Soma Karaelmas Gazetesi

Soma Emekçi Kadınlar Kooperatifleşti

Soma Emekçi Kadınlar Kooperatifleşti
1.683 views
23 Kasım 2017 - 7:42

Alevi Kültür Derneği çatısı altında başlayan Soma’nın emekçi kadınları kooperatifleşti. Emekçi Kadınlar Kooperatifi ürettikleri ürünlerden elde edilen gelirin %10’unu eğitime harcayacak.

Soma Emekçi Kadınlar 2014 yılında yaşanan Maden kazasının sonrasında Alevi Kültür Derneği çatısı altında çalışmaya başladı. 2 saatlik çalışma ile bir çok ürün üretmeye başlayan Soma’nın emekçi kadınları artık kooperatifleşerek üretecek.

3 Ekim’de kurulan Soma Emekçi Kadınlar Kooperatifi adına Başkan Aysun Gökçe ‘Maden kazasının ardından kadınlarımız 2 saat işletme ile işe başladı. 4 yıllık bir süreçte Alevi Kültür Dernekleri çatısı altında Soma Emekçi Kadınlar İşselleştirilmesi olarak yolumuza devam ettik. Ancak gördük ki biz Kooperatifleşirsek çok daha faydası olacak. Kooperatiflerin avantajı olduğunu öğrendik. Hibesiz ürün satışında bulunabiliyorlar. Önleri daha açık. Yevmiye usulü çalışan kadınların kendi işyerleri olsun. Kooperatifimizi kurduk. Kadınlarımızın burası artık kendi işyerleri. 3 Ekim’den itibaren 7 ortaklı kurulmuş bir kooperatif olduk. İlk genel Kurulumuzu Aralık ayında yapacağız. Ardından Kadın sayımızı artırabildiğimiz kadar arttıracağız. Soma Emekçi Kadınlar ne üretiyor diye sorarsanız? Sebzeli erişte yapıyoruz. Çocuklarımıza yediremediğimiz kereviz, pırasa, Lahana, ıspanakları erişte yapıyoruz. Balkabağı, pancar, ıspanak, kereviz, biber, havuç, domates katarak erişte yapıyoruz. Patentini alma aşamasındayız. Tarhana, Siyah zeytin, çizme zeytin ve zeytin yağı. Menemen sosu, Kırmızı biber turşusu, kuşburnu marmelatı, balkabağı reçeli, çilek reçeli, domates sosu, domates salçası, biber salçası, bamya konservesi, kaşık turşusu yaptığımız ürünler arasında yer alıyor. 2007 yılında açılmış bir dernek. Derneği ibadethane olarak kullanmıyoruz. Kaymakamlıktan yardım isteyerek burada Halk Eğitim Merkezi kursları açtık. Derneğimizde 7-8 dalda kurs açıldı. Alt katımızda aş evimizde bulunuyor. Aşevimizi garsonluk ve aşçılık eğitimine açtık. Yapacağımız genel kurulda koyacağımız maddelerden bir tanesi ise gelirimizin %10’luk kısmını eğitime harcayacağız. Eminiz güzel paralar kazanıp güzel dağıtımlar yapacağız. Daha önceden de biz Eğitime katkı sağlıyorduk ama kooperatif olarak bu geleneği sürdüreceğiz. Burs verdiğimiz çocuklarımızın sayısını arttırmak istiyoruz. Beklentimiz ise birilerinin bizim elimizden tutması. Elimizden tutsunlar ki bizde karşı taraflara daha çok el verebilelim’dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!