Soma Karaelmas Gazetesi

Sarıkaya Köyü Su Sıkıntısını Yendi

Sarıkaya Köyü Su Sıkıntısını Yendi
3.553 views
20 Haziran 2014 - 7:20

Sarıkaya köyünün su sorunu çözüldü. Uzun uğraşlar sonucunda su sıkıntısı giderildi. 2000 metreden getirilen su ile bahçelerin ve evin ihtiyacı olan su sıkıntısı giderildi. Köylüler ise göçüp Soma’ya yerleşenlerin geri gelmesini istiyorlar.
Tarlalarında bulunan ekinlerini ve zeytinlerini sulamakta zorluk çeken ve su sıkıntısı yaşanan Sarıkaya köyünün sorunu çözüldü. Yaklaşık 15 milyara mal olan su sıkıntısının giderilmesi için ihtiyar heyeti ve kamu kurumları seferber oldu. Konu ile ilgili açıklama yapan Sarıkaya köyü muhtarı Cemalettin Aktaş ve heyeti “Köyümüz ihtiyacı olan içme suyunu 2000 metre mesafeden ve 249 metre rakımdan köyümüze indirerek getirdik. Köyümüzün şu anki bahçe ihtiyaç suyunu karşılamış olduk.  Bu çalışmaları Soma Kaymakamı Mehmet Bahattin Atçı’ya, Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene’ye, ELİ Müessese Müdürü Hakkı Duran’ın desteği ile bu işi başardık. Köyümüz göç veren bir köy haline gelmişti. Şimdi ise göç yeniden geri gelecek ve köyümüz yeniden canlanacak. Köyümüz halk arasında emekli köyü olarak kaldı çünkü gençlerimiz Soma’ya akın etti,  köyümüzde su olmadığı için tarımla ilgili bir çalışma yapılmıyordu.  Soma’da işe giren gençlerimizi köyümüze yeniden çekeceğiz. Köyümüz Deli İmamlar köyü olarak biliniyor. 1972 senesinde köy kanunları ile ismi değiştirildi. Sarıkaya olarak resmiyette geçiyor. Koskoca Sarıkaya dağını aşarak suyunu 2000 metreden mesafeden 249 metre aşağıya indirdik. Köyümüzün havuzuna akışını görüyoruz. Sulama sırasında sıkıntılar oluyordu, sıralama sistemini soktuk , yetişen suluyordu yetişemeyen sulayamıyordu çok sıkıntı çekiyorduk. Bundan sonra su isteyen herkese su vereceğiz Damlama usulü zeytinleri sulama amaçlı bundan sonra herkese su vereceğiz.
15 milyar bir maliyetle başladık bir kısmını köy ihtiyar heyeti karşıladı diğer bir kısmı soma Belediye Başkanımız, Soma Kaymakamız ve Osman Korkmaz kardeşimiz tarafından kazı işlerimiz yapıldı” dedi.
İhtiyar heyeti ve köyün bazı bayanları ise, “Yedi yıl önce susuz aşık olduğum bu doğası mükemmel  Soma’nın en güzel köyüne su geldikten sonra bir kez daha aşık oldum mutluluğu herkes ile bütün köy halkımla paylaşmak istiyorum.
Bu köyün ihtiyacı olan bir şeydi. Bu suya kavuşmak köyün geleceği ile de bağlantılı  olacak muhtarımızın söylediği gibi göç tersine dönebilir, sulu tarım yapılabilir, köyümüzün havası ve manzarası çok güzel olduğu için  dışarıdan insanlar yazlık olarak köyümüze dönebilir. Suyun gelmesi köyümüzün geleceği için hayırlı olduğunu düşünüyorum .
Biz on senedir eşim emekli olduktan sonra Sarıkaya köyüne hobi olarak bir ev yaptık.Yazın su sıkıntısı çok çekiyoruz, balkonlarımızı yıkayamıyoruz. Hele Ramazan aylarından çeşmeden iğne gibi su damlıyordu. Allaha şükür sularımız bollaştı, her yeri sulayabiliyoruz, balkonlarımızı yıkayabiliyoruz,  rahat rahat kullana biliyoruz. Su olunca bulaşık makinesi bile taktırdım .
Su sorunumuz çok vardı bahçe sulayamıyorduk, evimizde de suyumuz az oluyor, şimdi Allah’ımıza şükür suyumuzda geldi rahatız artık dağdan dağa su getirdik.”dediler.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
     “KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

GÜNLÜK HABER AKIŞI
Cemil Meriç’ten 2 ayrı gezi
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Fatma Aliye İstanbul’da
GÜNLÜK HABER AKIŞI
CHP’den Tes-İş ziyareti
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Soma’da kenevir yakalandı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Eğitimler yapıldı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Gençlik, Kampta buluştu
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Canlar’da Bayrak töreni

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!