https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

Sendikadan Berber’e Cevap

Sendikadan Berber’e Cevap
1.991 views
05 Ağustos 2015 - 7:16

“Sendika olarak biz de tazminatlar ödensin istiyoruz. Buna ek olarak da madencilerimiz bir an önce işe yerleştirilmelidir”
Geçtiğimiz günlerde gazetemizde Ak Parti Manisa Milletvekili Recai Berber’in Soma’lı maden işçilerinin kıdem tazminatları ile ilgili açıklamalarına Türkiye Maden İşçileri Sendikası Ege Bölgesi Soma Şubesi Yönetim Kurulu tarafından açıklama geldi.
Sendika yönetimi, madencilerin kıdem tazminatlarından zincirleme olarak işveren, TKİ ve ilgili bakanlık, dolayısıyla hükümet sorumludur. Berber açıklamasında “Koskoca Maden İş’sin, Türk-İş’sin. Dünya kadar paran var. Bu paraları da işçilerden topladın. Öde o zaman” gibi tutarsız cümleler kurmuştur” dedi.
Sendika Yönetim Kurulu yaptığı açıklamasında, “Soma’da 13 Mayıs’ta, 301 madencimizi şehit verdiğimiz facia sonrasında işsiz kalan 2 bin 831 madencinin kıdem tazminatlarının ilk taksit ödemesi haziran ayında gerçekleştirildi. Zamanlama tarihi, 7 Haziran 2015 tarihindeki genel seçimlerin hemen öncesine denk gelen ilk taksit sonrası, aradan geçen süreye rağmen bir ödeme olmadı ve ödeme tarihi belirtilmedi.
Eynez ve Atabacası ocağında çalışan toplam 2.831 maden işçisinin sözleşmeleri 1 Aralık 2014 itibariyle feshedildi. İşsiz kaldıklarını SMS’le öğrenen madenciler bir süre işsizlik maaşı aldı, ancak işsizlik maaşının da kesilmesi ile tamamen önlerini göremez duruma geldi. Ak Parti Manisa Milletvekili Sayın Recai Berber, bu süreci en iyi bilenlerdendir. Bölge milletvekili olarak bu konudaki gayret ve girişimlerini biliyoruz. Ancak Sayın Recai Berber, geçtiğimiz günlerde oldukça yadırgadığımız bir konuşma yapmıştır.
Madencilerin kıdem tazminatlarından zincirleme olarak işveren, TKİ ve ilgili bakanlık, dolayısıyla hükümet sorumludur. Berber açıklamasında “Koskoca Maden İş’sin, Türk-İş’sin. Dünya kadar paran var. Bu paraları da işçilerden topladın. Öde o zaman” gibi tutarsız cümleler kurmuştur.
Türkiye Maden İşçileri Sendikası olarak 25-30 bin üyemiz bulunmaktadır. Sözü edilen birikim bütün üyelerimize ait bir birikimdir. Ayrıca sendikaların bu parayı nasıl ve nerelerde kullanacağı yasayla belirlenmiştir. Sendikaya öde demek şirketin ve TKİ’nin ödemesi gereken tazminatları, sorumlu olmayan bir kurumun sırtına yüklemeye çalışmaktır.
Biz sendika olarak kıdem tazminatlarının ödenmesi için pek çok girişimde bulunduk, hatta Şubat 2015’te 400 madencinin Ankara’ya gelmesini, TBMM, Çalışma Bakanlığı ve TKİ önünde konuyla ilgili şikayetlerini dile getirmelerini sağladık.
O zaman da sözler verildi, ancak herhangi bir gelişme kaydedilmedi. Sendika olarak bir anlaşma yaptık, çünkü girişimlerimiz sonucu TMSF’nin de TKİ’nin de kıdem tazminatlarının kalan kısmı ile ilgili yakın zamanda hiçbir şekilde olumlu bir adım atamayacağını gördük. Amacımız madencilerin kıdem tazminatlarının ödemesinin bir an önce yapılmasıdır.
Ancak buradaki temel sorun da atlanmamalıdır, asıl sıkıntı bu işçilerin istihdam sorunudur. Verilecek kıdem tazminatları geçici, kısa vadeli ve yetersiz bir destektir. Sayın Recai Berber’den isteğimiz Eynez Ocağı’nın bir an önce sağlıklı bir şekilde açılması ve istihdam için çaba sarfetmesi yönündedir.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!