Soma Karaelmas Gazetesi

resim yükle

Soma Esnafı Madenciler İçin Birleşti

Soma Esnafı Madenciler İçin Birleşti
1.493 views
27 Haziran 2014 - 7:08

Soma’da düzenlenen ‘Madenler hepimizin’ yürüyüşüne Soma Esnafları büyük destek verdi. Ellerinde taşıdıkları dövizler ile Soma madencisinin yanında olduğunu vurgulayan esnaflar ‘Madenci varsa esnaf var’ sloganları ile yürüdüler.
Soma Esnaf Sanatkarlar Odası ve Soma Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde düzenlenen Soma Şoförler ve Otomobilciler Odası, Soma Nakliyeciler Kooperatifi, Soma Seyahat Otobüsleri Kooperatifi ve Berberler Odasının destek verdiği ‘Madenler hepimizin’ yürüyüşü beşyol mevkiinden başlayarak Cengiz Topel meydanında son buldu. 1 Nolu Maden İşçileri Sendikası Başkanı Ali Gökmen’ de Cengiz Topel Meydanında esnafa destek verdi.
301 maden şehidi için saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Soma Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Necati Danacı ‘El ele yürüyüşte büyük duyarlılık göstererek katıldığınız için teşekkür ediyorum. Ümit ediyorum ki bu birliktelik 13 Mayıs’ta meydana gelen elim maden kazasının Soma’da bıraktığı psikolojik, sosyolojik ve ekonomik problemleri birlikte çözmede yardımcı olacaktır. Soma olarak handikapımız var. Bir lobi oluşturamıyoruz. Bu beraber yürüyüş daha sonra yapacağımız yürüyüşlere birlikteliklere umarım öncelik eder.’dedi.
Soma Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ali Ayan yaptığı konuşmasında ‘Madenler hepimizin yürüyüşü esnafın madenciyi destekleme yürüyüşüdür. Sanatkarıyla, esnafıyla, tüccarıyla, nakliyecisiyle, bütün esnafın madenci kardeşlerimizi destekleme yürüyüşüdür.
Ama daha önemlisi bu yürüyüşün amacı sadece bugün yürümek değil, bundan sonrada hep beraber el ele sorunların çözümünü aramak, çare üretmek birlikte hareket etmenin ön anlaşmasıdır.
Pankartlardan da anlaşılacağı gibi ” Maden varsa madenci var madenci varsa esnaf var ” sizin varlığınız her zaman önemlidir. Bunu biliyor sizi önemsiyoruz.
Şu da bir gerçektir ki istihdam ülke içinde ilçemiz içinde çok önemlidir. İş sahası ekmek kapısıdır. Can güvenliği iş güvenliği sağlanarak güvenli bir şekilde madenlerin açılması herkesin ortak beklentisidir.
Soma’da huzurlu bir yaşam ortamının devam etmesi için, işçi kardeşlerimizin güvenli çalışma şartlarının sağlanması, Gönül rahatlığı ile çalışabilmeniz Yeni yasalar ve yönetmelikler ile güzel bir ücret alabilmeniz için, beraber hareket etme yollarını zorlayacağız. Kamulaştırma talebinizi destekliyoruz. Ama bu talebiniz gerçekleşene kadar çalışma şartlarının iyileştirilmesi gerektiğini unutmadan çalışma hayatının ve ticari yaşamın yeniden normale dönmesi için beraberce hareket etmeliyiz.
Konuşarak tartışarak fikirlerimizi görüşlerimizi paylaşarak ortak noktada buluşarak
Soma için iyi olanı arayıp bulmaya hep beraber gayret etmeliyiz.
Güvenli işyeri alın terinin gerçek değerini alarak huzurlu çalışan madenciler normale dönmüş bir iş hayatı beklentisi ortak hedefimiz olmalıdır. Bu duygu ve düşüncelerle kaybettiğimiz 301 kardeşimize bir kez daha dua ediyoruz ” Mekanları cennet olsun ” Geride kalanlarına sabırlar ve kolaylıklar diliyoruz. Yürüyüşümüze katılan herkese ve bizlere destek veren işçi kardeşlerimize teşekkür ediyorum’ dedi. Konuşmasında neden yürüyüşün bu tarihte olduğunu da açıklayan Ayan ‘Biz bu yürüyüşün gününü ve tarihini işçi kardeşlerimiz ile beraber belirledik. Neden daha evvel yapmadınız diyorsanız, işçi kardeşlerimiz ile görüş alışverişi içinde bugünü seçtik. Günlerde sokaklarda yürüdü işçi kardeşlerimiz ama onlara anlamlı bir teşekkür borcumuz var. Günlerce yürüdüler ama esnafa hiç zarar vermediler. Sizlere gönül duyguların ile teşekkür ediyorum.Bu yürüyüş birlikte olmanın başlangıcı olması dileklerimle sağ olun var olun.’dedi. Katılan esnaflar ve çalışanları olaysız bir şekilde dağıldılar.

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
     “KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!