Soma Karaelmas Gazetesi

‘Soma artık oyalanmaktan bıktı’
911 views
15 Ekim 2020 - 10:48

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün açıklamalarına cevap veren CHP Soma İlçe Başkanı Levent Elbinsoy, ‘Mevcut abonelik, eşanjör ve fatura ücretleri ile BIS’ın yeni abone bulması mümkün değil. Soma artık oyalanmaktan bıktı. Soma olarak ödediğimiz vergilerin ve faturaların karşılığı olan hizmetleri görmek istiyoruz’dedi.

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün Bölgesel Isıtma Sistemi’ne dair gazetelerde yayınlanan haberlerine karşın CHP Soma İlçe Yönetimi basın açıklaması yayınladı. Somalıların artık hizmet görmek istediğini ifade eden CHP Soma İlçe Yönetimi Adına Başkan Levent Elbinsoy açıklamasında ‘Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Cengiz Ergün, yerel gazetelerimizden takip ettiğimiz açıklamasında, Soma Bölgesel Isıtma Sistemi ile ilgili olarak “En az 200 milyon lira daha yatırım yapmamız gerekiyor.” demiş. Sayın Başkan bu açıklaması ile aslında Soma Bölgesel Isıtmada yeni yatırım beklemeyin mesajını vermiş.

2011 yılında başlayan Soma Bölgesel Isıtma Sistemi çalışmaları 2014 yılında Manisa Büyükşehir Belediyesi yetki ve sorumluluğuna geçmişti. BIS’ın Büyükşehir sorumluluğuna geçmesinden sonra gerek abonelik ücretlerine, gerekse de eşanjör ve fatura bedellerine fahiş oranlarda zamlar yapıldı. 2019 yılında alınan meclis kararı ile ısı birim fiyatı her ay TEFE oranında otomatik zamma bağlandı. Şu anda sistem kapalı olmasına rağmen ısı birim fiyatına otomatik olarak zam uygulanıyor. Kasım ayında sistem çalışmaya başladığında, aboneler zamlı faturalar ile karşılaşacak.
Bölgesel Isıtma Sistemi ilçemiz için hayati öneme sahip. Sistem sayesinde hava kirliliğini azaltma şansımız oldu. Yapılan zamlar öncesinde BIS, abonelerine uygun fiyatlarda ısınma imkanı sağlıyordu. Sayın Başkan yerel seçimler öncesinde abone sayısını arttıracaklarının ve sisteme zam yapmayacaklarının sözünü vermişti. Her ne hikmetse seçimden sonra söylem değişti. “Vermeden almak Allah’a mahsustur.” diyerek zam uygulamasını hayata geçirdi.
Sayın Başkan açıklamasında abone sayısı 12500 oldu diyerek övünüyor. Oysa ki İstasyon ve Zafer Mahallelerimize verilen sıcak su sözü tutulmadı. Merkezde yer alan mahallelerimiz hala sıcak su bekliyor. Vatandaşımızın aklı sıcak su mu, doğal gaz mı çelişkisi ile karışmış durumda. BIS’ın yayılması için yakın zamanda yapılmış bir ihale veya çalışma söz konusu değil.
Manisa Büyükşehir Belediyesi ticarethane değildir. Her şeyden önce vatandaşının menfaatini düşünmek zorundadır. Kamu hizmeti kar elde etme amacı ile yapılmaz. Mevcut abonelik, eşanjör ve fatura ücretleri ile BIS’ın yeni abone bulması mümkün değil. Soma artık oyalanmaktan bıktı. Kimsenin ağzımıza bir kaşık bal sürerek bizleri oyalamaya hakkı yok. Soma olarak ödediğimiz vergilerin ve faturaların karşılığı olan hizmetleri görmek istiyoruz. CHP Soma İlçe Başkanlığı olarak yapılmayan hizmetlerin takipçisi olmaya devam edeceğiz’sözlerine yer verdi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!