Soma Karaelmas Gazetesi

Soma Belediyesi’nden Maden Şehitlerinin Ailelerine İftar

Soma Belediyesi’nden Maden Şehitlerinin Ailelerine İftar
1.418 views
15 Temmuz 2014 - 7:22

Soma Belediyesi, 13 Mayıs tarihinde meydana gelen maden faciasında hayatını kaybeden 301 maden işçisinin ailesini düzenlediği iftarda buluşturdu.
Ege Linyitleri İşletmesi Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen iftara şehit madenci ailelerinin yanı sıra Soma Kaymakamı Mehmet Bahattin Atçı, Belediye Başkanı Hasan Ergene, ELİ Müessese Müdürü Hakkı Duran, belediye meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar katıldı.
İftar öncesinde maden şehidi çocuklarına ‘Karagöz Hacivat’ oyunu karakterleri canlı olarak izlettirildi. Sonrasında yapılan iftarla birlikte dualar şehit madenciler için yapıldı. İftar sonrasında konuşan Belediye Başkanı Hasan Ergene, mübarek Ramazan ayından iftarı birlikte yapmalarının nasip olduğunu belirterek, “Somamızda kısa zaman önce meydana gelen maden faciası nedeniyle bütün Türkiye hatta dünya gündeminde Somamız yer buldu. Bu büyük facia milletimizin birlik ve beraberliğine de vesile oldu. Bugün maden şehitlerinin aileleriyle iftarda lokmalarımızı paylaştık. Şehit yakınlarımız hiçbir zaman yalnız kalmayacaklar. Devletimizin eli her zaman üzerlerinde olacak. Yerel yönetimler olarak da biz olalım olmayalım bizden sonra gelenler de ben eminim ki sizlere en güzel şekilde sahip çıkacaklar. Ne yapsak o yarayı sarmamız zor. Bu büyük acı bu acıyı hep birlikte paylaşıyoruz. Babasız kalan çocukları, eşleri anne babaları anlamak onların acılarını paylaşmak bunu idrak etmekte bunu çeken bilir. Allah sabır versin. Bu madenlere ülkemizin ihtiyaçları var. Bunlar bizim milli servetimiz, hazinemiz. Dolayısıyla ülkemizin geleceği ve kalkınması için bunları çıkarmamız lazım. İşçi kardeşlerim gerekli tüm tedbirler alındıktan sonra tekrar maden işletmelerinde bu kutsal görevi yapmaya devam etmeliler. Her türlü tedbirler alınacak. Soma faciası madencilik sektöründe bir milattır. Bununla alakalı bütün yasal mevzuat baştan sona tekrar yazılıyor” dedi.
Bu puslu havadan medet uman ve bir takım siyasi çıkar sağlamaya çalışan bir takım çevrelerin de olduğunu kaydeden Ergene, “Bunlara lütfen prim vermeyelim. Somamızın gelişmesi ve kalkınmasının devam etmesi açısından bu faaliyetleri baltalayıcı, insanlarımızı kışkırtmaya yönelik, Soma’daki huzuru ve güveni bozmaya yönelik kim olursa olsun bunlara prim vermeyelim. Sağduyu ile olaylara yaklaşalım. Bu tedbirlerin alınmasını takiben de tekrar işimize kaldığımız yerden devam edelim. Eminim, şehitlerimizin de bizden beklentisi bu doğrultudadır” ifadelerini kullandı.
Kaymakam Mehmet Bahattin Atçı ise, “Malumunuz hassas olduğumuz günlerdeyiz. Çok kısa süre önce Somamız maalesef elim bir kaza yaşadı. Tabii ki sorunlarımız sürüyor, hassas bir dönem geçiriyoruz. Yoğun bir süreç yaşıyoruz. Normalleşmeye çalışıyoruz, büyük bir acı yaşadık. Ailelerimizin acılarını paylaşmaya madencilerimizin sorunlarını çözmeye ve sorularına cevap bulmaya çalışıyoruz” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
     “KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

GÜNLÜK HABER AKIŞI
Cemil Meriç’ten 2 ayrı gezi
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Fatma Aliye İstanbul’da
GÜNLÜK HABER AKIŞI
CHP’den Tes-İş ziyareti
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Soma’da kenevir yakalandı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Eğitimler yapıldı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Gençlik, Kampta buluştu
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Canlar’da Bayrak töreni

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!