Soma Karaelmas Gazetesi

Soma İçin Özel Kanun Çıkarılmalıydı

Soma İçin Özel Kanun Çıkarılmalıydı
1.436 views
18 Temmuz 2014 - 7:27

13 Mayıs günü yaşanan felaketin 105 binin üzerinde nüfusa sahip Soma’nın ekonomik hayatı üzerinde yarattığı ciddi sarsıntı kesinlikle göz ardı edilmemeli diyen MHP Manisa Milletvekili Sümer Oral meclis kürsüsünde Soma faciasına ardından çıkarılacak olan Torba yasa hakkında Milliyetçi Hareket partisi adına görüşlerini belirtti.
Soma için özel kanun çıkarılması gerektiğini belirten Oral Kanunun adı da Soma olmalıydı diyerek kürsüden şöyle seslendi. ‘İş Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı üzerinde Milliyetçi Hareket Partisi adına görüşlerimi sunmak üzere huzurunuzdayım. Soma’da 13 Mayıs günü büyük bir kömür ocağı faciası yaşandı. Yaşananlara kaza demek kesinlikle mümkün değildir; öngörülebilir nedenlerden kaynaklanıyor, ortada ağır bir ihmal ve kusur olduğu açık. 21’inci asırda bilgi ve teknoloji çağında insan hayatının söz konusu olduğu bir işletmede öngörülebilir risklerin, önceden öngörülememiş, tespit edilememiş, önlemi alınamamış olmasını kabul etmek kesinlikle mümkün değildir. Maden ocakları, özellikle kömür ocakları, bünyesinde ciddi riskler barındıran ocaklardır. Bu işletmelerde uygulanan teknolojinin ve bulundurulması gereken tüm cihazların kaliteleri fevkalade önem taşır. Bu konularda maliyetlerden kaçınmak hiçbir şekilde düşünülmez. Etkin, kaliteli ve periyodik denetimlerle ocaklarda çalışma güvenliğinin günün her dakikası için muhafaza edilmesi şarttır. Burada söz konusu olan insandır ve insan hayatıdır. Şayet bu alanlarda ortada bir teknolojik yetersizlik varsa bu durum olayın vahametini küçültmez aksine daha da artırır. Nitekim yapılan tüm idari ve adli incelemelerde bu husus tartışmaya mahal olmadan ortaya çıkarılmıştır.
Görüşmekte olduğumuz tasarının ele alınmasındaki temel neden emek şehitlerimizin acılı ailelerinin hiç olmazsa yüreklerine su serpecek ek imkânlar sağlamak. Ayrıca bunları gerçekleştirirken maden ve kömür ocaklarının, başta iş güvenliği olmak üzere sorunlarının bir bütün olarak değerlendirilmesiydi. Bu arada önemli diğer konu, toprağın yüzlerce metre altında ekmek mücadelesi veren emekçilerimizin çalışma ve mali koşullarını tatminkâr bir düzeye çıkarmaktı.
Çıkarmakta olduğumuz bu kanunun Soma için özel bir kanun olmasını ısrarla talep ettik, “Adı Soma olmalı.” dedik. Tabii ki Soma’yla birlikte diğer tüm kömür ve maden ocakları bir bütün olarak ele alınacaktı. Soma, kömür denilince ilk akla gelen şehirlerimizin başındadır. Esasen bu yasal düzenlemeye dönük kamuoyunda da oluşan beklenti gerçekte bu istikamette idi. Bu arada, faciadan hemen sonra, kanuni düzenlemenin kısa sürede sonuçlanmasının önemini defalarca belirttik, bu gibi felaketlerde devletin farklı bir duyarlılık içinde olması gerektiğini dile getirdik, “Vatandaş devletin kapısını çalmadan devlet vatandaşın kapısını çalmalıdır.” dedik.
Görüşmekte olduğumuz tasarıda yer alan Soma’yla ilgili düzenlemeler ayrı bir paket hâlinde bir hafta içinde kanunlaştırılamaz mıydı, bunu niye yapmadık? Israr ve uyarılarımıza rağmen makul olanı niye tercih etmedik. Neticede, hareket noktası olan Soma bu torbanın içine âdeta sıkıştırılmış oldu. Ortaya çıkan tablo ne yazık ki bu.
Faciadan bugüne altmış üç gün geçmiş oldu, çok zaman kaybettik. Bizim de önerdiğimiz olumlu bazı düzenlemelere rağmen, tasarı, mevcut hâliyle, işçilere başlangıçta yetkililerce verilmiş bulunan sözlerin ve iş güvenliğinin kalitesini yükseltme açısından beklenenlerin hayli gerisinde kaldı, taşeron sorunu da bir türlü çözülemedi. Soma’ya ve acılı ailelere keşke Meclis olarak daha samimi yaklaşılsaydı daha yerinde ve kuşkusuz daha şık olurdu.
Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; 13 Mayıs günü yaşanan felaketin, 105 binin üzerinde nüfusa sahip Soma’nın ekonomik hayatı üzerinde yaratmış olduğu ciddi sarsıntı kesinlikle göz ardı edilmemeli. Aktif nüfusun önemli bölümünün ocaklarda çalışmakta olduğu Soma’da, ticari ilişkilerde ve ödemelerde oluşan ve her geçen gün daha da yoğunlaşan durgunluk ve tıkanıklığın boyutu kolayca öngörülebilecektir. Unutulmasın ki vatandaş, özellikle o bölgede, genelde günlük yaşar. Soma’daki bu mevcut ağır ekonomik konjonktürün Hükümetin gündeminde olduğunu, gerekli tedbirlerin ise kısa sürede alınacağını umuyorum, bunun da takipçisi olacağız. Soma bir bakıma Hükümetin gündeminden âdeta uzaklaşmış görünüyor ama milletin gündeminden çıkması asla mümkün olmayacak’ dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
     “KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

    error: Content is protected !!