Soma Karaelmas Gazetesi

“Soma Geleceğini Tartışıyor” Forumu

“Soma Geleceğini Tartışıyor” Forumu
1.225 views
15 Temmuz 2014 - 7:27

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları konfederasyonuna bağlı Disk Dev. Maden Sen  tarafından Soma Hükümet konağı önünde “Soma geleceğini tartışıyor” forumu düzenlendi.
Foruma CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, TMMO Başkanı Ayhan Yüksel,  Dev Maden Sen Genel Başkanı Tayfun Görgülü ve 200’e yakın işçi ve aileleri katıldı.
Saygı duruşu ile başlayan forumda söz alan Dev Maden Sen Başkanı Tayfun Görgün, “çok çok üretim, ucuza üretim çarkı  hızlandıkça can kayıpları da hak ihlalleri de hızlandı. Madencilik kuralları çiğnendi, yasalar hiçe sayıldı. sendörler, elektronik ölçüm cihazları ve işçilerin uyarısı göz ardı edildi.göstere göstere, bağıra bağıra gelen facia gerçekleşti. yürekler kavrulup yandı. ölüm, gözyaşı, acı ve ölüm Soma2dan bütün bir ülkeye ve hatta dünyaya yayıldı. Facianın ilk günlerinde saklanıp, gizlenmeye çalışılan kusurlar, ihmaller insafsızlıklar ve alçaklıklar daha sonra bir bir ortaya çıktı. bu kadar acı içinde bir acı daha vardı ki, uzun süre bu acı unutulmayacaktır” dedi.
Ardından söz alan DİSk Genel Sekteri Arzu Çerkezoğlu, “Maden işçilerinin yaptığı her eylemde DİSK olarak tüm mitinglerde ve yürüyüşlerde 5 talebi vutguladık. Tüm sorumlular yargılansın, taşeron çalıştırma yasaklansın, maden ocakları kamu eliyle işletilsin, ocaklar bağımsız bir heyet tarafından incelensin. güvenli çalışmayı sağlayacak tüm önlemler alınsın, yaşam odaları zorunlu olsun. Soma2ya gelen iktidar Partisi temsilcilerine her kademeden yöneticilere defalarca dile getirildi.Bize vaatlerde bulundular, söz verdiler. Bu madenler Türkiye Kömür İşletmelerinin madenleridir. yasalarımıza göre  asıl işveren TKİ’dir. TKİ madeninde her olumsuzluktan TKİ yöneticileri sorumludur. Ancak bu güne kadar TKİ’den yargı önüne çıkan ve görevden alınan var mı?madenlerde bu sömürü düzeninin kurulması Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın sorumluluğundadır. Bakan veya herhangi bir bakanlık yetkilisi yargı önüne çıktı mı ve görevden alındı mı? 301 işçinin ve ailesinin yaşadıkları vicdanını rahatsız edip, istifa eden oldu mu?”dedi.
CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, Kara toprağa verdiğimiz ve hatıralarını ölünceye kadar yaşatacağımıza yemin ettiğimiz 301 canımızın aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum.en kötü örgüt, örgütsüzlükten iyidir. Örgütlenmenin zorunlu olunduğu bir iş kolunda sendikal mücadelenin emekçiyi savunan, haklıyı savunan hepinizin ortak çıkarlarını savunan sermaye ve siyasetle arasına mesafe koyan gerçek bir sendika olması gerekmektedir. Maden işçileri arkadaşlarım bana her gün telefon açıyorlar. “mecliste durum ne, ne durumdayız”, “ne olacağız” diye. Bundan 10-11 ay önce Eneri ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız Işıklar Maden Ocağında iftar yaptı.İftar yaparken,başka ocaklardaki işçileri de çağırdılar. Bir madenci arkadaşım dedi ki; “2 buçuk saat oruçluyduk, orucumuzu açamadık. sadece su ile açtık, 2 buçuk saat yemek bekledik.kimimiz yemek aldık, kimimiz alamadık”dedi. Bir başka AKP milletvekili seçimde propaganda yapmak için madenden çıkmış, evine gidip duşunu alıp ve dinlenmek isteyen maden işçisini 2 buçuk saat  aç susuz ayakta bekletmişti. Taner Yıldız’ın yalancısıyız ki, bu şirket Türkiye’nin en güvenilir maden ocaklarına sahiptir. ben burada iftar yapmaktan büyük bir keyif alıyorum demişti. Taner Yıldız’ın fiziken gelip kefil oluşu, ağızı ile Türkiye’nin en güvenli madeni dediği ocakta Türkiye’nin dünyanın sayılı büyük iş kazalarından bir tanesi oldu.
301 kişiyi kaybettik. O gün kıyamet kopmuştu.Yer ve gök bir olmuştu.Türkiye’deki 70 milyon ana Kürdü, Türk’ü, alevisi sünnis, pomak’ı, çerkezi aynı renk gözyaşını döküyordu” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
     “KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!