Soma Karaelmas Gazetesi

resim yükle

Soma Artık Yeter

Soma Artık Yeter
1.592 views
11 Aralık 2014 - 13:50

2014 yılı ne yazık ki Soma’mızın başına büyük felaketler getirdi. Gün geçmiyor ki, kötü bir haber almayalım, Soma’mızın başına kötü bir şey gelmesin.

Soma’mız yıllardır ülkemiz ekonomisine yerin yüzlerce metre altından canlar pahasına çıkartılan kömürle büyük katkıda bulunmaktadır. Ancak ilçemiz yıllardır göz ardı edilmekte, maalesef hak ettiği gelişmiş modern bir ilçe görünümüne kavuşamamaktadır. Bu yıl Soma’mız kömüre çok canlar verdi. İlçemiz ve civarında yaşayan herkes, her ev, her ocak bir şekilde bu derin acıdan payını aldı. Daha o canların acısı unutulmadan şimdide alın teri ile ekmeğini yeraltından çıkartan Soma’mızın bel kemiği binlerce işçi arkadaşımız işten çıkartıldılar ve daha da çıkarılacakları söylentileri her yerde konuşuluyor. Her köşe de, her kahvehane de, he evde sessiz ve huzursuz bir bekleyiş var. Her maden işçisi baba bugün sıra bana mı gelecek, işten çıkartılacak mıyım diye korkuyor, her anne kocam bugün işsiz mi kalacak diye korkuyor, her çocuk babamla annem acaba parasızlık yüzünden bu gün yine kavga edecekler mi diye korkuyor. Kısaca Soma korkuların ilçesi oldu.

ARTIK YETER demek vakti geldi. Çünkü bu ilçe bizim doğduğumuz, doyduğumuz, evlendiğimiz, çocuklarımızın dünyaya geldiği yer. Soma’mızı bugün düştüğü yerden kaldırmak yine bizlere düşüyor. Siyasi parti ayrımı yapmadan, düşünce ayrımı yapmadan, tüm sivil toplum örgütleri, işçisi, emeklisi, köylüsü, esnafı, sendikalar kısaca Soma’lı olan, Soma’da yaşayan herkes birlik ve beraberlik içerisinde bir araya gelmeli, Soma  için ne yapılması gerekiyorsa, şahsi çıkarları, hırsları, kırgınlıkları, kızgınlıkları bir kenara bırakıp, Soma’mız için hep beraber tek yumruk, tek yürek çalışmalıyız. Herkes taşın altına elini sokmalı. Maden ocaklarını kapatalım, bu ocakları işleten İMBAT A.Ş., Demir Export vs. gibi özel firmalar Soma’dan gitsin, Kolin termik santral yapmasın, çevre kirliliği için çimento fabrikası açılmasın demekle hiçbir yere varamayız. Doğru tek;İşçi sağlığı ve güvenliği ön planda olmak kaydıyla T.C. Anayasasına, kanunlarına, kurallarına ve etik değerlere bağlı olarak tüm yatırımların Soma’mıza yapılması için herkesin elinden gelen gayreti göstermesi gerekiyor. Yoksa bu firmalar gerek ulusal, gerekse uluslararası arenada söz sahibi firmalar. Bugün Soma’mıza yatırım yapıyorlarsa, yarın gider başka yerlere yatırım yaparlar. İş kapılarını açacak bir taş üzerine bir taş koyacak tüm projelere ve firmalara sahip çıkmalıyız.

Buradan son olarak Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a seslenmek istiyorum. Sayın Cumhurbaşkanım; sizinle ilk olarak 1996 yılında siz İ.B.B.B. iken tanıştığımız ve Soma TV olarak Soma’da yaptığımız röportajda sizde Soma’nın ülkemiz için stratejik önemini vurgulamış, Soma’ya sahip çıkılması konusunda söylediğiniz sözleri bugüne kadar hiç unutmadım. Sizin her zaman sözünüzün eri olduğunuzu ve verdiğiniz sözleri tuttuğunuzu biliyorum. Bugün Soma’mızın sizin bugüne kadar olduğundan daha fazla desteğinize ve yardımına ihtiyacı var. Lütfen Soma’nın elinden tutun,  tutun ki Soma’mız yeniden çok daha hızlı bir şekilde ayağa kalksın. Cumhur tarafından seçilmiş ilk Cumhurbaşkanımız olarak halkımızın yanında olduğunuzu sizi her zaman destekleyen ve yanınızda olan Somalılara bir kez daha göstermenizi arz ediyorum. Güzel ünler için Saygılarımla…

 

Tandoğan YURTSEVEN

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!