Soma Karaelmas Gazetesi

Soma Faciasında 5 Tutuklama

Soma Faciasında 5 Tutuklama
2.309 views
19 Mayıs 2014 - 7:42

Soma’daki maden faciasına ilişkin, gözaltına alınan 25 kişiden 5’i mahkemeye sevk edildi. Bu kişilerden 5’i hakkında tutuklama kararı verildi.
Soma’daki maden faciasıyla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında tutuklu sayısı 5’e yükseldi.
13 Mayıs’ta 301 işçinin hayatını kaybettiği maden faciasına ilişkin başlatılan soruşturmada şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan’ın da aralarında olduğu 25 kişi gözaltına alınmıştı.
İlk aşamada tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen 5 kişiden 3’ü hakkında tutuklama kararı verildi.
Tutuklanan isimlerin; İşletme Müdürü Akın Çelik, İşletme Müdür yardımcısı Ertan Ersoy ve güvenlik uzmanı Yalçın Erdoğan olduğu öğrenildi.
İşlemlerinin tamamlanmasının ardından mahkemeye sevk edilen madenin emniyet vardiya amiri Yasin Kurnaz hakkında da tutuklama kararı verildi.
Gecenin ilerleyen saatlerinde bir tutuklama haberi daha geldi. Mahkemeye sevk edilen 9 kişiden 8’i serbest bırakılırken, vardiya amiri Hilmi Kazık tutuklanarak cezaevine gönderildi.
Böylece tutuklu sayısı 5’e yükseldi. 6 kişinin ise sorgusu devam ediyor.
Zanlıların üzerine atılı suçun, “taksirle birden fazla kişinin ölüm ve yaralanmasına yol açmak” olduğu belirtildi.Soruşturma kapsamında yeni gözaltıların olabileceği kaydedildi.
‘TRAFO PATLAMASI DEĞİL’
Süreçle ilgili açıklamayı yapan Akhisar Başsavcısı Bekir Şahiner, bilirkişi heyetinin vermiş olduğu ilk rapora göre, olayın trafo patlamasından kaynaklanmadığını söyledi.
Şahiner, “Olayın trafo patlaması sonucu olmadığı, transformatör patlaması olarak adlandırılan cihaz arızasından kaynaklanmış olamayacağı açıklanmıştır. Yapılan keşif sonucunda verilen ilk ön rapora göre yeraltı işletmesinde hava ile teması sağlanan kömürün oksitlenmesi neticesinde uzaklaştırılmadığı takdirde birikerek ocak yangınlarına neden olabileceği meydana gelen olayın kömürün kendiliğinden yanması sonucu ortaya çıkan karbonmonoksit zehirlenmesi nedeniyle olabileceği, olayın meydana geldiği gün ve öncesinde kömürün oksijen aldığı için yanması sonucu olay günü yanan kömürün yanma sonucu çöktüğü, bunun sonucunda çok yoğun bir karbonmonoksit gazının maden ocağını kaplaması sebebiyle olayın meydana gelmiş olabileceği değerlendirilmiştir” diye konuştu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

GÜNLÜK HABER AKIŞI
Cemil Meriç’ten 2 ayrı gezi
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Fatma Aliye İstanbul’da
GÜNLÜK HABER AKIŞI
CHP’den Tes-İş ziyareti
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Soma’da kenevir yakalandı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Eğitimler yapıldı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Gençlik, Kampta buluştu
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Canlar’da Bayrak töreni

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!