Soma Karaelmas Gazetesi

Soma Bakan Yıldız’ı Ağırladı

Soma Bakan Yıldız’ı Ağırladı
2.814 views
20 Mart 2014 - 8:03

Soma Bölge Isıtma Sistemi açılışı ve Soma Kolin Termik Santrali temel atma töreni için Soma’ya gelen Bakan Yıldız Somalılar tarafından büyük bir coşku ile karşılandı. Somalılar tarafından fahri hemşehrilik teklifini kabul eden Bakan Yıldız, “sizlerle hemşehri olmak benim için bir onur ve şereftir” dedi.
Bölge Isıtma Sistemi 1500 konutu ısıtmaya başladı
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Soma’da Türkiye’nin ilk termik santralden çıkan buhar ve sıcak suyla konut ısıtma projesini başlattıklarını belirterek, bunu 14 termik santralin bulunduğu bölgelerde de uygulamak istediklerini belirtti.
Yıldız, Soma’da sivil toplum kuruluşlarından temsilcilerle kahvaltıda bir araya geldi. Soma Nakliyeciler Kooperatifi yönetimi ve kamyoncular tarafından kooperatif önünde karşılanan Yıldız’a teşekkür eden Kooperatif Başkanı Mehmet Yağcı ‘Sosyal Yardımlaşma kömürü sayesinde tüm sıkıntılarımızdan kurtulduk. Bu yılda kömür sevkiyatının erken yapılacağını öğrendik. Sizlere çok teşekkür ederiz’dedi. Bakan Yıldız ise kamyoncular ile birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.  Kamyoncu esnafıyla sohbet eden Bakan Yıldız daha sonra Bölgesel Isıtma Sistemi Isı Dağıtım Merkezi’nin açılış törenine katıldı.
Merkezi gezerek yetkililerden bilgi alan Yıldız, Manisa’ya AK Parti hükümetleri döneminde 9 milyar liralık yatırım yaptıklarını, bunun yarım milyar liradan fazlasının enerji sektörüyle alakalı olduğunu, Manisa ve Soma’nın rüzgar ve termik santralleriyle tükettiğinden daha fazla enerji üretebilen şehirlerden olduğunu belirtti. Soma Belediyesi Halk oyunları tarafından sergilenen gösteri sonrasında Bakan Yıldız’a şal ve mendil hediye edildi. Hediyeler için teşekkür eden Bakan Yıldız Halk Oyunları Hocası Ahmet Sis ve ekibini tebrik etti.
Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene, termik santrallerin atık ısılarının değerlendirilmesi projesi kapsamında başlatılan 8 bin 100 konutluk ısıtma projesinin şu ana kadar bin 500 konuta ulaştırıldığını, sistemin 2 yılda tamamlanmasının öngörüldüğünü belirtti.
Proje kapsamında seracılık gibi geçim kaynaklarının da devreye alınacağını ifade eden Ergene, “Yaptığımız 30 yıllık alım anlaşmasına göre ısı enerjisi kilovat saat bedeli 2 kuruş olarak belirlendi. Yani bedavadan biraz pahalı. Ben Sayın Bakanımız Taner Yıldız’a şükranlarımı sunuyorum. Bu sayede Somamız 30 yıl boyunca ucuz ve temiz ısınma imkanına kavuştu. Türkiye’ye örnek olacak bir yatırımı başlattı’ dedi.
AK Parti Manisa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hüseyin Tanrıverdi ise ısıtma sisteminin Soma’nın ardından komşu ilçe Kırkağaç’a da uzatılacağını ifade etti.
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve AK Parti Manisa milletvekili Recai Berber, projeyle Soma’nın hava kirliliğinden kurtulacağını, ilçenin bu adımla Batı Anadolu’nun enerji merkezi olabileceğini belirtti. Berber, Soma’da da bir organize sanayi bölgesinin tüzel kişiliğinin kurulduğunu, enerji yoğun sektörlerde ilçenin bir sanayi merkezi haline getirilmesinin hedeflendiğini bildirdi.
TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Başkanı Bahadır Tunaboylu, Soma’nın kendileri için bir Ar-Ge merkezi haline geldiğini ifade etti.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız konuşmasına ‘Bugün burada Türkiye’nin çok önemli olan konusuna önem verdiğiniz bir başlığını konuşacağız. Enerji verimliliği ve tasarrufu ile alakalı bir örnekten bahsediyoruz. Manisa’ya Ak Parti hükümetleri zamanında 9 katrilyonluk yatırım yaptık. Bunun yarım milyardan fazlası enerji sektörü ile alakalıdır. Manisa ve Soma tükettiğinden daha fazla üretene enerji kabiliyetleri çok yüksek bir ilimiz. Çevremize baktığımızda yenilenebilir enerji kaynaklarımızdan rüzgar güllerini görüyorsunuz. Yerin üstünde hava yerin altında ise kömürle beraber Türkiye’nin yenilenebilir enerji kaynaklarını Manisa ve Soma’da üretiyoruz. Zengin kömür rezervleri ile beraber Türkiye’nin şuanda %3 ve %4’lük enerjisini üretiyor. SEAŞ termik santrali EÜAŞ ile birlikte işletilen 1000 megavatlık üretim gücü ile Türkiye’nin en büyük üretim santrallarından bir tanesi. Buradan buhar atılıyor, buharın sıcak suyu Tübitak ve Üniversitelerimizden ki akademisyenlerimiz ile beraber EÜAŞ ve SEAŞ ile beraber yapılan çalışmasını en önemli kaynaklarından bir tanesi olan Soma Belediyemiz ile beraber yapıldı. Hasan Kardeşime çok teşekkür ediyorum’ dedi.
Kamunun kamuyla işbirliği yaptığı çok fazla örnek olmadığını anlatan Yıldız, “Madencilerimizin alın terini burada enerjiye dönüştürdükten sonra sıcak suyun, buharın değerlendirildiği, Soma halkının hizmetine sunulduğu önemli bir projeden bahsediyoruz. Türkiye’ye örnek olacak, öncülük eden bir işten bahsediyoruz. Türkiye’nin en yerli kaynağı enerji tasarrufundan elde edeceği kaynaktır. Burada 15 milyar liralık tasarruf edebileceğimiz bir alan var. Hanımlar 4 milyar lira, sanayiciler 6,5 milyar lira, çocuklar 2 milyar lira, toplamda ölçülebilir 15 milyar TL’lik yılda tasarruf etme imkanımız var. Bu gördüğünüz tesis en önemli tasarruf kalemlerinden bir tanesidir. Doğalgaz kullanımından daha temiz ve ucuz bir enerjiyi Soma belediyemiz tüm sakinlerine götürecek. Soma halkına ne yapsak azdır helali hoş olsun. 8 bin konutun enerjisini buradan sağlayacağız. Normalde bu hizmet karşılığında alınan para 3/1 dir. Bu projeyi Türkiye’ye örnek göstermek için buraya çalışma arkadaşlarımızı göndereceğiz. 14 termik santral için bulundukları yerlerde uygulamasını yapacağız’ dedi. AK Parti hükümetleri döneminde Soma’da ilave 205 milyon ton kömür rezervinin bulunduğunu anlatan Bakan Yıldız, bunun yeni iş alanları demek olduğunu da sözlerine ekledi.

DSC0095.jpg

012.jpg

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
  “KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

GÜNLÜK HABER AKIŞI
Hava sıcaklığına dikkat!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Dereceler Soma’nın
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Kopya düzeneği ile yakalandı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Protokolden tam not
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Kültür Evi Ödül alacak
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Çocuklar Doğada

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!