Soma Karaelmas Gazetesi

Sivil Toplum Kuruluşları Ve Önemi

Sivil Toplum Kuruluşları Ve Önemi
1.298 views
17 Aralık 2013 - 10:16

Sevgili dostlar, değerli okurlarım, hepinize gönül dolusu selam ve sevgilerin en güzelinin siz değerli dostlarımın olması nedeni ile güzel bir haftanın sizlerle olmasını gönülden diliyorum. Sevgili dostlarım ,
Demokrasi ile yönetilen tüm ülkelerde sivil toplum kuruluşları, siyasi partiler gibi demokrasinin olmazsa olmazıdır. Bu kuruluşlar geniş halk kitlelerinin sesi, gözü ve kulağıdır. Devletle veya ilgili kurumlar ile temsil ettiği sektör arasında bir köprüdür. Tek başına yapılamayan işlerin birlikte yapılması, zekâ ve maharetlerin birleşip ortak sorunların çözüm yerleridir.
Günümüzde; her esnafın ve her mesleğin üyesi olduğu dernek, birlik, oda vs. bir kuruluş vardır. Bu kuruluşlara üye olan kişilerin muhtelif ideoloji, siyasi düşünce ve görüşte olmaları mozaiğin renk güzelliği gibidir. Ancak sorunları ortaktır. Bu sorunlarının çözümünde en önemli unsur ise üyelerin güçlü, kararlı ve istikrarlı olmaları, güvenerek yönetime getirdikleri kişilerin arkasında durup, alınan kararların sonuçlanması için mücadelelerini yılmadan devam ettirmeleridir.
Çevreci örgütler gibi, bazı sivil toplum kuruluşlarının kararlı ve istikrarlı faaliyetleri, bulundukları ülke sınırlarını aşıp, evrenselleşerek tüm dünyada ses getirip, geniş halk kitlelerinin takdirlerini kazanmaktadır. Ülkemizde bu tür örgütlere destek olmakta önce temkinli yaklaşıldığını, zaman içerisinde sempati gösterilerek hak ettikleri desteğin verilmeye başlandığını görüyoruz.

Gönüllülük esasına dayanan tüketici derneklerinin, tüketicilerin bin bir emek sarf ederek kazandığı gelirlerini, Yasal boşlukları fırsat bilen cambaz pazarlamacıların hile tuzaklarına düşmemeleri için, sarf ettikleri gayret ve fedakârlık her türlü takdirin üzerindedir.
Sivil toplum kuruluşlarının yönetiminde olmak; cesaret, fedakârlık ve özveri gerektirir. Mükâfatı ise ses getiren faaliyetleri, kamuoyu oluşumu ve mensup olduğu kitlenin sorunlarına çözüm yolundaki gayretleri ve üyelerinin memnuniyetidir.
Bilhassa meslek kuruluşları içerisinde haksız rekabetin oluşumu ve buna bağlı olarak ürün ve hizmet kalitesinin düşmesi, meslek kuruluşlarının işlerini oldukça zorlaştırmıştır. Para kazanmak uğruna mesleğe ve topluma zarar veren bu art niyetlilerle mücadele, ancak güçlü ve kararlı meslek örgütlerinin hukuki mücadelesi ve caydırıcı cezai müeyyidelerle mümkün olabilmektedir.
Ekonomik krizin ve dolayısı ile tahsilât sorununun yaşandığı birçok iş kolunda faaliyetler durma noktasına gelmiştir. Marul yaprağı misali kesilen çek ve senetler kısa vadede vaziyeti idare etse de zaman içerisinde kullanıcısının elinde patlayan bombaya dönmüş ve dolaylı olarak geniş halk kitlelerini etkileyip yaşam kalitelerini düşürmüştür.
Belirtilen ve olabilecek daha birçok olumsuzluklar; geleceğimiz adına sivil toplum kuruluşlarının daha güçlü olmalarını zorunlu hale getirmiştir.
Her tüketicinin ve her meslek mensubunun bir sivil toplum kuruluşuna üye olması dileklerimle, hepinize sağlık ,sıhhat ve mutluluk dolu günlerin sizine olması dileği ile Allah’a emanet olun sevgili okurlarım.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!