Soma Karaelmas Gazetesi

‘Santrali Sattırmayacağız’

‘Santrali Sattırmayacağız’
2.318 views
23 Eylül 2014 - 6:51

Tes-İş Sendikası Soma Şubesi Başkanı Demiraslan ‘Elektrik üretirken zehrini soluduk, kamulaştırmadan dolayı evlerimizi terk ettik. Şimdi “santrali satacağız” diyorlar. Sattırmayız’ dedi.
Tes-İş Sendikası Soma Şubesi Yönetim Kurulu Adına açıklama yapan Başkan Bedri Demiraslan, “İlçemizde yaşayan herkes zor günler geçirirken, bir de SEAŞ’ın özelleştirilmesi yönündeki açıklamalarla kaygı ve üzüntülerimiz bir kat daha artmıştır.

Neden; Bunun cevabı çok net,

Çünkü Soma kömür termik santrale göre gelişti. Bütün dengeler termik santrale göre kuruldu. Kömür Santrale göre projelendirildi ve 10 binlerce istihdam yaratıldı. Kamyoncu esnafı ilçemizdeki kömür ve termik santral talebine göre iş buldu. Diğer esnaflarımızda çarklarının dönmesi bu dengeye bağlı.

Durum böyle iken neden özelleştirme? Bu özelleştirme İlçemizin mevcut durumunu bir adım daha ileriye taşıyamayacaktır. Daha çok istihdam sağlamayacaktır. İlçemiz şu an ki mevcut durumunu iyileştirmeye çalışırken,  bu özelleştirme ile birlikte her şey daha da kötü olacaktır. Bu özelleştirme de diğer termik santraller ve diğer iş kollarında yapılan özelleştirmelerle aynı olumsuz sonucu doğuracaktır.

Bu özelleştirme daha çok işsizlik, taşeronlaşma, yoksulluk, sendikasızlaştırma ve esnafımızı derinden etkileyecektir. 1980’li yıllardan itibaren termik santralimiz ülkemize ciddi katma değer yaratmaktadır. Yatırım eksikliğine, istihdam eksikliğine rağmen üretmeye devam ediyoruz. Hem de kar ederek üretmeye devam ediyoruz.

Elektrik üretirken yıllarca zehri bizler soluduk, Kamulaştırmadan dolayı köylerimizi terk etmek zorunda kaldık. Şimdi birileri çıkıp biz bu santrali satacağız diyor.

Bizim TES-İŞ olarak görüşümüz açık SATTIRMAYACAĞIZ. Bu özelleştirme sadece SEAŞ çalışanlarının canını yakmayacak İlçemizdeki bütün kesimlerin canını yakacak.

Hükümetin acilen Soma’nın bu hassas durumu varken bu özelleştirme kararından vazgeçmesini istiyoruz. Manisa Milletvekillerimizden İlçemizdeki bu özelleştirmeye son veren açıklamalarını bekliyoruz.TES-İŞ olarak bizler mücadeleye hazırız. Bu mücadeleyi işçimiz ile esnafımız ile bütün soma’lılar ile birlikte yapacağız.Soma’mızın daha kötü günler yaşamasına izin vermeyeceğiz.’dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır. 
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!