Soma Karaelmas Gazetesi

A Santrali Ve Sosyal Tesisler Özelleştirme Dışında Tutulacak

A Santrali Ve Sosyal Tesisler Özelleştirme Dışında Tutulacak
1.524 views
10 Kasım 2014 - 8:16

Bacaların boyanma ihalesinin yüklenici firma tarafından iptal edilmediğini belirten SEAŞ Genel Müdürü Nuri Şerifoğlu ‘Santralın özelleştirme kapsamına alındığı bize 20 Ağustos’ta bildirildi. Bu tarihten itibaren üretimi ilgilendirmeyen tüm yatırımların durdurulması istenmiştir.’dedi.

SEAŞ Genel Müdürü Nuri Şerifoğlu basın mensupları ile bir araya gelerek özelleştirme sürecini değerlendirdi. Bazı gazetelerde çıkan haberlerin kamuoyunu yanlış bilgilendirildiğini belirten Şerifoğlu Bacaların boyanması ve bakım ihalesini özelleşirme kapsamı içine alınmadan önce yaptıklarını söyledi.

Şerifoğlu açıklamasında ’17 Ekim 2014 tarihli bazı gazetelerde çıkan haberde, santralımızla ilgili olarak yanlış anlaşılmadan ileri geldiğini düşündüğümüz bir konu dile getirilmiştir. Söz konusu haberde, santalımızda yapılan bacaların tamiratı ve boyanması çalışmasının özelleştirme çabasından kaynaklandığı konusunda düşüncelerin bulunduğu belirtilmiştir. Kamuoyunun doğru bilinmesi adına, olayın aslının ne olduğunun kamuoyu tarafından da bilinmesi amacıyla aşağıdaki açıklamayı yapma gereği hissedilmiştir.

Bilindiği üzere Termik Santrallerim özelleştirilmesi uzun süredir ülkemizin ve Soma’nın gündeminde olan bir konudur. Ancak  özelleştirme sürecinin bizim dışımızda gelişiyor olması sebebiyle santralin özelleştirme planı ve zamanlaması hakkında bilgi sahibi değildik. Bu nedenle bizler çalışmalarımıza aynı şekilde devam etmek durumundaydık. Aksi takdirde hiçbir şey yapılmadan beklenmesi durumunda santraller işletilemez duruma geledilirdi ki bunun örnekleri daha önve görülmüştür.

Bizler çalışmalarımızı bu doğrultuda sürdürürken Soma B Termik Santralı 20.08.2014 tarihli resmi gazetede yayınlanan ilanla özelleştirme kapsamına alınmıştır. Daha sonraki süreçte ise santralın özelleştirilmesi kararı tarafımıza yazılı olarak bildirilmiş ve planlanan yatırımlardan, sözleşmesi imzalanmayan ve üretimi ilgilendirmeyen tüm yatırımların durdurulması istenmiştir. Bunun üzerine 14 tanesi büyük çaplı olmak üzere bir çok ihale iptal edilerek sözleşmesi imzalanmamıştır.

Aynı yazı doğrultusunda A ve B santrallarına ait 4 adet bacanın bakımı ve boyanması işi de sözleşmesi imzalandığı halde ve gelen yazıya göre iptal edilmesi gerekmediği halde; kamuoyunda görünen bir noktada olması ve sürecin hassasiyeti nedeniyle yanlış bir algı oluşmaması için iptal edilmek istenmiştir. Ancak söz konusu işin ihalesi çok önceden yapıldığından ve sözleşmesi 18.08.2014 tarihinde imzalandığından dolayı, proje iptal etme talebimize yüklenici firma tarafından olumlu cevap verilmemiştir. Yüklenici firma gerek malzeme gerek işçilik bazında harcamalar yaptığını, sözleşmenin iptal edilmesi durumuda maddi zarara uğrayacaklarını ve yasal olarak bunların maliyetinin karşılanmasını talep etmeye hakkı olduğunu belirtmiştir. Hali hazırda mevcut mevzuatlar çerçevesinde, sözleşmenin bu şekilde iptal edilmesi durumunda yüklenici firmanın masraflarını talep etme hakkının olması ve hiçbir iş yapılmadan firmaya para ödenmek zorunda kalınması söz konusu olduğundan sözleşme iptal edilememiştir. Dolayısıyla bacaların boyanması çalışmasının haberde belirtildiği gibi özelleştirme çabasından kaynaklanmadığının bilinmesini isteriz.

Bunun yanı sıra A santralın özelleştirme kapsamının dışında tutulması için girişimlerde bulunulmuş ve ilgili bakanlıklar kurumlar tarafından da uygun bulunarak A santralı YPK tarafından özelleştirme kapsamı dışına çıkarılmıştır. Yine aynı şekilde sosyal tesislerimizin de özelleştirme kapsamı dışında tutulması için girişimlerde bulunulmuştur. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.’dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır. 
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!