https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

Soma 301 Teknesi Yarışlara hazırlanıyor

Soma 301 Teknesi Yarışlara hazırlanıyor
1.289 views
23 Mayıs 2017 - 8:14

Anadolu Denizcilik Yat ve Yelken Kulübü tarafından Soma Belediyesi Fen İşleri Şantiyesinde yapımına başlanan Soma 301 Yarış teknesinin omurgası tanıtımı ve uçurtma şenliği yapıldı.

Anadolu Denizcilik Yat ve Yelken Kulübü Derneği tarafından yapımına başlanan Soma 301 Yarış Teknesi tanıtımı yapıldı. Omurgası tamamlanan tekne katılanlara anlatıldı. Anadolu Denizcilik Yat Yelken Kulübü Dernek Başkanı Bahri Olgun Soma 301 Teknesi tanıtımında şunları ifade etti; ’13 Mayıs 2014 yılında Soma’da yaşanan 301 kayıptan sonra İstanbul’da 301 kişi ve gereksiz kayıplar, insanlığın ihmali ve bir takım olaylara dikkat etmesinden kaynaklı ölümlere karşı ne yaparız diye düşündük. Yönetim Kurulu toplantısında ‘ Herkes kendi çapında bir şeyler yapıyor’ diye konuştuk. Bazıları para gönderiyor, bazıları ağaç dikiyor herkes acıyı azaltmak ile ilgili bir şeyler yapıyor. Biz Denizciler olarak farklı birşey yapalım. Oradaki insanlara para toplayıp göndersek, Soma ve Soma benzeri kayıplara dikkat çekecek ve ailelerimizin yanlarında olduğumuzu ve acılarını paylaşmaya çalıştığımızı hissettirelim istedik. Başka iş kolu taşıyalım Soma’ya dedik. Ve çok özel imalat tekniği olan bir tekneyi Soma’da yapalım dedik. Soma’da Deniz yok, Usta yok, Tekne ile ilgili malzeme yok ama zaten yokluk içinde birşey yaparsanız önemli olur. Soma’da acı çoktu acının yanında olanlar yapıldı. Bizde yok olanların içinde zorlukla yapılacak şeylerin yapılabilirliğini göstermek açısından bu konuda mimarı olan Tanju bey’in ifadesi ise ‘Ağrı Dağı’nın tepesinde bile ben bunu yaparım’ demişti. Çok büyük bir terslik olmazsa önümüzdeki Mayıs ayında bu tekne denize inecek. Teknemizin adı 301. Teknemizin içinde 301 madencimizin adı ve soyadı yazacak. Teknenin sahibi Soma halkı adına derneğimizdir. Teknenin her hangi bir geliri olduğunda Soma’daki çocukların eğitimi için kullanılacaktır. Soma Belediyesi ile protokol yapılarak bu işe başlanmıştır. Teknenin yapımı ile ilgili bir çok sıkıntı çekiyoruz. Somalı arkadaşlar bu işin yapılacağına inanmıyor. 18 metrelik yelkeni, 11,5 metre de boyu olacak. Yelkeninde Soma 301 yazacak. Bütün esnaf arkadaşlarımızın bu projemize destek vermelerini istiyorum. Bu tekne yarış teknesidir. Dikili’de konaklayacak. Başarı ile projemizin bitmesini bekliyoruz’dedi.

Katılanlar omurgası tamamlanan Yarış teknesini inceleyerek bilgi aldılar.

Uçurtma Şenliği yapıldı

Bu yıl 2.si düzenlenen Uçurtma Şenliği ise Somalı çocukların katılımı ile yapıldı. Futbol Federasyonu tesislerinde gerçekleştirilen Uçurtma Şenliğinde çocuklar gönüllerince eğlendi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!