Soma Karaelmas Gazetesi

Sendika 1 Nolu Müteşebbis Heyetinden Açıklama

Sendika 1 Nolu Müteşebbis Heyetinden Açıklama
2.150 views
02 Aralık 2014 - 8:44

Maden İşçileri Sendikası 1 Nolu Müteşebbis heyeti tarafından maden faciasından bu yana yaşanan süreçle ilgili basın açıklaması yapıldı.

Maden İşçileri Sendikası 1 Nolu Müteşebbis heyeti tarafından yapılan açıklama şöyle; “Değerli ‘Bir avuç kömür için, bir ömür veren’ kamu ve özel sektördeki işçi arkadaşlarımız;

Bizler 1.nolu (kamu) şubenin müteşebbis heyeti ve üst kurul delegeleri olarak, 13 mayıstan bugüne, yaşanan süreçle ilgili olarak sizleri ve kamu oyunu bilgilendirmek istedik.

Değerli arkadaşlar 13 mayıs Soma’da olduğu gibi, ülkemizde ve dünyada madencilik adına milat oldu. Keşke o kara gün olmasaydı da 301 şehidimiz olmasaydı. Yaşanan bu büyük acıya, karmaşaya ve kargaşaya rağmen hala birçok kişinin ders almadığını; hayret, üzüntü ve esefle izledik. Bu olay olduğunda tüm tepkiler Ege Bölgesi Şubesine odaklandı. Şube başkanı ve yöneticiler işçi arkadaşların ve tüm basının gözü önünde istifa ettiler. Sendika genel merkezide disiplin kurulunu toplayarak gerekli işlemleri yaptı. Daha sonra aldığı kararlarla şubeyi üçe böldü. Kamu&Koza altın çalışanları 1 nolu şube, İmbat A.Ş. çalışanları 2 nolu şube, Soma Kömürleri çalışanları da 3 nolu şubeye bağlandı. 3 haziran 2014’de her şubeye bağlı olan işyerlerinde yapılan seçimlerle de müteşebbis heyetleri oluşturuldu. Bu Ege Bölge şubesinin kuruluşundan beri yaptığı en demokratik seçimdi. Her işyerinde işçi arkadaşlar sandığa giderek kendi işyerlerinin yöneticilerini direk seçti. Bu geçici bir yönetim seçimi de olsa işçi arkadaşlar, oy attığı kişileri bilerek oy kullandığı için gönül rahatlığıyla sandığa gittiler. Demokrasi insanların kendi kendine yönetmesi ise bundan daha güzeli olabilir mi? 200-300 işçinin çalıştığı işyerlerinde bile 5 tane yönetici varken; Soma’da 12.000 işçiye 5 yönetici yeter mi? Bu seçilmiş olanlarında işyerlerinden nasıl ve kimler tarafından aday yapıldıkları tüm işçi arkadaşların malumuyken; tüm işçilerin kendi işyerlerinde kendi iradelerini, kendi onurlarını ortaya koyup, istediği arkadaşını seçmekten daha doğal ve doğrusu ne olabilir?

Bizler işçi arkadaşların bölünmesinden değil, Şubelerin bölünmesinden yanayız. Tüm işçi arkadaşların ortak menfaatlerinde elbette birlikte olacağız. Hizmet alma-verme anlamında herkesin kendi şubesindeki 5 yöneticiyle sorunlarıyla ilgili muhatap olmasından daha güzeli var mı?

Bizler kamuda çalışan birçok işçi arkadaşın ortak isteğini buradan tekrarlıyoruz; kamu ve özel sektör sendika şubeleri ayrı olmalıdır, ayrı olacaktır. Bu şubeleri bölüpte bizlere seçim yaptırıp müteşebbis heyeti olarak atayanların da söylediklerinin sonuna kadar arkasında durmasını bekliyoruz. Bizim OLMAZSA OLMAZIMIZ budur. Genel merkez genel kurulunun yaklaştığı şu günlerde Soma’nın bir delege pazarı yerine dönmesini acı ve hayretle izliyoruz. Böyle karanlık ve pis işbirliğine hiç birimizin girmeyeceğini işçi arkadaşlara ve kamuoyuna bildiriyoruz. Soma’nın menfaati deyipte, işçilikle yakından uzaktan ilgisi kalmamış insanların Soma’da cirit atmasına ve bunlara çanak tutup dalkavukluk yapanları şiddetle kınıyoruz. Bizler zaten dalkavuk-aydınlık yerine, dürüst-karanlığı seçtik. Soma’da bundan sonra birlik beraberlik mesajı verenlerin kim olduğuna, nereden ve nasıl bu makamlara geldiklerine iyi bakılması gerektiğini tüm işçi arkadaşların vicdanına bırakıyoruz.

Geçtiğimiz günlerde Işıklar ocağında başlayan işçi kıyımını kendi işyeri temsilcisiyle Noter tespiti yaptıran; bu işyerinde çalışmakta olan 3 nolu şube başkanını ve genel sekreterinin işten atılmasına seyirci kalan, şube yönetimi bu günlerde 301 şehidimizin olduğu Eynez ocağında işten atılan yaklaşık 2.000 işçi arkadaşımız için ne yapacaklardır? Kendi işyerinde işten atılan arkadaşlarının hakkını savunamayan pasif yöneticileri de siz işçi arkadaşların takdirine bırakıyoruz.

Değerli arkadaşlar; işte bu yaşananlardan dolayı bizler kamu müteşebbis heyeti ve delegeleri olarak tüm kamu çalışanlarının ortak isteği olan şubelerin bölünmesinin takipçisi olmaya devam edeceğiz. Devam eden Yargıtay sürecini dikkatle ve titizlikle takip edeceğiz.

Başta işçi arkadaşlarımız olmak üzere Soma’nın havasını soluyan, alın teriyle ekmeğini kazananlara hayırlı işler diliyoruz. Herkesin emeğinin karşılığını tam aldığı, sağlık, huzur ve mutluluk dolu günlere kavuşmamız dileğiyle saygı ve selamlarımızı sunuyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır. 
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

GÜNLÜK HABER AKIŞI
Hava sıcaklığına dikkat!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Dereceler Soma’nın
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Kopya düzeneği ile yakalandı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Protokolden tam not
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Kültür Evi Ödül alacak
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Çocuklar Doğada

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!