soma Holding A.Ş’nin işletilmesi ve SEAŞ termik santralin özelleştirilmesine karşı değerlendirmelerde bulundu.

13 Mayıs’ta yaşanan maden faciası sonrası Meclis Araştırma komisyonunun zaman zaman Soma’daki maden ocağında yaptıkları incelemelere tanık olunduğunu belirten Cumhuriyet Halk Partisi Soma İlçe Başkanı Murat Bayramoğlu “301 madencinin hayatını kaybettiği maden faciası ile ilgili dava sürüyor. Bunların üzerine bir orta oyunudur aldı gidiyor. Diğer tarafta Santralin özelleştirme konusu var. Soma’nın zaman kaybına tahammülü yok. Bu işler biran önce netleşmeli ve çözülmeli. Özellikle madenlerin üretim yapıp yapmayacağı noktasında biran önce netlik kazanılmalı” dedi.

Bayramoğlu yaptığı açıklamalarda şunları söyledi ; “ Geçtiğimiz günlerde Somamıza Meclis Araştırma Komisyonu geldi ve bilirkişi raporunu değerlendirdiler.  Bilirkişi raporunda kazanın tek bir nedeni olmadığı birkaç tane ihtimalin önermenin olduğunu söylediler.

Meclis Araştırma Komisyonunda bulunan Milletvekillerinin zannediyorum bir iki tanesi bu işin uzmanı. Sonuçta o maden ocağına giren başka bir meslek sahibi milletvekili o madence ne eksik var ne eksik yok bunu ayırması çok zor. Bilirkişi raporunu öncelikli olarak bizler kabul etmeliyiz. Bilirkişi raporunun kazanın niye olduğu konusunda birkaç önergeyi sunması bilirkişi raporunun sanki bize hiçbir şey sunmuyor pozisyonu doğuyor. Oysaki bilirkişi raporunda çok önemli şeyler var. Kusurlu bulunan pek çok kişi var.

Ben, özellikle komisyonun, bu kusurlu bulunan kurumlar, kişiler, siyasetçiler üzerine yoğunlaşması gerektiğini burada bir yanlış yönlendirmenin komisyon üyeleri tarafından yapılmamasını gerektiğini düşünüyorum”

“Soma Holding A.Ş ile İlgili Bir Önerim Var”

“Bu madenin üç ocağından bir tanesinde bu facia meydana geldi. Diğer iki tanesinde ise kontroller sürüyor. Ancak, bu ocağın patronu bir takım mühendisleri şuanda tutuklu olarak cezaevindeler. Geride kalan mühendisler devletin ve kamuoyunun onlardan beklediği iş güvenliği konusundaki tedbirleri çok beceremiyorlar gibi. Süreç uzuyor, olay çok amatörce sürüyor. Bu sürecin uzamasına Soma’nın, işçilerimizin ve Soma’nın ekonomik hayatının tahammülü yok. Önerim şudur ki; Devlet Soma Holding’e derhal bir kayyum bir yönetim atamalıdır. TKİ’nin mühendisleri, müfettişlerinin yer alacağı bu kayyum yönetim aracılığı ile iş güvenliği konusunda Uluslar arası standartlara uygun olarak hangi malzemelerin alınması gerekiyorsa, hangi yanmaz bant ve kabloların alınması gerekiyorsa, hangi sensorların kaçar metre arayla konulması gerekiyorsa hem bu malların temin edilmesi hem de bunların maden içine uygulanması konusunu biran önce bitirmelidir.

Bu durumda devlet iş adamının cebine para mı koymuş olacak?. Tabii ki de hayır.

Bu malzemelerin alındığı ve yönetime ödenecek paralar, üretim başladıktan sonra kömür olarak devlet tarafından karşılığı alınmalıdır. Üretim yapma şartları hazırlanana kadar. Devlet, bu kayyum yönetimi ile bütün gerekli malzemeleri alacak ve bana borcun şu kadar diyecek ve üretim başladıktan sonra borcunun karşılığı kömürü alacak, alacak bittikten sonra yine eski anlaşma gereği rödevans veya hizmet alımıysa karşılıklı olarak verecek”

Soma kan kaybediyor, zaman kaybediyor ve göç veriyor.  Bu durumu yetkililerin dikkatine sunmak istiyorum.

Bu durumda işçiler, iş güvenliği üst seviyede olan bir madende çalışmış olacak. Diğer yandan üretim devam edecek yeraltı zenginliğimizi yer üstüne çıkarmış olacağız ve bir şekilde maden patronu da işletmesinin devamını sağlayacak. Devlette denetleyici görevini bizzat kendi elleriyle kurduğu iş güvenliğinin üst düzeyde bir madeni kendi eliyle yapmış olacak. Soma’da ekonomik düzeyde acaba madenler kapanacak mı?, acaba Soma’dan büyük bir göç olacak mı? sorusunun cevabını biran önce olumlu olarak almış olacaktır.”

“CHP Kesinlikle Üretimden Yana Bir Partidir” 

“Üreterek zenginleşeceğimizin bilincindeyiz. Kazanmanın tek yolunun üretmek olduğunu biliyoruz. Bu yüzdende Somadaki kömür ocaklarının kapanması gibi, kapanmasına yol açmak gibi asla bir düşüncemiz olamaz. Bizler, insan hayatına verdiğimiz değerin gereği olarak iş güvenliği noktasının maksimum seviyeye çıkarılarak üretimin yapılmasından yanayız.”

“ŞEAŞ, Sadece ŞEAŞ Değildir”

ŞEAŞ Termik santralin özelleştirilmesi konusunda da şahsen SEAŞ’ın Soma için ne kadar önemli olduğunun farkında ve bilincinde olduğunu ifade eden CHP Soma İlçe Başkanı Murat Bayramoğlu, “ ŞEAŞ, sadece Soma için ŞEAŞ değildir. SEAŞ’a bağlı olarak Nakliyecisi, esnafı, otobüsçüsü, servisçisi Soma için çok büyük bir anlam ifade etmektedir. Bu yüzdende ŞEAŞ’ın özelleştirilmesinin Soma açısından çok yanlış bir uygulama olacağını”  söyledi.

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır. 
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

 

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

    error: Content is protected !!