https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

SEAŞ’ta Günlük Kömür Alımı 20 Bin Tona Çıkarıldı

SEAŞ’ta Günlük Kömür Alımı 20 Bin Tona Çıkarıldı
4.228 views
23 Ağustos 2013 - 7:19

Soma Elektrik Üretim A.Ş. Genel Müdürlüğü Günlük 12 bin ton olan kömür alımını yükseltti. 21 Ağustos tarihinde 15 bin ton kömür alan SEAŞ bugünden itibaren kömür alımını 20 bin tona çıkaracağını belirtti.
Geçtiğimiz günlerde Kamyoncuların sıkıntıları dile getirdiğimiz haberimiz üzerine SEAŞ Genel Müdürü Nuri Şerifoğlu açıklamalarda bulundu. Kamyoncularının sıkıntılarının giderilmesi için birim amirleri ile yapılan çalışmalar sonrasında stokların arttırılmasına karar verdiklerini belirtti. Şerifoğlu Birim amirleri ve basın mensupları ile kahvaltıda bir araya gelerek SEAŞ’ta kömür alımlarının maksimum seviyeye çıkarıldığını ifade ederek ‘2013 yılı kömür alımlarımız, yıl içerisinde yapılması planlanan elektrofiltre rehabilitasyonu, türbin revizyonu ve kazanda yapılacak boru değişimleri ile periyodik bakımlarda göz önüne alınarak planlanmıştır. Kömür alımlarımız, yıl içerisindeki üretim projeksiyonu ve planlı bakımlar doğrultusunda değişiklik gösterebilmektedir.  Bununla beraber  5. Ünitedeki yangın hadisesinde olduğu gibi beklenmeyen durumlar ve kömür alım ünitelerinde yaşanan arızalar da kömür alımını etkileyebilmektedir. Bu yıl içerisinde üretimin az öngörüldüğü dönemlerde bile kamyoncu esnafının maddi anlamda kötü etkilenmemesi için kömür alımına devam edilmiş, ve mart ayı itibariyle stoklarımız maksimum seviyeye çıkarılmıştır. Bu dönemden sonra yine kömür alımına devam edilmiş ancak stok sahasındaki kömürlerin uzun süre beklemesi sebebiyle, sahadaki kömürde için için yanmalar baş göstermeye başlamıştır. Bu nedenle belli bir süre stokların eritilmesi amacıyla kömür alımı azaltılmıştır. Ancak temmuz ayı itibariyle sorun aşılarak kömür alımı arttırılmaya başlanmış ve  20 ağustos itibariyle de kış aylarında sıkıntı yaşanmaması amacıyla kömür alımlarımız maksimum seviyeye çıkarılmış durumdadır. Eylül ayı itibariyle iki ünitenin daha devreye gireceği göz önüne alınacak olursa kömür alımında bir sıkıntı yaşanması beklenmemektedir.
Hali hazırda ünitelerin durumları özetle aşağıdaki şekildedir:
1. Ünite: Alçak basınç türbininde 11.08.2013 tarihinde arıza nedeniyle devre harici edilmesinden sonra ünite virör devrinde çalışırken türbin iç yapısında bir arıza olduğunu gösteren bir  ses tespit edilmesi ve yapılan değerlendirmeler neticesinde bu sesin çok ciddi bir hasara neden olabilecek bir arızayı işaret etmesi nedeniyle türbinin bir ay süreyle bakıma alınmasına karar verilmiştir. Bakım çalışmaları halen sürdürülmekte olup  15 eylül 2013 itibariyle ünitenin devreye alınması planlanmaktadır.
2. Ünite : Herhangi bir sorun olmayıp üretime devam etmektedir.
3. Ünite : Yapılan elektrofiltre rehabilitasyonu kapsamında bazı çalışmalar için yüklenici firmanın talebi üzerine 19 ağustos tarihinden itibaren 3 gün devre harici edilmiştir. 22 ağustos tarihi itibariyle devreye alınmıştır.
4.  Ünite : Nisan 2013 itibariyle  türbin kazan ve elektrofiltre revizyon ve rehabilitasyonları için devre harici edilmiş olup halen çalışmalar devam etmektedir. Eylül ayı içerisinde ünitenin devreye alınması planlanmaktadır.
5. Ünite yangın sebebiyle devre harici durumda olup kasım ayı itibariyle emre amade edilmesi planlanmaktadır.
6. Ünite : Herhangi bir sorun olmayıp üretime devam etmektedir.’dedi.
SEAŞ’a kömür sevkiyatı yapan kamyonlar bir gün önce Kamyon garajında beklerken haberimizin ardından ise SEAŞ kapısında boşaltım için beklemeye başladı. Yaklaşık 100 kamyon boşaltım için SEAŞ Yırca yolu kapısında sıra oluşturdu. Kamyoncular ise geçtiğimiz yıl SEAŞ’a kömür sevkiyatında 170 kamyon vardı. Ancak bu yıl bu sayı 300’ün üzerinde bu sıraların gelmemesinin sebebinin bir nedeni de bu olabilir.’dediler.

genel_mud.jpg

2.jpg

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!