Soma Karaelmas Gazetesi

Sendikada Sular Durulmuyor

Sendikada Sular Durulmuyor
1.706 views
04 Ağustos 2014 - 7:41

Soma Kömürleri’nde yaşanan facianın ardından Türkiye Maden-İş Sendikası Ege Bölgesi Şubesi’nin 10.05.2014 tarihli Şube Olağan Genel Kurulunda seçilen Şube Yönetim Kurulu üyeleri Yasin Karatay, Kıyas Çalı, Zekeriya Aydın ve Recep Satır; Sendika Yönetim Kurulu’nun 26.05.2014 tarihli kararı ile görevden alınmışlardı. Görevden alınan yönetim kurulu üyelerinin yerine Sendika Genel Merkez yönetim kurulunca, şube yönetim kurulu yedek üyeleri göreve çağrılmışlardı.
Göreve çağrılan şube yönetim kurulu yedek üyelerinden Ali Gökmen, Cengiz Şahan, Erdoğan İznik ve Suat Hamarat 31.05.2014 tarihinde istifa ederek görevlerinden ayrılmışlardı. Şube yönetim kurulunda asil üye olarak görev yapmakta iken istifa ettiklerinden, bu kişilerin, şube yönetim kurulu asil veya yedek üye olarak herhangi bir görev ve yetkileri kalmamıştır. Genel Merkez Yönetim Kurulu, 31.05.2014 tarih ve 54 sayılı kararında, Ege Bölgesi Şubesinin adının “Ege Bölgesi 1 Nolu Şubesi” olarak değiştirildiği ve mevcut adreste faaliyetine devam edeceği belirtilmişti.
Görevden alınan Ege Bölgesi Şubesi yöneticilerinin, Sendika Yönetim Kurulunun bu kararının iptali ve uygulanmasının tedbiren durdurulması talebi ile Ankara 15. İş Mahkemesine açtıkları davada Mahkemece; 11.07.2014 tarihinde ?davacıların, şube yöneticiliği görevinden alınması ve yerlerine şube yönetim kurulu yedek üyelerinin göreve çağrılmalarına ilişkin Sendika yönetim kurulu kararının uygulanmasının tedbiren durdurulmasına karar verilmişti.
Genel merkezce görevden alınan Şube Yönetim Kurulu üyeleri Yasin Karatay,
Kıyas Çalı, Zekeriya Aydın ve Recep Satır’a görevleri iade edildi.
Bu olaylardan sonra bu dörtlü daha önce genel merkezin belirlemiş olduğu bir nolu şube Kamu ve Koza Altın Madeninin yerine kendilerince bir nolu şube olarak İMBAT A.Ş. yi gösterince kamu işçileri isyan etti.
Yaklaşık 50 kişilik bir gurup gündüz vardiyası çıkışı sendikaya geldiler. Başkanın odasına giren işçiler dört kişilik yönetim kurulunu çağırdılar . İşçiler Başkan Recep Satır’a ve Yönetim Kuruluna, “siz kamu işçisini nasıl olurda 1 nolu şubeden çıkartırsınız. Bunların hesabını vereceksiniz” diyerek, şu anki yönetimin istifa etmesini istediler. Yaşanan tartışma emniyet güçlerinin araya girmesi ile büyümeden sonlandırıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
     “KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

GÜNLÜK HABER AKIŞI
Soma’da kenevir yakalandı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Eğitimler yapıldı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Gençlik, Kampta buluştu
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Canlar’da Bayrak töreni
GÜNLÜK HABER AKIŞI
BİR DAKİKA
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Yusuf’un mutlu günü

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!