Soma Karaelmas Gazetesi

“Soma Göç Verebilir”

“Soma Göç Verebilir”
2.392 views
03 Aralık 2014 - 9:15

Soma’da 2831 işçinin işten çıkarılmasıyla ilgili Soma Kaymakamı M. Bahattin Atçı, cengiz Topel Meydanı’nda açıklama yaptı.

Soma Kaymakamı M. Bahattin Atçı, “Malumunuz kış ayındayız. Kış ortasında işçilerimizin işlerini kaybetmiş olması çok üzücü bir şey. Bu hepimizi derinden üzüyor. İlçemiz halkı bu konuda çok tedirgin ve bir çok kişiyle görüşüyorum ben. İşçilerimiz bu şekilde zor duruma girmiş oluyor. Çözüm geliştirme adına diğer firmalarla görüşmelerimiz var. Yeni üretime başlayacak bir firmada bir kısmının istihdamını sağlamaya çalışıyoruz. Arkadaşlarımız yönlendiriyor, sendikadaki arkadaşlarımızla da görüşüyoruz. Ayrıca burada üretime devam eden başka bir firma var. Orada da iş genişleme imkanı söz konusu. Bir kısmı orada çalışabilir. Yine şuanda Soma Kömürlerine ait Atabacası ocağının  kısa bir süre içerisinde üretime alınabileceği düşünüyoruz. Orada çalışmalar sürüyor. Eğer orası bu ay içerisinde üretime dönerse, oradan işten çıkarılan 700 kadar işçi arkadaşlarımız tekrar işe geri dönebilecek. Ancak Eynez ocağı ile ilgili ne olacağı önümüzdeki dönemlerde göreceğiz. Çünkü yakın gelecekte üretime geçeceği pek ihtimal dahilinde görünmüyor. Eynez ocağında çalışıp ta işten çıkarılan 2 bin 200 civarında işçimizle ilgili çalışmalarımız bu şekilde” dedi.

Kaymakam Atçı, “ Bizim Kaymakamlık olarak bir şey yapabilmemiz zor. Ancak bankalarla görüşebiliriz. Bankalarda tabi ki kendi genel müdürlükleriyle görüşecekler ama böyle bir uygulamaları bu güne kadar olmuş mu bilmiyorum. Onu görüşmemiz gerekiyor” dedi.

İşçilerin tazminatları konusunda çalışmalar var

Kaymakam Atçı, “Tazminat konusunun hemen çözülmesi gerekiyor. İşçilerimizin hak ettiği yasal tazminatlarının ödenmesi lazım.Ancak firma bu konuda henüz bir netliğe ulaşamadı. Benim bildiğim kadarıyla bakanlık nezdinde çalışmalar yapıyorlar. Devletten temin edecekleri kaynaklarla bunu karşılayıp daha sonra devlete ödeyecekler. Aynen daha önceki maaş ödemelerinde olduğu gibi. Tabi ki her ne şekilde olursa olsun,  bir şekilde bu işçilerimizin mağdur edilmemesi, tazminatlarının bir an evvel ödenmesi çok önemli. Çünkü işçi kardeşlerimizin buna ihtiyacı var. Bu arkadaşlarımızın çoğu yıllardır maden sektöründe çalışıyor, başka meslekleri yok.Başka işleri yok. Başka yerde çalışma şansları zayıf biraz. Zaten ilçemizde başka çalışma alanları da yok. O nedenle buda ciddi bir sorun olarak karşımızda duruyor” dedi.

Esnaf da bu durumdan etkileniyor

Atçı, “Soma esnafı olsun, kamyoncular olsun, küçük sanayi sitesi olsun tabi ki onlarda olumsuz etkileniyor. Onlarda tedirgin bu konuda. Kömür madeninde meydana gelen her hangi bir aksama her hangi bir daralma bütün Soma’yı etkiliyor. Zaten Soma’yı büyüten 100 binin üstünde bir nüfusu buraya getiren de esas ihtimalle madenciliktir. Eğer burada bir daralma olursa, bir küçülme olursa, Soma’da küçülecek.Soma’nın küçülmesi demek başta esnaf olmak üzere bütün sektörlerin, bütün kesimlerin olumsuz etkilenmesi anlamına geliyor.  O anlamda vatandaşlarımızda, sivil toplum kuruluşlarımızda bu konuda biraz rahatsızlıkları var. Biraz tedirginler. Tabi ki biz arzu ediyoruz ki, bu olumsuzluklar yaşanmasın veya ortaya çıkan olumsuzlukları gidermek, tamir etmek, eski hale getirmekle ilgili çalışmalarımız sürüyor” dedi.

İş İmkanı sağlanmazsa, Soma göç verebilir.

Atçı, “Bu arkadaşlarımızı bir şekilde dediğim şekilde yerleştirme imkanı bulamazsak, o zaman bir çoğu göç edecek. Zaten buraya iş imkanı var diye gelmişlerdi çevre illerden. Buda Soma için iyi bir sonuç olmayacak” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır. 
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!