Soma Karaelmas Gazetesi

Soma Gönüllüleri İş Başında

Soma Gönüllüleri İş Başında
536 views
12 Nisan 2021 - 7:16

Soma Gönüllüleri, Sıcak suya zam girişimini engellemek adına yaptığı çalışmaların ardından katı atık bertaraf bedelinin ertelenmesi için de görüşmelere başladı.

Soma Gönüllüleri, Soma halkının yanında olmaya devam ediyor. Sıcak Su’ya Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan zam girişimlerini etkisiz hale getirmek için çalışmalar yürütürken diğer taraftan yine vatandaşın cebinin boşalmaması için katı atık bertaraf bedeli uygulamasının ertelenmesi için Belediye Başkanı Ali Tulup ile bir araya geldi.
Soma Gönüllüleri tarafından yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi;
““SICAK SUYA ZAM GİRİŞİMİNDEN VAZGEÇİLMELİ,
KATI ATIK BERTARAF BEDELİ UYGULAMASI ERTELENMELİDİR.”
İlçemizin sorunlarını, çözüm yolları ile birlikte gündeme taşımak amacı ile bir araya geldiğimiz Soma Gönüllüleri olarak Belediye Başkanımız Sayın Ali Tulup’u ziyaret ettik.
İçinde bulunduğumuz salgın hastalık sürecinde ekonomik açıdan zor günler yaşıyoruz. Pek çok vatandaşımız iş yerini kapattı ya da işsiz kalarak gelir kaybına uğradı.
Böylesi zor bir dönemde vatandaşlarımızın ekonomik desteğe ihtiyacı var. Sağlanacak destek konusunda vatandaşımıza en yakın kamu kurumu ise belediyelerimiz.
İlçemizde yaşayan vatandaşlarımıza bir nebze olsun maddi destek sağlanması açısından Belediye Başkanımız Sayın Ali Tulup’a;
1-)Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından sıcak su ısı birim fiyatına yeniden yapılmak istenen zammın ertelenmesi ve
2-)Soma Belediyesi tarafından belirlenen katı atık bertaraf bedelinin yılsonuna kadar alınmaması konusundaki taleplerimizi ilettik.
Vatandaşlarımızın menfaatine olacağına inandığımız taleplerimiz için Belediye Başkanımızdan destek istedik.
Sıcak suya yapılan zam uygulamasının Mahkeme kararı ile iptaline rağmen Manisa Büyükşehir Belediyesinin yeniden zam girişimi içerisine girmesini anlamak ve kabul etmek mümkün değil. Mahkeme kararı ile de tespit edildiği üzere ısınma bir kamu hizmeti ve ısınma hizmetinden kar beklentisi içine girmek doğru bir yaklaşım değil.
Su, hepimizin en temel ihtiyacı, son yıllarda yapılan zamlar ile su zaten pahalı bir hale geldi. 2021 yılı itibariyle su maliyetimize bir de “katı atık bertaraf bedeli” eklendi. 02.02.2021 Tarihli, 31383 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan değişiklik ile katı atık bertaraf bedeli uygulamasının 31.12.2021 tarihine yani yılsonuna kadar ertelenmesi imkânı doğdu. Ertelemenin gerçekleşmesi için Soma Belediye Meclisi tarafından karar alınması yeterli. Soma Belediyesi, Manisa İli içerisinde katı atık bertaraf bedeli uygulamasına en geç başlayan ilçe. Belediyemizden, vatandaş yararına olan bu duruşunu devam ettirmesini ve katı atık bertaraf bedeli uygulamasını yılsonuna kadar ertelemesini bekliyoruz.
Soma Gönüllüleri olarak; “her şey Soma için” düşüncesiyle çalışmalarımıza devam edeceğiz. Sayın Başkanımıza ilgisi ve misafirperverliği nedeniyle teşekkür ederiz.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!