Soma Karaelmas Gazetesi

‘Soma Devlet Hastanesine Yanık Ünitesi Kurulmalıdır’

‘Soma Devlet Hastanesine Yanık Ünitesi Kurulmalıdır’
1.457 views
26 Nisan 2014 - 7:18

2013 yılında Soma’da 5 bin iş kazası olduğunu söyleyen MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, “ Türkiye, iş kazalarında Avrupa’da birinci,  Dünya’da üçüncü sıradadır. Türkiye’de 2002-2013 yılları arasında toplam 880 bin iş kazası yaşanmış, bu kazalarda 13.442 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Soma’da yaklaşık 15 bin kişi madenlerde çalışmaktadır. Bunların yaklaşık 12 bini yeraltı çalışanıdır. 2013 yılında Soma’da 5 bin iş kazası olmuştur. Bu kazaların yüzde 90’ı maden kazalarıdır. Maden kazalarının birçoğunda yanık yaraları oluşmaktadır. Soma Devlet Hastanesinde yanık ünitesi olmadığı için özellikle maden kazalarındaki yanık yaralıları başka illere sevk edilmek için saatlerce bekletilmekte bu da ölümlere neden olmaktadır. Bu nedenle acilen Soma Devlet Hastanesinde ‘ Yanık Ünitesi’ kurulmalıdır.”dedi.
Türkiye’nin iş kazalarında Avrupa’da birinci Dünya’da üçüncü sırada olduğunu söyleyen MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, “ Türkiye, iş kazalarında Avrupa’da birinci,  Dünya’da üçüncü sıradadır. Türkiye’deki işçi ölümleri ortalaması ise AB’nin 8,5 katıdır.  Türkiye’de 2002-2013 yılları arasında toplam 880 bin iş kazası yaşanmış, bu kazalarda 13.442 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Dolayısıyla AKP döneminde Türkiye’de ortalama her gün 219 iş kazası meydana gelmiş, bu kazalarda günde ortalama 4 işçi hayatını kaybederken 5 kişi iş göremez hale gelmiştir. 2002 yılında iş kazasında 872 kişi hayatını kaybederken 2013 yılında iş kazasında 1.235 kişi hayatını kaybetmiştir. 1946’dan 2013 yılına kadar iş kazaları sonucu ölen işçilerin sayısı ise 61 bin 270’e ulaşmıştır.” dedi.
İş kazasında en riskli sektör madencilik ve taş ocakçılığı sektörüdür.
TUİK’in verilerine göre iş kazaları sektörel olarak incelendiğinde 2011 yılında en fazla iş kazasının 9 bin 217 (yüzde 13,3) kaza ile Kömür ve Linyit Çıkartılması faaliyetinde yaşandığı görülmüştür. Türkiye İstatistik Kurumu’nun  ‘2013 İş Kazaları Araştırma Sonuçlarına’  göre iş kazası oranının en yüksek olduğu sektör madencilik ve taş ocakçılığı sektörüdür. Madencilik ve taş ocakçılığı sektöründeki kazaların toplam kazalar içindeki payı yüzde 13,4’tür.
Türkiye Ölümlü Maden Kazalarında Dünyada İlk Sıradadır
    1955-2013 tarihleri arasında toplam 3 bin 98 kişi maden kazalarında hayatını kaybetmiş, 326 bin kişi de yaralanmış veya sakat kalmıştır. Maden kazalarını azaltmak için;  denetim etkin kılınmalı, yaptırımlar caydırıcı hale getirilmelidir. Maden ocaklarında taşeron sistemi kaldırılmalıdır. Sendikal örgütlenme teşvik edilmelidir.  İş sağlığı ve güvenliğinden sorumlu mühendis, iş akdi ve ücret yönünden işverenden bağımsız olmalıdır. Uluslar arası Çalışma Örgütü’nün 176 sayılı madenlerde iş sağlığı ve güvenliği sözleşmesi onaylanmalıdır. İş güvenliği yeterli olmayan ocaklarda düşük ücretle uzun mesai saatleriyle çalışan madencilerimiz, yaptıkları iş ve çalışma koşulları nedeniyle genç yaşta sağlık sorunları yaşamaktadır.  Maden işçilerinin aldıkları ücret yetersizdir. İş güvenliği taşeron patronların iki dudağı arasındadır.   İş güvenliği ile ilgili yeterince denetim yapılmamaktadır. Yeraltında en az 20 yıl çalışan ve erken yaşlandığı tespit edilen 50 yaşını doldurmuş madencilere emeklilik hakkı, yer üstünde çalışan madencilere yılda 90 gün fiili hizmet süresi verilmelidir.
Soma’da 2013 Yılında 5 Bin İş Kazası Olmuştur
   Türkiye ölümlü maden kazalarında dünyada ilk sıradadır. 1955- 2013 tarihleri arasında maden kazaları nedeniyle toplam 3.098 kişi hayatını kaybederken 326 bin kişi de yaralanmış veya sakat kalmıştır. Maden kazalarının yaşandığı yerlerden biri de Soma ilçemizdir. Soma’da yaklaşık 15 bin kişi madenlerde çalışmaktadır. Bu madencilerin yaklaşık 12 bini yeraltı çalışanıdır. 2013 yılında Soma’da 5 bin iş kazası olmuştur. Bu kazaların yüzde 90’ı maden kazalarıdır.
Soma Devlet Hastanesinde Yanık Ünitesi Kurulmalıdır
   2013 yılında Soma’da meydana gelen 5 bin iş kazasından birçoğunda yanık vakası vardır. Soma’da yanık ünitesi olmadığı için başka illere sevk edilen yaralıların çoğu sevk esnasında hayatını kaybetmektedir.  Son olarak Soma’da özel sektöre bağlı bir maden ocağında sabah saat 04.00 sıralarında meydana gelen kazada bir işçimiz yaralanmıştır. Vücudunun çeşitli yerlerinde yanık olan işçimiz Soma Devlet Hastanesine kaldırılmış ancak burada yanık ünitesi olmadığı için kazadan yaklaşık 8 saat bekletildikten sonra saat 12.00’da Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yanık Tedavi merkezine nakledilmiştir. Soma’da yanık ünitesi kurulması konusunu TBMM’de defalarca gündeme getirdim. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’na 2 Aralık 2013 tarihinde Soma Devlet Hastanesine yanık ünitesi kurulmasına yönelik soru önergesi verdim. Ancak bu soru önergem Sağlık Bakanı tarafından hala cevaplandırılmamıştır. Bu da AKP hükümetinin Somalılara karşı duyarsızlığının bir göstergesidir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

    error: Content is protected !!