https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

Soma halkının eğitimi için çalışıyor

Soma halkının eğitimi için çalışıyor
1.312 views
21 Aralık 2017 - 8:11

Soma Maden İş Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü 2016-2017 Eğitim Öğretim döneminde 443 kurs açarak 9346 vatandaşımızın eğitimlerine katkı sağladı. 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılında da farklı dallarda bir çok kurs açan Maden İş Halk Eğitim Merkezi Sabah, Öğle, Akşam ve hafta sonları da Somalılara eğitim vermeye devam ediyor.

Soma Maden İş Halk Eğitim Merkezi 2 ayrı binada öğrencilere ve Soma halkına yönelik bir çok dalda kurslar vererek eğitimlerine katkı sağlıyor. İlkokul çağındaki çocukların yeteneklerini keşfetmesinin yanında, 443 kurs açan Soma Maden İş Halk Eğitim Merkezi geçtiğimiz yıl 9350 kişiye eğitim verdi. Bu yıl da faaliyetlerini ara vermeden sürdüren Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü binaların kendilerine kazandırılmasında emeği olanları minnetle andı.

Halk Eğitim Merkezi yapılan çalışmalar hakkında Soma halkını bilgilendirdi.

Yapılan açıklamada ‘Soma Maden İş Halk Eğitim Merkezi iki ayrı binadan oluşmaktadır. Ana binamız Kültür Park olarak tabir edilen Bülent Ecevit Parkı içeresinde bulunan Soma Maden İş Halk Eğitimi Merkezi adını alan ana binamız, diğeri ise Gazi Mustafa İlkokulu bahçesine bitişik olan 1.katı da bu okulumuza Ana sınıf olarak tahsis edilen Ek Hizmet Binasıdır. Öncelikli olarak bu binaların yapımında emeği geçen, maddi manevi desteği bulunan kişi ve kurumlara teşekkürü bir borç biliyoruz. 301 Maden Şehidimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyorum.

Binalarımızın her ikisi de kaloriferli, asansörlü, ısı yalıtımlı ve deprem yönetmeliğine uygun inşa edilmiştir. İki binamızda 17 normal derslik, 2 bilgisayar sınıf, 1 adet müzik,1 resim, 1 aşçılık,1 giyim atölyesi ve 2 adet çok amaçlı salon 1 adette ilk ve ortaokul öğrencilerine hitap eden kütüphane bulunmaktadır.

Kurslarımız sabah, öğlen, akşam ve hafta sonları olarak farklı zamanlarda planlanıp yürütülmektedir.

9346 Somalı Eğitim aldı

2016-2017 Eğitim Öğretim döneminde 443 kurs açılmış ve 9346 vatandaşımız eğitimlere katılmıştır.

2017-2018 Eğitim öğretim yılında ise 01.09.2017 tarihinden İtibaren Soma Maden İş Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü Olarak;

Bireylerin Öğrenmeye Erişimlerini Sağlamak, Arttırmak Ve Özendirmek, Özelliklede İstihdam Edilebilirliği Arttırmak, Öğrenen Bireyden, Öğrenen Topluma, Öğrenen Toplumdan, Öğrenen Türkiye’ye Doğru Dönüşümü Gerçekleştirmek Amacıyla;

6 Okuma-Yazma

92 Sosyal-Kültürel

117 Meslek Kursu Olmak Üzere Toplam;

215 Kurs Açılmış 4330 Vatandaşımız Bu Kurslara Katılmıştır.

– Lise Mezunu Veya Açık Öğretim Lisesi Son Sınıf Öğrencilerimize Yönelik YGS Hazırlık Kapsamında 5 Kurs 65 Kursiyer

– K.P.S.S. Hazırlık Kapsamında 3 Kurs 121 Kursiyer

– Engelli Vatandaşlarımıza Yönelik Ö.M.S.S. Hazırlık Kapsamında 2 Kurs , 25 Engelli Kursiyer eğitimlerine devam etmektedir.

Öğrenciler yeteneklerini

keşfediyor

Halk Eğitim Merkezinden yapılan açıklamada ‘Okul Müdürlükleri ile yapılan çalışmalarda, velilerden gelen talepler(çocukların yeteneklerine geliştirilmesine yönelik)değerlendirilerek; Altıntaş Ortaokulu, Canlar İlkokulu, Cumhuriyet İlkokulu, Fatih Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Soma İmam Hatip Anadolu Lisesi, Rıfat Dağdelen Anadolu Lisesi, Seher Ali Ortaokulu, Soma Mesleki Teknik Anadolu Lisesi, Soma Eğitim Uygulama Okulu, Zübeyde Hanım İlkokulu ile birlikte kurslar açılmış olup, Sabri Balcı İlkokulu ve Fen Lisesi ile görüşmelerimiz devam etmektedir.

Okullarımız Bünyesinde; Öğrencilerimizin Bağımlılıkla Mücadele Kursları

Ders Saatleri Dışında; Resim-Halk Oyunları-Bağlama,

Futbol-Voleybol-Tenis-Satranç-Okçuluk-Oryantiring Gibi Farklı Spor Branşlarında Kurslar Açılmıştır.’denildi.

Farklı dallarda Bir çok kursa ilgi artıyor

Yöresel İhtiyaçlar da dikkate Alınarak Başta İlçemiz Sınırlarında Bulunan Kurumların İhtiyacı Olan Meslek Elemanların Yetiştirilmesi Ve İstihdama Katkı Yapmak Amacıyla; Aşçı Çırağı, Ev Ve Kurum Temizliği, Kalorifer Ateşçiliği, Kaynakçılık, Hijyen Eğitimi, Bilgisayar, Muhasebe, Hızlı Klavye Kullanımı, Emlakçılık Kursları…

Çevre Kirliliğinin Yüksek Olduğu Yöremizde, Kalorifer Kazanlarının Tekniğine Uygun Yakılarak Yakıt Sarfiyatı Sağlamak, Çevre Kirliliğine Olumlu Katkı Yapmak Ve Ayrıca Yöremizde Bulunan Kurumların İhtiyacı Olan Nitelikli İş Gücü İhtiyacını Karşılayarak İstihdama Katkı Sağlamak Amacıyla 15 Adet Katı Yakıtlı Kalorifer Ateşçiliği Kursu Açılmıştır.

Yöremizde Yapılan Zeytincilik Faaliyetlerinin; Daha Bilimsel Teknikler Uygulanarak Sadece Aile İçi Tüketim Değil, Gelir Getirici Ve Verimi Arttırıcı Hale Getirmek Amacıyla Zeytin Budama,

-Kırsal Ve Tarımsal Kalkınma Programı Çerçevesinde Küçük Baş Hayvan Yetiştiriciliğini Teşvik Amacıyla Karacahisar Mahallesinde Sürü Yönetimi Kursu

-Arı Yetiştiriciliği Kursu Açılmıştır.

-İstihdama Katkı Sağlamak Amacıyla, Meslek Edindirme Kursları Kapmasında;

-Elektrik-Ark Ve Argon Kaynakçılığı Kursları

İlçemiz Sınırlarında Faaliyet Gösteren Başta Maden Şirketleri Çalışanları Olmak Üzere, Enerji ve İnşaat Alanlarında Çalışanlara Yönelik Olarak 13 Farklı Branşta, 33 Kurs, 676 Kursiyer

-Tehlikeli Ve Çok Tehlikeli İşlerde İş Güvenliği Ve Meslek Eğitimi Kursla Eğitimine Alınmıştır.

Vatandaşlarımızın Farklı Alanlardaki İlgi ve İstekleri Doğrultusunda ;

-İşaret Dili

-Diksiyon

-Etkili Ve Hızlı Okuma

-Arapça

-Kur’an-ı Kerim

-İş Güvenliği Kursları Açılmıştır

-Toplum Yararına Çalışma Programı Çerçevesinde (TYÇP),

Soma Belediyesi Ve Farklı Kurumlarda İstihdam Edilen Vatandaşlarımızın Başta İş Güvenliği Olmak Mesleki Eğitim Kursları Açılmış Ve Devam Etmektedir.

‘Bayan kursiyerler Daha istekli’

Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (Kagider), Galatasaray Üniversitesi ve Soma Halk Eğitimi Merkezi İşbirliği İle Avrupa Birliği Projesi Kapsamında Kadınlarımızın Sürdürülebilir Meslek Eğitimi Ve Kazancı Elde Edebilmeleri Amacıyla Makine Dikişi Ve Süs Bitkileri Yetiştiriciliği Kursları Açılmış 50 Kadınımız Bu Eğitimlere Katılmıştır.

Son zamanlarda kurslara olan taleplerde bayan kursiyerlerimizin ön plana çıkmaya başladığı görülmektedir. Özellikle hem açık lise ve ortaokul, hem de diğer kurslarda öne çıkması sevindirici gelişmelerdir.

Ev Hanımları Ve Genç Kızlarımızın, İlgi Ve Talepleri Doğrultusunda Boş Zamanlarını Değerlendirmek, Çeyizlerini Hazırlamak ve Aile ve Ülke Ekonomisine Katkı Sağlamak Amacıyla; El ve Makine Nakışları- Giyim- Ahşap Boyama-Kurdele Nakışsı-Tel Kırma -İğne ve Tığ Oyası, Ev Aksesuarları , El Sanatları Kurslarının Yanı Sıra Halk Oyunları-Bağlama-Yağlı Boya Resim-Kurslarımız Devam Etmektedir.

‘Açık Lise’de 2050 öğrenci kayıtlı’

Açık Öğretim Lisesi ve Açık Öğretim Ortaokulu ile ilgili ise;

-Açık Öğretim Lisesinde toplam 2050 (iki bin elli) öğrenci kayıtlı olup, bunların 946 Erkek, 1104 bayandır. Bu grupta bulunan öğrencilerin 850 si aralık ayında yapılan sınavı katılmışlardır.

2017-2018 Öğretim Yılında 101 Erkek 105 Bayan olmak üzere 206 yeni kayıt olmuştur. Ortaokul 8.sınıfı bitirip 9.sınıfa 40 Erkek 31 bayan olmak üzere toplam 71 kişi kaydolmuştur.

Açık Öğretim Lisesi Sınavları 18 Yaşından küçük olanlar için yılda 2 defa, 18 yaşından büyük olanlar için ise 3 defa olmaktadır.

‘Açık Ortaokulda ise 730 öğrenci kayıtlı’

Açık Öğretim Ortaokulunda 270 Erkek, 460 Bayan olmak üzere toplam 730 kayıtlı öğrenci bulunmakta olup, 105’i kayıt yenileyerek aktif öğrenci durumuna geçerek son yapılan sınava girmişlerdir.

27 Yeni kayıttan ise 8 Erkek 19 ‘u ise bayandır.

Ders kitapları tamamen ücretsiz olup, önce kayıt yenileme işlemi yapılacak, ondan sonra ders seçimi yapılıp, kitapların en son alınacağının bilinmesi önemlidir.

Açık Lise Ortaokul Sisteminde; En az bir defa sınava girmeyen PASİF öğrencidir, Sınavlara giren kayıt yenileyen yaygın eğitimde faal olan AKTİF öğrencidir, en az 2 dönem üst üste sınava girmeyen SİLİK öğrenci durumdadır.

Öğrenci kayıt yenileme döneminde, kayıt yenilediğinde aktif öğrenci durumuna gelir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!