Soma Karaelmas Gazetesi

Soma İşçisine Acı Üstüne Acı Yaşatılıyor

Soma İşçisine Acı Üstüne Acı Yaşatılıyor
1.905 views
06 Aralık 2014 - 9:09

Türkiye Maden İşçileri sendikası 1-2-3 Nolu müteşebbis heyetleri açıklama yaparak, 301 Maden işçisi arkadaşımızın hayatının kaybetmesi üzerinden henüz altı ay geçmiş iken şimdi de soma kömür bünyesinde çalışan 2,800 işçi arkadaşım sokağa terk edildi. Soma işçisine acı üstüne acı yaşatılıyor” dedi.

Türkiye Maden İşçileri sendikası 1-2-3 Nolu müteşebbis heyetleri ortaklaşa bir açıklama yaptı.

Yapılan açıklama da, “301 Maden işçisi arkadaşımızın hayatının kaybetmesi üzerinden henüz altı ay geçmiş iken şimdi de soma kömür bünyesinde çalışan 2,800 işçi arkadaşım sokağa terk edildi. Soma işçisine acı üstüne acı yaşatılıyor. Bundan sonra ne olacak. İşçiler nerede istihdam edilecek. tazminat ve benzeri hakları alabilecekler mi? Gibi sorular orta yerde duruyor. Hükümet cephesinde ise net bir açıklama yok. Biz maden iş sendikası 1-2-3 nolu müteşebbis heyetleri olarak taleplerimizi ve önerilerimizi sıralıyoruz.

1- Somada acilen kriz masası oluşturulmalıdır.

2- Bu kriz masası işçi temsilcileri sendika temsilcileri TKİ temsilcisi teknik heyet ve yerel yönetim temsilcilerinden oluşturulmalıdır.

3- Bu komite denetiminde soma kömürleri aş ye ait ocakların iş güvenliği esaslarına uygun olarak hazırlanması ve üretimin başlayabilmesi için hangi işlerin yapılması gerektiği ve ne kadar zaman alacağı tespit edilmelidir.

4- Bu süre dâhilinde bu ocaklar kamulaştırılmalı ve işten çıkartılan – çıkartılmayan tüm işçilerin artık ELİ çalışanı olduğu ilan edilmelidir.

5- Tüm işçilerin soma kömürleri aş den  kıdem tazminatı ve benzeri alacakları sağlanmalı yaşanan katliamın psikolojik etkileri de göz önüne alınarak tekrar maden işçiliği yapmak istemeyen işçilerinde başka sektörlerde istihdam için planlamalar yapılmalıdır.

6- Soma kömürlerinde çalışan beş binin üzerinde ki maden işçisinin banka borçlarının bir yıl faizsiz ertelenmesi.

7- Denetleme esnasında sendikadan görevlendirilen bağımsız bir 1 maden mühendisi 1 Elektrik Mühendisi 1 İş sağlığı güvenlik uzmanı olması Denetleme raporlarının sendika genel merkezine verilmesi.

Bu belirsizliğe bir an önce son verilmez ise soma çok daha büyük acılar yaşamaya gebedir. Sosyal patlama kapıdadır.2,800 işçinin işsiz bırakılması demek 15 bin kişinin sokağa terk edilmesi demektir.

ELİ – TKİ ve hükümet yetkilileri gerekeni bir an önce yapmalıdır.”

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır. 
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!