Soma Karaelmas Gazetesi

‘Soma halkı, Kamu yararı düşünülmeli’
349 views
16 Eylül 2020 - 11:35

Cumhuriyet Halk Partisinden sonra Milliyetçi Hareket Partisi Eski İlçe Başkanı Vedat Erdem’de ELİ’nin yarım kalan inşaatlarının akıbetini sordu. Erdem ‘Soma Deniz, Yemeyen Keriz, mantığından herkes arınmalı ve toplum yararına, Kamu hizmetine olacak işler ön planda tutulmalıdır’ sözlerine yer verdi.

‘İnşaatlar olmuyorsa
neyi bekliyorsunuz?’
Soma’da geçtiğimiz yıllarda ELİ Hizmet binası ve sosyal tesisleri ile birlikte Ticari iş alanlarının yapılacağı ihale tamamlandı ancak ihale sonrasında yaşanan süreçte yapılması gereken inşaatlar ortada kalmıştı. Şehrin ortasında virane olarak yıllardır bekleyen beton yığınları vatandaşları ve siyasileri rahatsız etmeye başladı.
CHP yönetiminin ardından MHP eski başkanı Vedat erdem’de konuya el attı. Erdem yaptığı açıklamada Kamu’nun zarar ettiğini, ihalenin yenilenerek sürecin hızlandırılması gerektiğini vurguladı.
‘Kamu zararı ne olacak?’
Erdem açıklamasında, “Soma’da ELİ’ye ait arsaların İnşaat karşılığında yapımı için geçtiğimiz yıllarda ihalesi yapılmıştı. Ancak yapılan ihalenin adrese teslim olduğu konusunda kamuoyunda büyük bir yargı oluşmuştu. Bu konuda muhalefet partileri TBMM’de ve Enerji Bakanlığı’na soru önergeleri vererek konu hakkında inceleme yapılmasını istenmişti. Arsa karşılığında inşaat ihalesi alan firmanın kamuoyunda yansıyan haberlerden sonra iddialara göre ELİ’ye iki blok daha taahhütte bulunduğu öğrenilmişti. Şartnameye göre İnşaatı yapacak firma Kamu hizmetlerinin aksamaması açısından öncelikli olarak Hizmet binaları, Lojman ve Sosyal tesisleri tamamlayacak ve sonrasında da Ticari alanların yapımını gerçekleştirecekti. Geçen süreçte ortada herhangi bir yapı tamamlanamazken, ihale sonrasında Kamuoyu baskısı ile Firmanın Kuruma iki blok daha yapma taahhüdünde bulunması Kamunun bu ihaleden nedenli zarar gördüğünü göstermiş oldu.
‘Böyle olmamalı’
Bu gün için taahhütlerini yerine getiremeyen firma yapılacak inşaatlar için üç – beş firma ile usulen anlaşıp TKİ Genel Müdürlüğünün onayına sunulduğunu duymaktayız. Oysa konuyla ilgili ihale geçmiş yıllarda yapılmış ve bu ihalede bahsi geçen arsaların %23 ile firmaya verildiği konusunda iddialar ortaya çıkmış, bu da kamuoyunu derinden etkilemiş ve tepkilere neden olmuştu. Sonuç olarak ta büyük bir kamu zararına neden olduğu görülmüştür. İhaleyi alan firmanın ELİ’ye verdiği taahhütleri yerine getirememesinden dolayı bu alanlar ufak tefek inşaatlarla ortada bırakılmış ve kaderine terk edilmiştir.
‘Soma için Görev başına’
TKİ’nin yapması gereken iş, Türkiye’de ki ekonomik şartların göz önüne alınarak bu denli kamu zararına yol açan ve halk arasında tepkilere neden olan alanların tekrar ihaleye çıkartılarak gerçek anlamda kamu ve ilçe yararına sunulması sağlamaktır. “Ben yaptım oldu” psikolojisinden kurtularak gerçek anlamda halk ve Kamu yararı düşünülmelidir. Yenileme imkânı olan ihalede bu alanların en az % 40 oranla değer arz edeceği ve birçok firmanın bu alanlar için açılan ihaleye girerek toplum nazarında şeffaflık öngöreceği, TKİ ve ELİ’de ki yöneticilerinde vicdanen rahata kavuşacağı bir ortam hazırlanmalıdır. “Soma Deniz, Yemeyen Keriz” mantığından herkes arınmalı ve toplum yararına, Kamu hizmetine olacak işler ön planda tutulmalıdır. Soma’da bu uygulamalara duyarsız kalmamalı, Soma’da faaliyet gösteren Siyasiler başta olmak üzere sendika ve STK’ların konuyu takip ederek İlçe ve kamu yararına olacak bir ihale süreci sağlanmalıdır’ dedi

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!